Діти хворіють на застуди декілька разів на рік, і це вважається нормою. Їхні організми більш схильні до хвороб, оскільки тренуються боротися зі збудниками. А успіх швидкого одужання більшою мірою залежить від можливостей імунітету дитини та способів догляду.
Серед них – харчування дитини під час хвороби. Саджати на якусь особливу дієту потреби немає, а от скорегувати звичний раціон буде правильним рішенням. По-перше, хворі діти часто вередують і стають вимогливими до їжі. А по-друге, хворий організм кидає всі сили на боротьбу з вірусами, тому насильно навантажувати його ще й перетравленням їжі сенсу немає. Тож відштовхуватися треба від потреб дитини і ступеня тяжкості хвороби.
Чого точно не треба робити:
- Під час хвороби малим дітям вводити нові продукти прикорму.
- Змушувати їсти «як завжди»; «за маму, за тата»; «треба, щоб сили були» тощо.
- Пропонувати більше солодощів, аби підняти настрій.
- Давати молоко за високої температури (воно не засвоїться і може стати причиною нудоти або кишкового розладу).
- Додавати цибулю, часник, імбир, мед та подібні лікувально-корисні продукти, якщо дитина раніше їх не пробувала.
Орієнтуємося на хворобу
- Якщо це легка застуда без підвищення температури. Апетит може бути слабшим, ніж зазвичай. Якщо особливих змін у поведінці дитини немає, то міняти харчування непотрібно. Можна лише зменшити порції та слідкувати за режимом рясного пиття.
- Є підвищення температури та проявляються інші симптоми ГРВІ. Це говорить про те, що організм бореться з інфекцією. У такому випадку є потреба у рясному питті. Прийом їжі – за бажанням хворої дитини. Часте пиття врятує від зневоднення, трохи зіб’є температуру, розрідить мокротиння та швидше виведе токсини – залишки діяльності вірусів.
Яких продуктів краще уникати під час ГРВІ:
- Сухого печива, хліба, вафель, сухариків, чипсів – вони кришаться і будуть подразнювати хворе горло.
- Надто гострих, солоних і кислих страв – вони подразнюють слизові.
- Таких, що містять цукор – зовсім не давати не можна, просто контролювати споживання солодощів. Це стосується і меду, про який зазвичай згадують під час хвороб.
Що можна запропонувати дитині з’їсти під час ГРВІ:
- Легкі бульйони та супи-пюре;
- Варені яйця;
- Фрукти (порізати дольками або зробити з них салат; малюкам підійдуть готові пюрешки);
- Печені яблука;
- Картопляне пюре;
- Овочеве рагу;
- Каші: рисова, гречана, вівсяна, гарбузова;
- Морозиво (знеболює і пом’якшує хворе горло);
- Льодяники;
- Якщо дитині лікар призначив антибіотики, то збережуть мікрофлору кисломолочні продукти з біфідобактеріями (за уподобаннями підійде кефір, йогурт, ряжанка).
- Рідину – в ідеалі воду. В реальності те, що зможе і хоче хворий малюк (крім газованих напоїв): чаї, соки, какао, узвар, морси, компоти.
- М’ясо – тушковане або у вигляді фаршу (котлети чи тефтелі), а також риба.
Частота захворювань на ГРВІ сильно залежить від стану імунітету дитини. Тому його зміцненням потрібно займатися постійно. Це охоплює правильне харчування, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, фізичну активність.
Читайте також: Що робити, якщо дитина часто хворіє ГРВІ?
Якщо хвороба таки наздогнала дитину, лікар може призначити дитячий сироп Флавовір, його дозволено дітям з народження. Сироп Флавовір дають дітям за перших ознак застуди чи грипу не для усунення симптомів хвороби (кашлю, нежитю і температури), а щоб вплинути на причину хвороби – віруси, які потрапили до організму і викликали захворювання. Дія дитячого сиропу Флавовір полягає у блокуванні розмноження вірусів. Чим менше вірусів, тим легше організму впоратися з ними, і тим швидше може одужати дитина. А рясне пиття та правильно підібраний раціон доповнять цей успішний процес одужання.