Неефективні способи лікування кашлю у дітей | Smart Mama 2024

Неефективні способи лікування кашлю у дітей

Кашель у дітей турбує батьків частіше, ніж інші симптоми ГРВІ чи грипу. А якщо це бронхіт? Що там із легенями? Чи не надто часто він кашляє? Подібні питання змушують батьків не лише консультуватися із лікарями, а й самостійно купувати засоби для лікування кашлю.

При цьому багато препаратів, які використовувалися кількома поколіннями і навіть виписувалися лікарями, сьогодні не  оптимальні для лікування кашлю. Ефективність таких ліків  занадто низька, недоведена або їхнє застосування обмежується певними умовами. Від яких способів лікування варто відмовитися або застосовувати їх тільки за призначенням лікаря?

Муколітичні засоби

Муколітики – це засоби, призначені для розрідження мокротиння та полегшення його виведення. Важливий момент – це мокрота спочатку має утворитися. Тобто, муколітичні засоби виписують здебільшого дітям із хронічним бронхітом або обструктивною хворобою легень. Відповідно під час нежитю, що починається, і кашлі давати дитині муколітик безглуздо.

Читайте також: НОВОРІЧНИЙ ВІКЕНД: ЯК НЕ ПІДХОПИТИ ГРВІ

Як правило, ці препарати треба приймати під наглядом лікаря, наприклад, коли дитина лежить у стаціонарі. Це пояснюється тим, що їх потрібно приймати у чіткому дозуванні, у певний час (не перед сном), допомагати відходженню мокротиння (робити масаж та гімнастику). Батьки часто не знають, як правильно надати допомогу у випадку, якщо муколітик подіє «дуже добре», а сама дитина не вміє відкашляти чимало мокротиння.

Муколітики також мають здатність посилювати ефект деяких препаратів, зокрема антибіотиків. Вони можуть різко збільшити кількість мокротиння, що знову ж таки спровокує у дітей певні складнощі. Муколітики іноді викликають побічні ефекти, наприклад нудоту та блювання. У дітей може бути алергічна реакція або бронхоспазм. Ці засоби не назначають дітям віком до двох років, а деякі препарати – до шестирічного віку.

Багато досліджень взагалі ставлять під сумнів ефект муколітиків, де застосування обмежується лише кількома певними показаннями. Тому як би дитина не кашляла, не варто самостійно «призначати» ці препарати, особливо, якщо діагноз захворювання невстановлений.

Препарати від кашлю з кодеїном

Протикашльові засоби з кодеїном призначають для лікування сухого непродуктивного кашлю. Їхня дія полягає у пригніченні кашльового центру в головному мозку – таким чином організм перестає реагувати на імпульси до кашлю. Це означає, що ніякого лікувального ефекту цього симптому немає, лише його пригнічення. Тому, на відміну від муколітиків, препарати з кодеїном призначають, якщо в дихальних шляхах немає мокротиння.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

Препарати від кашлю з кодеїном колись були особливо популярними у США. Сьогодні в більшості країн вони продаються лише за рецептом, а їхній ефект все частіше ставлять під сумнів, порівнюючи з плацебо. У препаратів є і побічні ефекти – вони можуть спричинити нудоту, блювання, діарею та алергічні реакції. Застосування препаратів від кашлю на основі кодеїну має бути обов’язково узгоджене з лікарем, але в більшості випадків для дітей у них немає потреби.

Ефірні олії

Батьки намагаються використовувати ефірні олії для розтирання та вдихання під час кашлю у дітей, оскільки часто вважають їх нешкідливими та слабкими з погляду ефекту. Насправді більшість ефірних олій потрібно застосовувати у дуже обмеженій кількості. Використання їх для лікування дітей до шести років не рекомендується (а деякі олії не застосовують і в більш дорослому віці). У дітей ефірні олії можуть викликати алергічну реакцію (як нежить і сльозотечу, а також почервоніння у місці нанесення).

Ефірні олії не застосовують, якщо у дитини епілепсія, захворювання нервової або серцево-судинної системи, нирок та печінки. При їх застосуванні не можна перевищувати поріг токсичної дії (дозування), щоб не вплинути на функції нервової системи. Тому використання ефірних олій для ефективного лікування кашлю у дітей є сумнівним засобом.

Інгаляції та небулайзери

Вдихання парів картоплі вже давно не популярні ліки. Проте багато батьків купують для дітей інгалятори та небулайзери, хоча їх використання при ГРВІ також не обов’язково.

Читайте також: Як допомогти підлітку налаштувати режим сну

Якщо інгаляції лікар може рекомендувати для домашніх умов (хоча для маленьких дітей ця процедура не підходить), то придбання небулайзера для дому – питання спірне. Такий апарат буде корисним, якщо у дитини тяжкі захворювання бронхів та легень (бронхіальна астма, пневмонія). Цей прилад перетворює ліки на аерозоль і доставляє в нижні відділи легень. Для лікування звичайного кашлю, викликаного ГРВІ, небулайзер буде марним і навіть шкідливим, якщо його неправильно використовувати, наприклад, застосовувати власноруч виготовлені суміші.

Гірчичники та розтирання

Чимало  батьків уже розуміють, що обтирання дитини горілкою, гірчичним порошком або банки на спині не сприяють лікуванню вірусних захворювань. Однак гірчичники ще не зовсім втратили актуальність, хоча про цей винахід мало знають у західній медицині.

Принцип дії гірчичників (або мазей, які втирають у грудну клітку для зігрівання), досить простий. Вони активізують кровообіг. Теоретично це має сприяти зігріванню і кращому відходженню мокротиння. Але наукових доказів такого ефекту немає. Гірчичники та мазі справді викликають посилення кровотоку в ділянці шкіри, на яку їх наносять. Цей ефект не поширюється глибше – у легені або бронхи.

Дихання чистим і вологим повітрям і рясне пиття  все ще  найефективніші способи розрідження та покращення відходження мокротиння, якщо у сезонного вірусного захворювання немає ускладнень. Застосування будь-яких протикашльових засобів для дітей потребує уважного вивчення вікових обмежень, протипоказань та можливе лише після призначення лікаря.

Олена Алексєєва