Бородавки у дитини: причини виникнення та ускладнення | Smart Mama 2024

Бородавки у дитини: причини виникнення та ускладнення

Бородавка – видиме на шкірі утворення, що може доставляти чимало клопоту його власнику. Хоча при дотриманні певних умов сама вона є досить безпечною, але дискомфорт, який виникає при її появі, у деяких випадках може мати неприємні наслідки. Які ризики зі здоров’ям пов’язані з наявністю на шкірі бородавок і як звести їх до мінімуму, якщо вони з’явилися на шкірі у дитини?

 

Як вже було сказано, основна проблема бородавок пов’язана з тим, що вони викликають дискомфорт. Випинання на шкірі в тих місцях, де їх не повинно бути, сприяють їх частому травматизму. Наприклад, якщо бородавка з’явилася на підошві, то дитина кожного разу наступаючи на неї, відчуватиме її як камінчик. Нерідко це призводить до пошкодження і подразнення шкіри навколо новоутворення, що підсилює неприємні відчуття і заважає нормально ходити. Травмує бородавки і носіння тісного взуття, що також може викликати запальний процес.

 

Читайте також: Літо і кондиціонер: ТОП правил, щоб не захворіти

 

Часто додатковим травмувальним фактором виступає сама людина, особливо дитина, якій важко пояснити, чому утворення на шкірі не потрібно розчісувати або здирати тільки тому, що воно їй заважає. У дитячому віці дуже просто занести бактеріальну інфекцію: зачепив бородавку на пальці, погрався в пісочниці, а потім мама цю ділянку обробила  якимось розчином, що ще більше подразнив шкіру – і запалення не змусило на себе довго чекати. Нерідко пошкоджена шкіра стає вхідними воротами для бактеріальних інфекцій, що призводить до нагноєння бородавки. І в такій ситуації без призначених лікарем антибіотиків вже не обійтися.

Але одними гнійними ускладненнями справа не закінчується. Далеко не всі знають, що бородавка має вірусне походження. І причина появи бородавок на шкірі – це вірус папіломи людини (ВПЛ). Постійне пошкодження цілісності бородавок призводить до того, що ВПЛ, який знаходиться в них, переноситься дитиною на інші ділянки шкіри, де через деякий час може спровокувати розростання нових папілом.

 

Читайте також: Сезон літніх захворювань: які віруси активізуються влітку?

 

У підлітковому віці бородавки можуть стати причиною психологічного дискомфорту через косметичний дефект, особливо якщо вони з’являються на видимих ??ділянках шкіри, наприклад, обличчі, шиї, кистях рук. Озброївшись «корисними порадами» з інтернету, підлітки часто намагаються самостійно позбавитися від наростів. У хід йдуть всілякі підручні косметичні засоби, що можуть не тільки пошкодити шкіру і викликати її роздратування в місці розташування бородавки, а й сприяти розсіюванню вірусу по шкірі. І через деякий час на обличчі їх може бути вже кілька. Крім того, постійна агресивна дія на шкіру призводить до того, що на місці самостійно видаленої бородавки може на все життя залишитися рубець, який стане безмовним нагадуванням про неї. Виходить, що косметична проблема нікуди не дінеться, просто вона стане іншою.

 

Догляд за шкірою дитини при появі у неї утворень і необхідність противірусної терапії для впливу на вірус

Перш за все, потрібно пам’ятати, що бородавки на шкірі є наслідком проникнення в них папіломавірусу. Іншими словами, це вірусне захворювання, яке передається контактним шляхом і ним легко заразитися. Тому і розбиратися з цим захворюванням повинен фахівець. Адже будь-який контакт з бородавкою небезпечний тим, що вона є джерелом ВПЛ, який може поширюватися по шкірі та передаватися іншим людям.

Тому якщо ви помітили у дитини утворення, яке вона постійно роздряпує, то не потрібно намагатися самостійно впоратися з ним. Так само, як і вдаватися до засобів народної терапії та порад з інтернету. Найчастіше вони як мінімум виявляються неефективними, а як максимум призводять до погіршення ситуації, яка вимагатиме додаткового лікування. Необхідно звернутися до дитячого дерматолога, який визначить природу утворення, і якщо його причиною дійсно став ВПЛ – призначить лікування противірусними препаратами.

 

Читайте також: Небезпечні хвороби, якими можна заразитися в басейні

 

Навіщо лікувати бородавки противірусними засобами? Відповідь очевидна: щоб позбутися вірусу. Потрібно розуміти, що видалення бородавки, яка була об’єктом пильної дитячого уваги, не виключає можливості того, що вірус вже встиг переселитися на іншу ділянку тіла, а дитина йому в цьому допомогла. Визначити де саме знаходиться ВПЛ практично не можливо: він вражає глибокі шари епідермісу, які не видно неозброєним оком, і може залишатися непомітним протягом тривалого часу, поки не з’явитися бородавка.

Слід зазначити, що батькам потрібно бути уважними не тільки до дитини, але й до себе. Адже бородавка – це джерело вірусів, контакт з яким небезпечний і для дорослих, які доглядають за інфікованою дитиною. Привчіть себе і дитину не торкатися без зайвої потреби бородавок і тим паче не піддаватися спокусі самостійно від них позбавитися. Так можна не тільки завдати шкоди ніжній дитячій шкірі, але й заразитися самому. Те ж саме стосується і сімей, де підростає кілька дітей: всі вони можуть піддатися ризику зараження ВПЛ.

Особливе занепокоєння батьків повинні викликати ситуації, коли бородавка починає збільшуватися в розмірах, її колір змінюється або стає джерелом больових відчуттів. З приводу всіх перерахованих симптомів необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Таким чином, незважаючи на те, що в більшості випадків бородавки здатні мимовільно зникати, не залишаючи сліду, за період, поки це станеться, може виникнути чимало проблем зі здоров’ям. Тому при їх появі не варто втрачати час на спроби самостійно вирішити проблему: нерідко таким чином можна досягти прямо протилежного ефекту. Краще відразу звернутися до дерматолога! Так можна не тільки кваліфіковано вирішити питання з папіломавірусом, який проник в дитячу шкіру, але й уберегти дитину від багатьох можливих проблем зі здоров’ям у майбутньому.

Галина Бут, сімейний лікар