Багато хто вважає, що щеплення від грипу – марна трата часу: адже щороку з’являються нові штами, і вакцина все одно не діятиме на всі з них. Тим більше, марно щепити від грипу дітей – мовляв, для дітей хворіти на респіраторні вірусні хвороби цілком нормально, бо так вони набувають імунітет.
Насправді, це не так.
- По-перше, весь цивілізований світ давно використовує полівалентні вакцини від грипу, які діють відразу проти кількох різновидів вірусу. Ба більше, щовесни ВООЗ прогнозує, які штами грипу матимуть найширше розповсюдження цього епідемічного сезону, і виробники оновлюють свої вакцини згідно з цим прогнозом.
Читайте також: FLU-LIKE СИНДРОМ АБО ЕНТЕРОВІРУСНА ЛИХОМАНКА У ДІТЕЙ
- По-друге, саме діти є однією з найбільш вразливих до грипу категорій – нарівні з людьми похилого віку та людьми з важкими хронічними захворюваннями. Саме вони мають найбільший ризик розвитку важкого перебігу хвороби та важких ускладнень аж до летального результату. Тому захистити свою дитину від цього ризику – обов’язок будь-яких свідомих батьків.
З якого віку можна вакцинуватися від грипу
Дітям до 6 місяців щеплення не потрібно – в них ще зберігаються імуноглобуліни, які вони отримали від матері та які захищають їх від тих патогенів, з якими мати зустрічалася у своєму житті. Оскільки дожити до дітородного віку, жодного разу не зустрівшись із вірусами грипу, просто неможливо, будь-який малюк перші пів року свого життя захищений материнським імунітетом.
Читайте також: ЧЕКЛІСТ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯКЩО ДИТИНА ЗАХВОРІЛА ГРВІ
Але після 6 місяців цей імунітет зникає. Тепер дитина потребує нового захисту – і він його отримає або перехворівши (з усіма можливими негативними наслідками), або через щеплення. Із цього віку можна вакцинувати її від грипу.
Скільки доз вакцини потрібно дитині
Якщо дитина віком від 6 місяців до 9 років жодного разу не хворіла на грип, їй вводяться дві дози вакцини з інтервалом в один місяць. Всім іншим дітям потрібна одна доза вакцини.
Коли краще вакцинуватися
Найкращий час для щеплення – перед початком епідсезону, тобто вересень-жовтень (це стосується як дітей, так і дорослих). Утім, можна вакцинуватися і протягом всього епідемічного сезону. Імунітет формується через 1-2 тижні після введення вакцини.
Перед щепленням варто звернутися до педіатра: він огляне дитину і проконсультує щодо вакцинації.
Як часто потрібно вакцинуватися
Щороку. Віруси грипу постійно мутують, тому, як вже згадувалося, перед кожним наступним епідемічним сезоном варто прищепитися проти «актуальних» у цьому році штамів.
Коли і кому не можна вакцинуватися
Протипоказанням для щеплення проти грипу можуть бути два випадки:
- важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини;
- гострий перебіг хвороби під час вакцинації.
У другому випадку дитину можна вакцинувати, коли вона повністю одужає.
Також існує перелік часткових протипоказань, за наявності яких перед щепленням треба обов’язково проконсультуватися з вашим педіатром:
- період реабілітації після хірургічних втручань;
- наявність у дитини алергічних реакцій на компоненти вакцини (желатин, лактоза, яєчний білок, дріжджі, тощо);
- тяжкі порушення згортання крові;
- онкологічні захворювання та курс хіміотерапії;
- проведення імуносупресивної терапії;
- наявність імунодефіциту (первинні імунодефіцити, ВІЛ-інфікування).
Де взяти вакцину від грипу та яку з вакцин краще обрати
Вакцину можна купити в аптеці і звернутися до вашого лікаря, щоб він провів вакцинацію. Також можна вакцинуватися у приватній клініці, де є потрібна вам вакцина.
Щодо вибору вакцини: всі вакцини, які є в аптеках, ухвалені Міністерством охорони здоров’я України – інакше вони просто не потраплять у продаж. Вибір між ними є принциповим лише тоді, коли дитина має в анамнезі часткові протипоказання. У такому разі потрібно орієнтуватися на рекомендації вашого педіатра або лікаря-спеціаліста. Також треба звернути увагу на інструкцію: є вакцини проти грипу, які можна вводити дітям з 6 місяців, а є такі, якими можна щепитися лише з 3 років.
У будь-якому разі вакцина має бути цьогорічна: як уже згадувалося, лише така вакцина буде містити штами, актуальні саме зараз.
Читайте також: БЛЮВОТА У ДИТИНИ ПРИ ТЕМПЕРАТУРІ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ
Як підготувати дитину до щеплення
Якщо педіатр оглянув вашу дитину та дав «добро» на вакцинацію, вашим обов’язком залишається лише психологічна підготовка дитини. Часто-густо навіть ті діти, які звикли до медичних маніпуляцій, не розуміють, чому їм мають робити укол, якщо вони цілком здорові. Щоб дитина не тривожилася, розкажіть їй, що це робиться саме для того, щоб вона не захворіла. Якщо ви не впевнені, що зможете пояснити дитині все на доступному для неї рівні, подивіться разом освітні відео про вакцинацію, призначені для дітей.
Ще декілька рекомендацій, які допоможуть вашій дитині зберегти спокій під час вакцинації:
- Розкажіть про все, що буде робити медпрацівник: поясніть, навіщо дезінфікувати місце уколу, як працює шприц, чому медпрацівник носить халат, маску і рукавички, тощо. Ваша дитина – розумна, мисляча істота, тому її більше нервуватиме незрозумілість ситуації, аніж можливі неприємні фізичні відчуття. А ваші пояснення пробудять у малюку цікавість і допоможуть перетворити процедуру на інтелектуальну гру.
- Ніколи не кажіть дитині: «Це зовсім не боляче». Будь-який укол викликає нехай і мінімальні, але болісні відчуття. Тому не підривайте до себе довіру, а чесно попередьте дитину, що може бути боляче, але це швидко минеться. Після процедури не забудьте похвалити свого малюка і сказати, як стійко він її витримав.
- Якщо дитина маленька, візьміть із собою в клініку її улюблену іграшку – це заспокоїть малюка.
- Після вакцинації влаштуйте дитині маленьке свято: сходіть разом у кафе, до парку атракціонів, тощо (якщо, звісно, проти цього не заперечує ваш лікар: у такому разі відкладіть прогулянку на кілька днів згідно з його рекомендацією).