Малюк знову захворів: чому після ГРВІ загострюються хронічні стани

Малюк знову захворів: чому після ГРВІ загострюються хронічні стани?

Вплив гострого респіраторного вірусного захворювання на організм дитини наче і добре, бо імунітет знайомиться з численою армією вірусів і тренується захищатися, але такі тренування можуть мати  негативні наслідки. 

В ідеалі все має бути врівноважено, але в реальному житті такої рівноваги досягти непросто, особливо коли дитячий організм не стає сильнішим і витривалішим після того, як перехворіє кілька разів за рік, а навпаки, стан здоров’я тільки погіршується. І багато в чому це пов’язано з наявністю у дитини хронічних захворювань, які можуть мати тяжкий перебіг.

Як ГРВІ впливають на  хронічні захворювання у дітей

Варто сказати, що таких станів в дитинстві безліч: починаючи від вроджених, наприклад муковісцидоз або вади розвитку бронхів, про які батькам в більшості випадків відомо, до хронічних бронхітів, синуситів, отитів, тонзилітів і аденоїдитів, які є підтвердженням того, що організм дитини не впорався з попередніми респіраторними вірусами.

Читайте також: Грипом і COVID-19 можна заразитися  одночасно

Отже, при поточному захворюванні імунітет швидше за все не зможе повноцінно впоратися з черговим вірусом ГРВІ, що може привести до затяжного або важкого перебігу застуди, симптоми якої будуть посилені проявами хронічних хвороб.

Хронічні захворювання можуть проявити себе, якщо дитина застуджена

Причиною тому стає неготовність імунної системи до зустрічі з великим числом різноманітних вірусів, разом з якими випробувати її на міцність прагнуть й інші збудники, наприклад бактерії. У дитячому віці імунна система ще несформована, сил у організму не завжди достатньо, щоб зупинити або хоча б сповільнити вірусну агресію. До того ж, віруси ГРВІ здатні пошкоджувати перші захисні бар’єри в дихальних шляхах і ЛОР-органах, полегшуючи завдання по проникненню в організм не тільки собі, а й бактеріям, які йдуть слідом за ними.

 Батькам варто звернути увагу

Потрібно звернути увагу на те, який відділ дихальних шляхів або ЛОР-органів у дитини постійно страждає при будь-якому вірусному захворюванні. Наприклад, у дитини тільки з’явилися виділення з носа, температури ще немає, але вона вже скаржиться на біль у вусі – швидше за все, це хронічний отит, при чому кожен раз може хворіти одне і те ж вухо.

Читайте також: Стало відомо, чому противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2

Або ж у дитини на фоні нежиттю відразу виникла закладеність носа, відчуття розпирання в області щік – шукайте проблему з верхньощелепної пазухою у вигляді хронічного гаймориту. Якщо ніс закладений постійно, дитина дихає ротом, у неї довгий час зберігається незначно підвищена температура тіла – потрібно перевіряти наявність хронічного аденоїдиту. Таким чином, при належній батьківській увазі визначити хронічне захворювання в більшості випадків не представляє труднощів.

Чи можна запобігти хронічному захворюванню? Або що робити, якщо воно вже сформувалося і регулярно нагадує про себе?

Перш за все, батькам важливо для себе з’ясувати, що причиною такої ситуації є віруси ГРВІ, які повсюдно поширені і від яких сховати дитину не вийде. Тому потрібно застосувати інший підхід до вирішення проблеми, а саме лікувати кожен випадок респіраторного захворювання під контролем лікаря і дотримуючись його рекомендації.

Читайте також: Вакцинація дітей проти COVID-19: рекомендації МОЗ

Оскільки винуватцем проблем є вірус і всі подальші зміни в дихальних шляхах і ЛОР-органах пов’язані з його згубною діяльністю, логічно зосередитися і спрямувати всі зусилля на боротьбу з ним. Саме для цього лікар може призначити дитині противірусний препарат з прямою дією на віруси ГРВІ, наприклад сироп Флавовір, що містить діючу речовину – протефлазід. 

Флавовір гальмує вірусне розмноження, дає змогу знизити вірусне навантаження на дитячий організм і його захисні сили. Якщо виявити захворювання одразу і почати давати дитині рекомендований лікарем сироп Флавовір, з більшою ймовірністю вірус не зможе значно пошкодити захисні бар’єри або заподіяна шкода буде мінімальною і нею не зможуть скористатися бактерії. У такій ситуації менше шансів, що вогнище хронічного захворювання буде сформованим.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Таким чином, тренування незрілої імунної системи дитини не завжди йде по ідеальному, закладеному природою, плану. Життя, як і самі віруси, можуть вносити корективи і порушувати потрібний організму сценарій розвитку подій. Щоб не створювати проблем дитині, з якими потім доведеться намучитися в спробах викорінити їх раз і назавжди, батькам необхідно переглянути своє ставлення до дитячих застуд і взяти за правило своєчасно і за рекомендацією лікаря лікувати ці захворювання.

Галина Бут