Ліки від коронавірусу можуть бути причиною нових мутацій

Схвалені ВООЗ ліки від коронавірусу можуть бути причиною нових мутацій SARS-CoV-2

Таке припущення висловили дослідники, проаналізувавши відомі мутації вірусу у глобальних базах, повідомляє Sky News.

Загроза  зафіксована під час дослідження

Під час дослідження було виявлено, що деякі мутації коронавірусу, пов’язані з пацієнтами, що приймали противірусний препарат “Молнупіравір”, дуже відрізняються від звичайних мутацій, а це означає потенційну появу нових штамів.

Молнупіравір, противірусний препарат прямої дії виробництва американської компанії Merck Sharp & Dohme, був першим у світі визнаний ефективним проти коронавірусу. Наприкінці 2021 року він був схвалений для лікування підтверджених коронавірусних інфекцій у США та Великій Британії, а згодом і в інших країнах – в тому числі, і в Україні. Також він став першими пероральними ліками, які ВООЗ включила до своїх рекомендацій щодо лікування COVID-19.

Специфічний противірусний препарат, що призводить до нових мутацій

В основі дії молнупіравіру – блокування ферменту, який необхідний вірусу для відтворення генетичного коду. Утім, як виявилося, ті віруси, які препарату знищити не вдалося, іноді набувають нових властивостей, які можуть виявитися загрозливими з точки зору подальшого розповсюдження інфекції.

«Наші дані показують, що специфічний противірусний препарат Молнупіравір призводить до нових мутацій, що збільшують генетичне різноманіття у вцілілій вірусній популяції. Можливість стійких мутацій, викликаних противірусними препаратами, необхідно враховувати при розробці нових ліків, які діють подібним чином», – попереджає Тео Сандерсон, провідний автор дослідження і постдокторант Інституту Френсіса Кріка (Велика Британія).

На веб-сайті британської Національної служби охорони здоров’я вказано, що Молнупіравір призначений лише для пацієнтів «з групи найвищого ризику», зазначає видання.

В Україні препарат з’явився на початку 2022 року. Тоді МОЗ України зареєстрував його як ліки для екстреного застосування і на початку лютого розподілив у регіони перші 60 тисяч курсів.

Окрім Молнупіравіру Україна схвалила для лікування COVID-19 препарати Paxlovid, Ремдесивір, Фавіпіравір та інші. Тому навіть якщо здатність молнупіравіру стимулювати нові мутації буде підтверджено, залишається ще досить велика лінійка ліків, рекомендованих офіційними протоколами.

Власне, висновки з цієї інформації для медичної спільноти зрозумілі. Адже серед науковців не є відкриттям розуміння того факту, що віруси мутують не тільки через природні причини, а й у процесі пошуку шляхів протидії противірусним препаратам. Особливо у випадках, коли препарат має усього один механізм дії на вірус. В цій ситуації вірус може бути послаблений, але не знищений, тож він змінюється, аби стати менш вразливим.

Методи боротьби з коронавірусом

МОЗ регулярно нагадує, що найефективнішим методом боротьби з коронавірусом є вчасна вакцинація (в тому числі бустерними дозами). Але для тих, хто або не має доступу до вакцин, або не бажає вакцинуватись з різних причин,  проблема вибору лікарького засобу для профілактики і лікування є актуальною. На українському ринку є достатня кількість препаратів, призначених для специфічної і неспецифічної профілактики і лікування гострих вірусних захворювань, до яких входить і COVID-19 та ГРВІ.

Тож важливо обирати препарат по декількох ключових параметрах:

  • По-перше – наявність у діючої речовини кількох механізмів противірусної дії.
  • По-друге – широкий спектр противірусної дії: препарат має бути активним до різних вірусів (грипу та COVID), пригнічуючи розмноження РНК і ДНК-вмісних вірусів.
  • По-третє –  мінімум шкоди та побічних впливів. Препарат має бути безпечним для тривалого застосування усіма членами родини, включаючи найменш захищені групи – дітей і вагітних.

Ці три основних критерії вибору мають бути описані в інструкції, тож слід уважно її читати.

Треба звертати увагу також на інформацію про те, чи не викликає імунотропна дія препарату рефрактерності (гіпореактивності і виснаження) імунної системи. Виробники часто не наводять в інструкціях даних про цей важливий параметр. Це може означати, що лікарський засіб не вивчений щодо реакції на нього імунної системи, що несе для пацієнта невиправданий ризик отримати параліч своєї імунної системи.  Що може призвести до тяжкого перебігу захворювання або летального результату!

Такого ризику позбавлені противірусні препарати прямої дії – при тривалому застосуванні вони не викликають рефрактерності імунної системи, а сприяють підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник.

Зокрема, в Україні відома лінійка противірусних препаратів на основі флавоноїдів. Вони, як відомо, захищають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Діюча речовина таких препаратів має кілька противірусних механізмів дії, ефективних при грипі та інших ГРВІ (у тому числі і SARS-CoV2), як за появи перших симптомів захворювання, так і в період його розвитку, а також у разі підвищеного ризику чи контакту з хворим на ГРВІ або грип. Для дітей є спеціально розроблений рослинний сироп Флавовір

Тому такі засоби є must have для домашньої аптечки.