Вчені розпочали клінічні випробування універсальної вакцини від грипу

Вчені розпочали клінічні випробування універсальної вакцини від грипу

Американський університет Дьюка (Північна Кароліна, США) розпочав першу фазу клінічних випробувань універсальної вакцини від грипу. Ця мРНК-вакцина була була розроблена Центром дослідження вакцин Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США (NIAID), пише New Atlas.

У дослідженні беруть участь чотири групи добровольців віком від 18 до 49 років. Перші три групи отримають 10, 25 та 50 микрограмів нової вакцини відповідно – для того, щоб визначити оптимальну дозу препарату. Четверта (контрольна) група отримує звичайне чотирьохвалентне щеплення від сезонного грипу.

Вчені будуть наглядати за учасниками протягом 12 місяців, щоб оцінити імунну відповідь на нову вакцину та її короткострокову та довгострокову безпеку для людського організму.

«Універсальна вакцина проти грипу може стати величезним досягненням громадської охорони здоров’я та усунути потребу як у щорічній розробці сезонних вакцин проти грипу, так і в тому, що пацієнти вимушені робити щеплення щороку», — сказав доктор Г’ю Окінклосс, виконуючий обов’язки директора NIAID.

Також доктор Окінлосс зазначає, що деякі існуючі штами вірусу грипу мають значний пандемічний потенціал. Тому універсальна вакцина «може стати важливою лінією захисту від поширення майбутньої пандемії грипу».

Скільки людей щороку вмирає від грипу?

Відповісти однозначно на це питання важко, оскільки цифри різняться залежно від того, які саме сезонні штами грипу поширені у конкретний період. Однак у середньому, за підрахунками Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, у світі щороку вмирає від грипу до 650 000 людей.

Який різновид грипу є найбільш небезпечним?

Віруси сезонного грипу поділяються на чотири типи – A, B, C та D. Два останніх типи не є проблемою для суспільної охорони здоров’я: вірус типу C зустрічається досить рідко і призводить лише до легких інфекційних захворювань, а вірус типу D взагалі не інфікує людей – ним заражається, в основному, велика рогата худоба.

Натомість віруси типів A та B є серйозним викликом для людини – особливо вірус А, який не тільки зустрічається найчастіше, а й має безліч підтипів. За даними ВООЗ, на даний час серед людей циркулюють переважно підтипи A(H1N1) та A(H3N2).

Між тим в Україні у травні 2023 року спостерігається   регіональне географічне поширення вірусів типу В. Згідно з бюлетенем Центра громадського здоров’я МОЗ, станом на середину травня тип B був зафіксований у 5 регіонах країни і становив 90% від позитивних зразків матеріалів у рутинному епіднагляді.

Як вберегтися від грипу в Україні?

Поки універсальна вакцина, на яку американські вчені покладають стільки сподівань, проходить клінічні випробування, українці, як і решта мешканців планети, щепляться звичайними щорічними вакцинами від сезонних штамів. За даними ЦГЗ МОЗ з початку епідемічного сезону проти грипу в Україні вакцинувалося 158 065 людей. Водночас за весь епідсезон (з 3 жовтня 2022 року до 14 травня) на грип та ГРВІ встигли перехворіти 3,8 млн українців –  тобто 9,4% населення країни.

Добра новина тут полягає у тому, що кількість захворілих у цьому епідсезоні була аж на 39,4% менша, аніж у попередньому. Погана новина – рушієм епідемічного процесу, як і раніше, залишаються діти. Якщо серед дорослих у цьому епідсезоні на грип та ГРВІ перехворів кожний двадцятий, то серед дітей – кожна четверта дитина.

Як зазначають експерти Центру громадського здоров’я, рівень вакцинації від грипу серед українців є надзвичайно низьким: наразі він становить лише 1,1% від загальної цільової групи. При цьому вакцини проти грипу в Україні цілком доступні – їх можна придбати в аптеці і зробити щеплення, попередньо звернувшись до свого педіатра або сімейного лікаря.

Існують і вакцини для дітей – одними з них можна щепити дітей у віці від 3 років, іншими – у віці від 6 місяців. Оптимальним часом введення вакцини проти грипу МОЗ називає вересень та жовтень, тобто початок епідсезону.

Однак навіть незважаючи на те, що за межами епідсезону грип помітно збавляє свої обороти, ризик захворіти (особливо, для дітей) все ж залишається. Зокрема, у Києві за першу половину травня на грип та ГРВІ захворіло понад 8 тисяч дітей.

Нагадаємо, що для лікування грипу (як і інших вірусних захворювань) потрібна противірусна терапія. Вживати антибіотики проти грипу та ГРВІ (якщо немає вторинної інфекції) не тільки марно, а й шкідливо: антибіотики не діють на віруси, натомість, недоцільне їх вживання може завдати шкоди вашому здоров’ю або здоров’ю вашою дитини.

Також у випадку, коли хворіє дитина, доцільно обирати противірусні препарати, які призначені саме для дітей. Одним з таких противірусних препаратів, наприклад, є дитячий сироп Флавовір на рослинній основі. Флавоноїди, які входять до складу Флавовіру, пригнічують розмноження ДНК- та РНК-вірусів, зокрема, вірусів грипу в тому числі й пандемічних штамів, знижують вірусне навантаження на організм дитини та дають змогу організму ефективно боротися із захворюванням.

Крім того, Флавовір захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим).

Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції (грип,   COVID-19, чи інші ГРВІ) буде сприяти зменшенню інтоксикації і пришвидшенню одужання, адже не дасть змогу наростити вірусне навантаження на дитячий організм, тим самим зменшить ризик виникнення ускладнень від вірусної інфекції. Дозволений для прийому навіть малюкам від народження.

Але головне запам’ятати правило – краще запобігти, ніж лікувати.

Підтримати імунітет допоможуть прогулянки на свіжому повітрі та помірні фізичні навантаження, повноцінний сон, збалансоване харчування, а також прості правила гігієни допоможуть знизити ймовірність захворіти на грип чи іншу ГРВІ.