Чи загрожує собачий грип людині?

Чи загрожує собачий грип людині?

Вірус так званого «собачого грипу» H3N2, який розвинувся з відомого «пташиного грипу», може загрожувати людям. До такого висновку дійшла група вчених з Китайського сільськогосподарського університету, повідомляє MedOboz  посилаючись на The Telegraph.

Дослідники зробили аналізи біоматеріалів понад 4 000 хворих собак і встановили, що зараз вірус собачого грипу розпізнає рецептори людських клітин краще, аніж декілька років тому. Також вірус проявляє підвищену здатність розмножуватися у клітинах людини. Це свідчить про те, що собаки можуть стати тією проміжною ланкою, яка допоможе вірусу, що вражає птахів, стати вірусом, що вражає людей.

Британські дослідники, коментуючи результати, отримані китайськими колегами, припускають, що послідовні мутації можуть невдовзі перетворити собачий грип на загрозу для людини.

«Схоже, що вірус не надто загрожує здоров’ю собак – можна більше хвилюватися щодо довгострокового потенціалу пандемії серед інших видів, наприклад, серед людей», – зазначає професор Джеймс Вуд, який очолює кафедру ветеринарної медицини Кембриджського університету.

Що таке собачий грип?

Собачим грипом називають захворювання собак, викликане підтипами вірусу грипу H3N2 та Н3N8. Якщо різновид Н3N8 розвинувся з грипу коней і поки що не демонструє жодної загрози для людей, то H3N2, який досліджували китайські вчені, є «нащадком» пташиного грипу. Для пернатих пташиний грип становить смертельну загрозу, однак собачий варіант, хоч і є надзвичайно контагіозним, дуже рідко призводить до смерті тварин.

Який перебіг матиме собачий грип у людей, вчені поки що припускати не беруться. Однак попереджають: вид homo sapiens, до якого належимо всі ми, не має імунітету до собачого грипу . Також проти цього виду грипу не спрацюють антитіла, які людина отримує після щеплень від інших відомих штамів грипу.

Загалом сімейство H3 вже завдало людству чимало лиха. Зокрема, один із різновидів H3N2 викликав наприкінці 60-х років XX століття пандемію, яка залишилась в історії під назвою «гонконгський грип». Перший спалах було зафіксовано в Гонконзі влітку 1968 року: за перші тижні новим штамом заразилося близько 500 000 людей. Захворювання розвивалося стрімко: через 1-2 дні інкубаційного періоду у хворого різко підіймалася температура (до 39°), починалися головний біль, сухий кашель, закладеність носа та ломота у тілі.

Найнебезпечнішим «гонконгський грип» виявився для людей похилого віку. За різними оцінками, за три роки пандемії померло від 1 до 4 млн людей.

Які штами грипу циркулюють зараз?

Літо зазвичай не вважається високим сезоном, якщо ми кажемо про шанси захворіти на грип. Утім навіть влітку ризик підхопити вірус залишається: українські епідеміологи щотижня реєструють випадки захворювання. Здебільшого люди хворіють на віруси грипу А, до якого належить безліч штамів, у тому числі H1N1, який викликав у 1918 році пандемію «іспанки», а у 2009-му – пандемію свинячого грипу», H2N2 – причина пандемії «азійського грипу» у 50-х роках минулого століття, та вже відомий нам штам «гонконгського грипу» H3N2.

З часом більшість штамів, які колись масово забирали людські життя, перетворилися на звичайний сезонний грип середнього ступеня небезпеки. Однак віруси невпинно мутують, і мінімум раз на декілька років виникає новий небезпечний різновид. Чи стане ним цього разу «собачий грип»  – судити поки що зарано, однак треба бути готовими до будь-якої перспективи.

Тому в разі підозри на грип обов’язково зверніться до лікаря та обмежте свої соціальні контакти, щоб не заразити оточуючих. Пам’ятайте, що грип не лікується антибіотиками: антибіотики діють на бактерії, але абсолютно безсилі проти вірусів. Для лікування грипу потрібна противірусна терапія, Якщо йдеться про дітей, оптимально використовувати препарати, призначені саме для пацієнтів дитячого віку. Якщо дитина таки підхопила грип влітку, лікар може призначити етіотропне лікування дитячим сиропом Флавовір. Флавоноїди, що входять до складу сиропу, впливають саме на вірус (що є причиною захворювання), блокують їх розмноження в організмі дитини, і в такий спосіб зменшують вірусне навантаження. А це означає, що за умови вчасного лікування сиропом Флавовір з’являється можливість не допустити ускладнень від грипу та прискорити одужання.

Також важливо не забувати про щорічну вакцинацію від грипу, а от чи стане загрозою людині «собачий грип»  –  час покаже. Головне ви вже знаєте, що це можливо.