Дефіцит вітаміну : причини та наслідки | Smart Mama 2024

Дефіцит вітаміну Д у дитинстві може викликати проблеми в дорослому віці

Належний рівень вітаміну Д загалом важливий для міцності кісток та здоров’я імунної системи, проте особливо критичним він є у дитинстві. Адже дефіцит може стати вагомим фактором розвитку аутоімунних захворювань. І нещодавнє дослідження канадських вчених із Університету Макгілла пояснює чому.

Вплив на імунну систему

Імунна система від народження працює як механізм, здатний вчитися відрізняти власні клітини від чужорідних об’єктів. Для цього вилочкова залоза (тимус) «тренує» Т-лімфоцити, які вміють захищати організм, не завдаючи шкоди здоровим тканинам.

Дослідники з’ясували, що через дефіцит вітаміну Д на ранніх етапах життя тимус починає «старіти», що робить його менш ефективним у цьому процесі навчання. У таких випадках імунні клітини помилково атакують здорові тканини, викликаючи запалення і пошкодження органів, що може призвести до таких аутоімунних захворювань, як діабет 1 типу. Дослідження проводилися на мишах, але подібна функція тимуса у людей дає підстави для висновку, що результати є актуальними для людей.

Канадські фахівці наголошують, що хоча вітамін Д відомий своєю роллю у підтримці здоров’я кісток, його важливість для імунної системи раніше була недооціненою. Результати цього дослідження свідчать, що достатній рівень вітаміну Д може запобігти передчасному старінню тимуса і знизити ризик аутоімунних розладів.

Норми споживання вітаміну D у дітей

Автори дослідження зацікавились цією темою не в останню чергу тому, що в умовах північного клімату Канади вироблення вітаміну Д у шкірі майже зупиняється з кінця осені до початку весни через низький кут сонячного світла. Однак і для України ця проблема є актуальною, адже у наших географічних широтах сонячна активність недостатня протягом осінньо-зимового періоду.

З жовтня по квітень у багатьох регіонах України сонячне світло не таке інтенсивне, що ускладнює природне вироблення вітаміну Д. Тож дітям та підліткам важливо отримувати достатню кількість цього вітаміну з харчовими продуктами або через добавки.

Згідно з наказом МОЗ України «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії», добова потреба дитячого населення у вітаміні D становить:

  • 0-3 місяці – 8 мкг
  • 4-6 місяців – 10 мкг
  • 7 місяців-6 років – 10 мкг
  • 7-17 років – 5 мкг.

А дефіцит вітаміну в ранньому віці, як і в інших країнах із помірним і північним кліматом, може підвищувати ризик розвитку аутоімунних захворювань у майбутньому.

Дефіцит вітаміну Д

Як свідчить нещодавнє дослідження ознак нестачі вітаміну D у дітей, у більшості цей стан проходить безсимптомно. Тому слід регулярно перевіряти рівень цього вітаміну, щоб виявити проблему на ранніх стадіях і запобігти подальшим ускладненням.

Проте якщо дефіцит є більш серйозним, він може виявлятися через низку фізичних і психологічних симптомів. Одними з найбільш поширених є хронічна втома, знижений настрій або депресивні симптоми, часті інфекції, зокрема дихальної системи, а також слабкість м’язів і біль у кістках і суглобах. Дефіцит вітаміну D також проявляється погіршенням стану шкіри, випадінням волосся і крихкістю нігтів. У дітей він може призвести до порушення росту, слабкості кісток і підвищеної схильності до інфекцій.

Як часто перевіряти рівень вітаміну D

У регіонах із недостатньою кількістю сонця (наприклад, в Україні взимку) фахівці рекомендують щорічні аналізи на рівень вітаміну D, особливо на початку осінньо-зимового сезону. Це дає можливість визначити потребу в додатковому вживанні вітаміну, а за результатами можна підібрати відповідні добавки та харчування, щоб уникнути потенційних наслідків дефіциту.

Проте не слід займатися самолікуванням. Як наголошує МОЗ України, причина нестачі вітаміну D може полягати не лише в раціоні, а й у функціонуванні печінки, нирок або кишківника. У таких випадках важливо лікувати основну проблему, а не її наслідки. Вітамін із добавок має не тільки ефективно всмоктатися в кишківнику, а також пройти певні перетворення у печінці та нирках. Тому прийом пігулок не завжди гарантує достатній рівень цього вітаміну в організмі.

Дієта насичена вітаміном D

Вітамін D міститься у багатьох продуктах, які можна легко додати до щоденного раціону. Природними джерелами цього вітаміну є:

  • жирна риба (лосось, скумбрія, сардини)
  • яйця (особливо жовток)
  • гриби (окремі види, які зазнали впливу ультрафіолету)
  • збагачені продукти (до таких належать молоко, апельсиновий сік та деякі види йогуртів та каш)
  • печінка тріски (продукт із високим вмістом не тільки вітаміну D, а й інших корисних жиророзчинних вітамінів, таких як вітамін А).

Раціон, збагачений цими продуктами, а також можливість вживати добавки після консультації з лікарем дозволяють підтримувати оптимальний рівень вітаміну D протягом року. У кліматичних умовах України підтримка рівня вітаміну D може бути ключем до профілактики аутоімунних захворювань і зміцнення імунітету.