Застуда у дитини: лікування та профілактика | Smart Mama 2024

Застуда у дитини: лікування та профілактика

Досить часто в житті для позначення один і тих же захворювань ми використовуємо різні їх трактування, через що нерідко виникає плутанина.

Так відбувається з вірусними захворюваннями дихальних шляхів. Для них знайдеться чимало термінів, в яких можна легко заплутатися. Застуда, грип, ГРВІ, ГРЗ, є ще такі: кишковий грип, риновірусна інфекція, аденовірус, коронавірус, риніт, фарингіт, тонзилофарингіт. Уже наведений перелік назв захворювань може шокувати недосвідчену маму, адже всім цим може перехворіти її дитина.

Читайте також: ТЕМПЕРАТУРА У НОВОНАРОДЖЕНИХ: ПРИЧИНИ

Насправді, все не так страшно: всі ці визначення, крім ГРЗ (йдеться про гостре респіраторне захворювання не тільки вірусного, а й бактеріального або грибкового походження), стосуються гострих респіраторних вірусних інфекцій, або ГРВІ.

Залежно від того, який вірус потрапив в організм дитини (а їх налічується 200 типів), який відділ він уразив: ніс, горло, трахею, бронхи, і як дитина переносить захворювання – легко, важко і з ускладненнями, буде залежати визначення цієї хвороби. І крім класичних лікарських ГРВІ: риніт або риносинусит, існує його немедичний аналог – застуда.

Що таке застуда?

Застуда передбачає вірусне ураження верхніх відділів дихальних шляхів і в основному поширюється на ніс. Вона відрізняється легким перебігом у дитини і закінчується повним одужанням. Запалення може поширюватися на приносові пазухи з виникненням синуситу (гайморит, фронтит, етмоїдит, сфеноїдит), перейти на горло і навіть гортань.

Крім вірусних захворювань верхніх відділів дихальних шляхів, застудою можуть вважатися і бактеріальні ураження, особливо якщо вони перебігають легко і на початкових етапах розвитку мають багато схожого з вірусними захворюваннями.

Риновірусна інфекція

Під опис застуди добре підходить риновірусна інфекція. На неї найчастіше хворіють діти, її розвиток найчастіше пов’язують з переохолодженням, при якому відбувається зниження місцевого імунітету. Крім того, сьогодні наукою встановлено, що риновіруси, які є представниками ГРВІ, здатні зберігати здатність до зараження і розмноження в умовах низьких температур, для чого порожнина носа їм підходить ідеально, так само як і осінньо-весняне міжсезоння зі сльотою.

Читайте також: ГРИП У ДІТЕЙ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

І нарешті, спосіб передачі – повітряно-крапельний і контактний (через заражені риновірусами предмети і руки дитини), істотно полегшують поширення вірусів і їх перехід від однієї людини до іншої. І хоча набутий імунітет формується після кожного контакту з риновірусом, за фактом сьогодні налічується близько 110 серотипів цих вірусів, що робить формування імунітету до кожного з них досить тривалим за часом завданням, яка ускладнюється короткочасністю формування імунітету до них. В цілому це призводить до того, що риновірус є найбільш частою причиною ГРВІ у дітей.

Симптоми застуди у дитини

Ці симптоми знайомі кожній мамі. Застуда у дітей може виникати від 6 до 8 раз на рік, а саме захворювання тривати в середньому до 7-ми днів. Найчастіше йдеться про легкі прояви ГРВІ у дитини, такі як:

  • Нежить. Виділення з носа у дитини як правило рясні і водянисті, містять велику кількість вірусних часток.
  • Закладеність носа. Виникає внаслідок вірусного запалення і вираженого набряку слизової порожнини носа і прилеглих до нього відділів. При вираженому запаленні дитині важко дихати через ніс і тоді вона дихає ротом.
  • Чхання. Виникає у відповідь на скупчення слизу у верхніх відділах дихальних шляхів і є очищуючим механізмом, що дозволяє позбутися накопиченого слизу. Під час чхання віруси, що містяться в носовому слизу, здатні поширюватися на великі відстані, заражаючи людей, які знаходяться поруч і забруднюючи предмети побуту.

Читайте також: ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ. ЧИ ВАРТО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ

  • Підвищення температури тіла. Найчастіше спостерігається у маленьких дітей і не перевищує субфебрильних цифр – 37,1 – 37,5
  • Головний біль, слабкість є проявами синдрому інтоксикації і при застуді виникають досить рідко.
  • Біль в горлі, що посилюється під час їжі, так само як і кашель також вважаються рідкісними симптомами застуди, їх схильні трактувати як більш серйозне захворювання. Проте, поява цих симптомів слугує вказівкою на те, що вірусне запалення перетнуло межі порожнини носа і перейшло на прилеглі відділи дихальних шляхів дитини.

Таким чином, застудою може називатися як типова риновірусна інфекція, що супроводжується виділеннями з носа (риніт), так і поєднання із запаленням глотки (гострий назофарингіт), гортані (гострий ларингіт).

Застудою також називають висипання на губах, спровоковані вірусами простого герпесу, які не мають відношення до вірусів ГРВІ. Проте, поява герпесвірусних пухирцевих висипань на губах у дитини супроводжується симптомами запалення: підвищенням температури тіла, ознобом, нездужанням, болем у горлі і виділеннями з носа, які дуже схожі на класичну застуду і відрізняються від неї лише висипом на губах.

Крім цього, багато інфекційних захворювань у дітей можуть починатися з симптомів застуди, тому батькам складно відразу зрозуміти, яке захворювання насправді виникло у їх дитини.

Як лікувати застуду у дітей

Оскільки причиною захворювання на застуду в дитини є вірус, то лікування необхідно проводити під наглядом лікаря. Тільки лікар може розібратися в тому, є застуда відображенням риновірусної інфекції чи так проявляється початок іншого, більш серйозного захворювання. Тому поява зазначених вище симптомів повинно бути приводом до звернення за медичною допомогою і початку лікування рекомендованими препаратами.

Читайте також: НЕСФОРМОВАНИЙ ІМУНІТЕТ – ПРИЧИНА ЧАСТИХ ГРВІ У ДІТЕЙ

Найбільше питань виникає щодо причини застуди і наявності можливостей впливу на неї. Як вже було сказано, кількість одних тільки риновірусів перевалює за сотню, не кажучи вже про решту віруси ГРВІ. Тому можливість впливати на кожен з них може здаватися складним завданням. Проте, це завдання цілком вирішуване за допомогою препаратів, які мають пряму противірусну дію щодо всіх вірусів, які є причиною ГРВІ.

Як таке можливо?

Особливістю таких препаратів є вплив на ферменти, які містяться в вірусній частці, за допомогою яких вірус розмножується всередині ураженої клітини. Як виявилося, незважаючи на різноманітність вірусів ГРВІ, у всіх ці ферменти практично однакові. Це значно полегшує завдання, особливо коли дитина тільки захворіла і не зовсім зрозуміло, як застуда поводитиме себе далі.

Який противірусний препарат має пряму дію на віруси ГРВІ?

Це препарат на основі флавоноїдів, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, сироп Флавовір. Сироп Флавовір пригнічує вірусні ферменти розмноження (ДНК і РНК-полімерази), перешкоджає розмноженню вірусів в організмі. Оскільки ці ферменти є у всіх вірусів, то застосування Флавовіра дозволяє не втрачати час на з’ясування, який саме вірус ГРВІ став причиною застуди у дитини, оскільки  флавоноїди сиропу заблокують його розмноження всередині клітини і не дозволять вірусній армії поповнитися новоствореними копіями. Для застудженої дитини це буде означати, що захворювання найвірогідніше у неї мине набагато легше і швидше.

Обережно, краплі в ніс

Судинозвужувальні краплі в ніс є поширеними препаратами для боротьби з виділеннями з носа і закладенням носа. Проте, батькам потрібно пам’ятати про те, що безконтрольне використання їх без дотримання лікарських рекомендацій може призвести до тяжких наслідків у вигляді стоншення (атрофії) слизової носа, а саме захворювання буде перебігати довше, так як носовий слиз містить багато потрібних в період хвороби захисних (противірусних та антибактеріальних) молекул, які допомагають організму дитини боротися з вірусом. Тому тут важливо не перестаратися і слідувати лікарським рекомендаціям.

Профілактика застуди у дитини

Крім симптомів застуди, батькам доставляють клопоту і часта їх поява, яка нерідко переростає в нескінченний потік застуд, особливо якщо дитина відвідує дитячий колектив. Як правило, в ньому знайдеться кілька дітей із застудою, які стають для своїх друзів джерелами вірусів і через кілька днів батьки помічають у своєї дитини перші симптоми захворювання. Тому поряд з правильним його лікуванням важливого значення набуває запобігання хворобі, або її профілактика.

Способи профілактики застуди

Їх декілька. Незважаючи на те, що будь-який з них не гарантує стовідсоткового захисту, нехтувати ними не варто. Оскільки заходи специфічної профілактики не розроблені, важливо зосередитися на неспецифічних. Вони включають:

  • Запобігання зараження вірусами ГРВІ. Для цього необхідно знизити тривалість перебування дитини в місцях, де присутні хворі на ГРВІ. Відносно дитячого колективу, не потрібно відводити дитину в дитячий садок або школу, якщо вона себе погано почуває або сопливить.
  • Дитину з малих років необхідно привчати мити руки, без необхідності не торкатися до носа, очей і рота руками, під час чхання та кашлю прикривати рот не долонею, а використовувати одноразові серветки і відразу ж викидати їх. Якщо дитина прикрила рот і ніс долонею, вона повинна знати, що на ній можуть залишитися життєздатні віруси, які з легкістю передадуться іншим дітям. Тому необхідно відразу вимити руки.
  • В якості захисту від вірусів при високому ризику контакту з можливим хворим можна за рекомендацією лікаря приймати противірусний препарат Флавовір. Це дозволить заблокувати внутрішньоклітинне розмноження потрапивших на слизову порожнини носа вірусів ГРВІ і таким чином запобігти розвитку застуди у дитини навіть в ситуації, коли зараження вірусами уникнути не вдалося.
  • Повноцінне, тобто достатнє і збалансоване за основними нутрієнтами, харчування, що містить вітаміни та мікроелементи, має розглядатися з позиції забезпечення нормального росту і розвитку дитини, а не тільки профілактики застуди, і забезпечуватися цілий рік, а не в сезон підвищеної захворюваності на ГРВІ. Те саме стосується і правильного режиму дня, повноцінного нічного і денного сну, щоденних прогулянок на свіжому повітрі.

Ольга Задорожна, педіатр