Сім фактів про грудне молоко | Smart Mama 2024

Сім фактів про грудне молоко

1-7 серпня – Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. 

У перший тиждень серпня проводяться заходи, присвячені підтримці грудного вигодовування. Це чудовий спосіб нагадати про важливість  природного процесу, хоча годування грудьми не завжди вважалося корисним для мами і дитини.

Сьогодні рекомендації ВООЗ підтримують грудне вигодовування протягом якомога довшого часу (до двох років). Однак навіть в розвиненому суспільствах все ще ыснують негативні міфи про те, як правильно, довго і часто потрібно годувати дитину грудьми. Позбутися таких упереджень допомагають наукові факти про користь жіночого молока і, звичайно, його подальший  вплив на життя мами і дитини.

  1. Усе необхідне – в маминих грудях

Грудне молоко здебільшого складається із води, а жирів, білків, лактози, мінеральних та інших речовин у ньому лише 12-13%. Однак це не означає, що дитині буде чогось бракувати. У  жіночому молоці є сотні поживних речовин, наприклад, у ньому виявлені стовбурові клітини, які можуть перетворюватися у кісткові, жирові й інші клітини організму. Також в грудному молоці є антитіла, що захищають дитину від інфекцій. Є в ньому і гормони, наприклад, лептин і адипонектин, які відповідають за апетит, а також подальше співвідношення жирових і м’язових клітин. На кожному етапі розвитку дитини кількість поживних речовин відрізнятиметься – у залежності від того, що потрібно маляті в цей момент.

2. Молоко змінює склад для дитини

Під час годування між дитиною і мамою здійснюється обмін «інформацією». Сьогодні вчені вважають, що завдяки контакту зі слиною малюка в момент прикладання його до грудей організм жінки отримує необхідні відомості про його стан, щоб в подальшому змінювати склад молока.

Грудне молоко дійсно постійно змінюється і завдяки цьому створюється мікробіом (співтовариство мікробів) кишечника дитини. Вважається, що у дітей, яких годували грудьми, нижчий ризик харчових алергій. Однак це також залежить від харчування матері.

Якщо мама, яка годує грудьми, харчується  одноманітно, мікробіом кишечника дитини буде сформований однотипними бактеріями і надалі ризик харчових розладів тільки зростає. Тому сьогодні жінкам під час годування дитини рекомендується харчуватися різноманітно і не дотримуватися жорстких дієт.

3. Годувати можна довго, а потім ще трохи

Мама може спокійно годувати дитину грудьми всі перші шість місяців її життя, не даючи малюкові ніяких прикорів. Для дитини протягом першого року життя грудне молоко все ще залишається основним джерелом їжі, незважаючи на прикорм. Грудьми малюка можна годувати до двох-трьох років, звичайно, додаючи при цьому в його раціон інші продукти.

4. Захист від дитячих хвороб

Діти, яких годували грудним молоком, набагато менше хворіють. Наприклад, завдяки антитілам  малюки на грудному вигодовуванні рідше хворіють на пневмонію і діарею, які є одними з основних причин дитячої смертності.

Читайте також: ЗАСТУДА ПІД ЧАС ГВ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА?

Грудне молоко сприяє тому, що діти менше хворіють на некротичний ентероколіт, який небезпечний для недоношених малюків, а також вушними інфекціями, дерматитом, харчовими розладами і алергіями. У малюків на грудному вигодовуванні нижчий ризик синдрому раптової дитячої смерті.

6. Бонуси для мами

Годування грудьми корисно не тільки дитині. Хоча причини цього не зовсім зрозумілі, але у годуючих матусь,  значно нижчий ризик післяпологової депресії. Можливо, цьому сприяють гормональні зміни, викликані процесом вигодовування. Також годування грудьми знижує ризик захворіти на рак молочної залози і яєчників, ожиріння і діабету II типу. Якщо жінка годує грудьми, це ще й хороший засіб контрацепції (особливо перші шість місяців), хоча і не дає 100% -го результату.

7. Молоко повертається!

Раніше пароділля могла не бачити дитину в першу добу її життя, але зараз малюка намагаються прикласти до грудей  відразу після народження. Це допомає скороченню матки, сигналізуючи про те, що пологи закінчилися. Однак не у всіх пароділь є така можливість. Якщо було зроблено кесарів розтин або малюк народився недоношеним, може пройти кілька днів, перш ніж дитинку можна буде прикласти до грудей. А потім – криза трьох тижнів, місяців, півроку, коли молоко зникає на день або навіть тиждень…але відновити лактацію реально.

Читайте також: МАЛЮКИ НА ШТУЧНОМУ ВИГОДОВУВАННІ МОЖУТЬ ЧАСТІШЕ ХВОРІТИ НА ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ

Ще 50 років тому всі ці причини означали, що годування грудьми неможливе або ж його пора закінчувати. Однак зараз фахівці з грудного вигодовування вважають інакше. Мама може зціджувати молоко до тих пір, поки дитина не буде здатна взяти груди. Малюка потрібно прикладати до грудей, щоб молоко з’явилося знову після перерви. Насправді у більшості жінок недостатньо молока і воно часом буде пропадати. Але ведення сумішей або прикорму не означає, що годування грудьми обов’язково потрібно припинити. Жінка може відновлювати процес вигодовування грудьми до тих пір, поки це буде зручно.

7. Годування зцідженим молоком

Усі знають, що процес годування дитини грудьми природний і заснований на інстинктах, тому діти самі знають, як правильно взяти груди. У більшості випадків так і станеться, але у цього факту є і деякі вийнятки. Це і незвичайна форма маминого соска, і коротка вуздечка язика у дитини, які заважають правильно брати груди. У мами може бути лактостаз (застій молока) та інші проблеми зі здоров’ям, які заважають прикладати дитину до грудей і роблять цей процес болючим. Але в цій ситуації теж є вихід. Безліч жінок годує дитину  зцідженим грудним молоком. І поки це не приносить незручностей мамі, таке годування не буде відрізнятися від звичайного способу.

Олена Алексєєва