ГРВІ у дітей: симптоми, профілактика, лікування | Smart Mama 2024

ГРВІ у дітей: симптоми, профілактика, лікування

Гострі респіраторні вірусні інфекції, або ГРВІ, є найчастішими причинами захворювань у дітей. Попри поширену думку, що збудник ГРВІ – це один вірус, насправді це не так.
Поняття ГРВІ об’єднує велику кількість спричинених вірусами захворювань, основним проявом якого є ураження дихальної системи. Наразі кількість вірусів, спроможних викликати запальні зміни в дихальних шляхах, сягає понад 200, і ця кількість постійно збільшується. Тому за один епідемічний сезон дитина може перехворіти на кілька різних вірусних захворювань, однак якщо вони будуть супроводжуватися появою ознак запалення органів дихання, їх буде віднесено до ГРВІ, поки не буде встановлено, який вірус став причиною нездужання в дитини.

З-поміж 200 типів виділяють віруси, які викликають захворювання найчастіше. До них належать віруси грипу та парагрипу, риновірус та респіраторно-синцитіальний вірус, аденовірус і коронавірус, а також ентеровірус.

Симптоми ГРВІ у дітей

Симптоми при ГРВІ можуть бути різними. Це залежить від того, яким вірусом заразилася дитина та який з відділів дихальної системи уражений. Нерідко причиною розвитку ГРВІ у дитини виступають одразу декілька вірусів, які уражають різні відділи дихальних шляхів. Тому навіть у однієї дитини кожного разу захворювання на ГРВІ може проявлятися різними симптомами, відрізняючись від проявів попередньої застуди.

Основні симптоми ГРВІ:

 • Озноб та підвищення температури тіла. Цифри, яких може сягати лихоманка, зазвичай не перевищують 38 – 38,5°С. Проте у деяких випадках це може призводити до розвитку ускладнень, наприклад фебрильних судом, які виникають у малюків при стрімкому зростанні температурних показників.
 • Млявість. Виникає при усіх ГРВІ, однак у дітей різного віку може проявлятися по-різному. Якщо дитина маленька, цей симптом майже не помітний для батьків, оскільки навіть при субфебрильній температурі тіла її рухова активність може незначно змінюватися.

Читайте також: П’ять найпоширеніших міфів про алергію

 • Виділення з носа (нежить). Найчастішою причиною появи рясних виділень з носа є риновірусна інфекція, при цьому у дитини старшого мати легкий перебіг. Натомість у дітей раннього віку риновірусна інфекція може бути причиною розвитку запалення легенів.
 • Чхання і закладеність носа. Є частими проявами ГРВІ у дітей, що пов’язано з розвитком запалення слизової носа внаслідок зараження вірусами.
 • Біль у горлі та захриплість голосу. Ці симптоми виникають, коли вірус викликає запальні зміни в стінці горла та поширюється до гортані та уражує голосові зв’язки з розвитком ларингіту. На додаток до цих симптомів дитину турбуватиме біль під час їжі, що позначиться на її апетиті.
 • Кашель. Частий супутник ГРВІ в дітей, може зберігатися протягом тривалого часу після перенесеного захворювання. На початку захворювання кашель частіше не супроводжується виділенням мокротиння і тоді його називають сухим. У подальшому він може стати вологим.
 • Головний біль. Є проявом синдрому інтоксикації, а його вираженість може коливатися від незначної, наприклад при риновірусній інфекції, до значно вираженої – при грипі. При тяжкому перебігу ГРВІ може бути одним із проявів нейротоксикозу.

Читайте також: Основні правила літнього дитячого відпочинку

 • Сльозотеча та світлобоязнь. Може бути як одним з симптомів інтоксикації (грип), так і вірусного ураження очей.
 • Почервоніння очей. Часто виникає при аденовірусній інфекції. Це пов’язано з тим, що аденовірус здатен вражати не лише мигдалики та горло, викликаючи тонзилофарингіт, а й очі, зумовлюючи розвиток кон’юнктивіту (запалення слизової очей).
 • Біль у вухах. Є відображенням поширення вірусного запалення на слухову трубу (євстахіїт) та середнє вухо (отит). Вважається, що ураження вірусом цих ЛОР-органів є типовим для ГРВІ. Поява таких ознак, як тріск у вухах від час ковтання, біль при настисканні на козелок вимагають особливої уваги, оскільки при неналежному лікуванні ГРВІ, як і при його відсутності, особливо в дітей, враховуючи анатомічні особливості, швидко переходять у бактеріальне ускладнення.

Ускладнення ГРВІ у дітей

Захворювання на ГРВІ у дітей часто призводить до розвитку ускладнень. Серед них окремо виділяють вірусні, причиною яких є збудник ГРВІ, та бактеріальні, які виникли внаслідок приєднання бактерій.

Найчастіші ускладнення ГРВІ у дітей:

 • Круп. Виникає при парагрипозній інфекції. Його називають несправжнім на відміну від дифтерійного, або справжнього, крупу. Проявляється нападом задишки із затрудненим вдихом переважно в нічний час, який супроводжується занепокоєнням дитини. Зазвичай виникають такі симптоми, як гавкаючий кашель та зміни голосу – захриплість аж до його зникнення, що вказує на вірусне ураження гортані (ларингіт).
 • Пневмонія, може бути як вірусна, так і бактеріальна. Вірусне запалення легенів є типовим ускладненням грипу. З інших вірусів здатних уражати легені вирізняються риновіруси, респіраторно-синцитіальний вірус та метапневмовірус. Бактеріальне запалення легенів зумовлюється бактеріями. Прояви пневмонії полягають у появі таких симптомів, як озноб, лихоманка, задишка, прояви інтоксикації. У дитини частішає дихання, кашель супроводжується незначним виділенням мокротиння, може супроводжуватися ознаками дихальної недостатності (блідість та синюшність слизових очей та рота, червоної облямівки губ).

Читайте також:  АЦЕТОНЕМІЧНИЙ СИНДРОМ У ДІТЕЙ

 • Середній гнійний (бактеріальний) отит. У дитини викає занепокоєння, біль у вусі, малюк відмовляється від годування через виникаючий під час смоктання біль. До 6-місячного віку на бактеріальне запалення у вусі вказує виникнення болю під час натискання на козелок.
 • Синусит. Запалення приносових пазух включає: ураження верхньощелепної (гайморової) – гайморит, лобної – фронтит, пазухи решітчастої кістки – етмоїдит, пазухи клиноподібної кістки – сфеноїдит. На розвиток синуситу вказують збереження закладеності носа та підвищення температури тіла понад 10 днів від початку ГРВІ, діти старшого віку можуть поскаржитися на біль та відчуття закладеності у проекції гайморової пазухи (за щоками). Можливе повторне підвищення температури після її зниження на 5-7 день захворювання та погіршення симптомів ГРВІ (закладеність носа, гнійні носові виділення).
 • Бронхіт і бронхообструктивний синдром. Симптомами вірусного ураження бронхів є сильний нападоподібний кашель, поява хрипів, болю за грудниною та задишки під час дихання. У дитини спостерігається підвищена температура тіла, головний біль та інші симптоми інтоксикації.
 • Загострення хронічних захворювань, ураження інших органів: серця (міокардит), нирок (гломерулонефрит), мозку (менінгіт та енцефаліт).

Лікування ГРВІ у дітей

Усунення причини розвитку ГРВІ у дитини, тобто вплив на вірус – є основним завданням лікування захворювання. У досягненні цієї мети сьогодні застосовується безліч лікарських засобів, більшість яких не впливає безпосередньо на вірус, а лише стимулює імунну систему дитини краще боротися з ним, або взагалі є замінниками її дії.

В умовах, коли вихідний стан імунітету дитини невідомий, так само як і те, чи достатньо в нього сил для того, щоб самостійно впоратися з вірусом, додаткова стимуляція може не дати очікуваного ефекту або призвести до виснаження захисних сил.

Це питання особливо актуальне в ситуації, коли дитина може хворіти на ГРВІ до 8 разів за один сезон, і стимуляція імунітету щоразу, коли в неї виникли наведені вище симптоми ГРВІ, може негативно позначитися на стані здоров’ї.

Тому доцільніше впливати на сам вірус, а в роботу імунної системи втручатися лише тоді, коли вона сама постраждала від вірусу. Однак з урахуванням того, що видів вірусів, здатних вражати дихальні шляхи при ГРВІ, сягає величезної кількості, можливість впливу на кожен з них видається малоймовірним. Тим паче, що для того, щоб зрозуміти, який саме вірус ГРВІ став причиною захворювання, необхідно провести обстеження для його виявлення, що не робиться в реальному житті. Проте, усі ці віруси мають дещо спільне, а саме ферменти, завдяки яким відбувається їх розмноження всередині клітин людського організму. І саме вплив на них робить лікування ГРВІ цілком здійсненним.

Читайте також: ЯКІ ТИПИ ЛИХОМАНКИ БУВАЮТЬ ПІД ЧАС ГРВІ У ДІТЕЙ: ВАЖЛИВО ЗНАТИ БАТЬКАМ

Таким противірусним засобом з прямим впливом на віруси, що викликають ГРВІ, є сироп Флавовір. Згідно інструкції дозволений від народження, а дозування залежить від віку дитини та визначається лікарем. Дія Флавовіру полягає в блокуванні активності вірусних ферментів, які беруть участь в розмноженні вірусу всередині клітини.

Засоби для зменшення симптомів ГРВІ, або препарати для симптоматичного лікування ГРВІ, до яких належать жарознижуючі, протизапальні, протикашльові, муколітики, судинозвужувальні краплі в ніс, повинні призначатися лише лікарем з урахуванням стану дитини. Сьогодні лікарі вважають, що симптоми ГРВІ є проявами боротьби дитячого організму з вірусом, а намагання зменшити їх може завдати більше шкоди та посприяти розвитку ускладнень. Тому не варто намагатися самостійно впоратися з проявами ГРВІ, краще зосередитися на боротьбі з причиною розвитку захворювання в дитини.

Застосування антибіотиків для лікування ГРВІ не обґрунтовано. Важливо пам’ятати, що вони не впливають на вірус, а тільки на бактерії. Якщо на фоні ГРВІ у дитини розвинулися бактеріальні ускладнення, тоді лікар призначить той антибіотик, який впливатиме на збудник, у відповідних до віку дитини дозуваннях.

Профілактика ГРВІ у дітей

 Специфічна і неспецифічна профілактика ГРВІ

Специфічна профілактика проводиться проти одного збудника ГРВІ і наразі розроблена лише для грипу. Йдеться про вакцинацію проти сезонних штамів вірусів грипу, які очікувано будуть викликати захворювання на грип у цьому сезоні. Від решти 200 типів вірусів ГРВІ вакцинація проти грипу не захистить.

Читайте також: ЧИ ВПЛИВАЄ ДЕФІЦИТ ЗАЛІЗА ТА ЧАСТОТУ ЗАХВОРЮВАНЬ?

Тому окрім неї, необхідно дотримуватися заходів неспецифічної профілактики, які можна розділити на медикаментозні та немедикаментозні. З метою профілактики ГРВІ у дитини лікар може порекомендувати противірусні препарати з прямою дією на віруси, наприклад ФлавовірДіюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, укріплюючи при цьому імунітет дитини. Чому це можливо? Тому що Флавовір перешкоджає розмноженню вірусів у клітинах слизової дихальних шляхів і в разі зараження дитячому організму буде легше впоратися з вірусними агентами. Отже застосування Флавовіру в період підвищеної захворюваності на ГРВІ, коли можливість проконтактувати з хворою людиною надто висока, може дозволити зменшити вірогідність розвитку хвороби у дитини, не говорячи про її наслідки у вигляді ускладнень.

До заходів неспецифічної немедикаментозної профілактики відносять:

Уникнення перебування дитини в людних місцях, де є високий ризик зустріти людину з симптомами ГРВІ та заразитися від неї. Важливим є носіння масок в громадських місцях.

Зміцнення імунітету дитини, щоб він мав достатньо сил для боротьби з вірусом і захищав від розвитку ускладнень. Важливо:

 • загартовуватися влітку
 •  фізична активність
 • перебування на свіжому повітрі
 • повноцінний сон відповідно до віку дитини
 • різноманітне та збалансоване харчування
 • дотримання правил особистої гігієни та миття рук.

Усе це покращує захист дитячого організму і додає сил у протистоянні з вірусом.

Галина Бут, сімейний лікар