До числа вірусів, що відносяться до сімейства ГРВІ, нерідко зараховують і реовіруси. Про них мало відомо батькам, однак саме вони є частими винуватцями спалахів вірусних захворювань в дитячому дошкільному колективі, який відвідує дитина.
Що це за віруси, як вони передаються і якими симптомами може проявлятися реовірусна інфекція – розглянемо в статті.
Хто такі реовіруси?
Реовіруси відносять до сімейства гострих респіраторних вірусних інфекцій з кількох причин. Насамперед, через спосіб передачі – він повітряно-крапельний і контактний, а також завдяки здатності викликати ураження верхніх дихальних шляхів. Крім цього, ці віруси можуть викликати захворювання травного тракту, стаючи причиною кишкових розладів.
У зв’язку з цим виділяють:
- респіраторні (з ураженням дихальної системи);
- кишкові;
- змішані форми реовірусної інфекції.
Крім того, при зараженні реовірусами у дитини може виникати висип, який лікарі називають гарячковим висипом.
Люди відрізняються високою природною сприйнятливістю до реовірусів. Тому перший контакт з ними закінчується розвитком захворювання і формуванням імунітету. Як вже було сказано, найбільш часто хворіють реовірусною інфекцією діти, які проводять багато часу в організованих колективах, а пік захворюваності припадає на вік від 6 місяців до 3–5 років.
Читайте також: ПНЕВМОНІЯ ПРОТИ БРОНХІТУ: ЯК ВІДРІЗНИТИ
Доведено, що до кінця першого року життя антитіла до реовірусів мають до 10% дітей, до 2-х років – кожна третя дитина, до 5-річного віку антитіла визначаються у 50% дітей, натомість серед дорослих у віці 25–30 років більшість має антитіла до реовірусів.
Висока сприйнятливість співвідноситься зі стійкістю реовірусів у зовнішньому середовищі. Так при температурі повітря 4–21 °С вони до 2-х місяців зберігають здатність заражати людину. Це дозволяє їм з легкістю поширюватися в місцях скупчення людей, особливо якщо вони суворо не дотримуються правил особистої гігієни. Ідеальним в цьому плані середовищем є дитячий колектив.
Захворювання починається гостро і частіше перебігає в легкій формі, є дані навіть про безсимптомний перебіг реовірусної інфекції. Така ззовні здорова дитина без видимих проявів є розповсюджувачем реовірусів серед дітей. Незважаючи на те, що одужання настає в середньому через 7 днів, тривалість вірусовиділення може розтягуватися до декількох тижнів: із зіву до 1–1,5 тижнів, а з кишечника – до 5 тижнів.
Типовий перебіг реовірусної інфекції мало відрізняється від інших ГРВІ:
- з’являються симптоми ураження верхніх відділів дихальних шляхів. При цьому на тлі слабко вираженого інтоксикаційного синдрому (загальна слабкість, озноб, помірний головний біль), зниженого апетиту і нормальної або підвищеної до субфебрильних значень температури тіла у хворого малюка відзначається катаральний синдром, що виявляється нежиттю і закладеністю носа, чханням і сухим кашлем.
- Можливі такі симптоми, як почервоніння обличчя, яке поєднується з гіперемією склер, під час огляду горла мама може помітити почервоніння задньої стінки глотки і піднебінних мигдаликів.
- У деяких дітей при реовірусній інфекції на шкірі обличчя і тіла може з’являтися блідо-рожевий дрібний висип, який швидко зникає.
Які симптоми реовірусної інфекції відрізняють її від інших ГРВІ?
Відмінності полягають в тому, що до симптомів з боку верхніх дихальних шляхів досить часто приєднуються кишкові прояви за типом гастроентериту: біль у животі, що локалізується навколо пупка або поширений по всьому животу, а також блювання і рідкі випорожнення.
При тяжкому перебігу захворювання, випадки якого частіше реєструються у малюків, можуть розвиватися реовірусне ураження нервової системи (менінгіт та енцефаліт), уражатися легені (пневмонія) і серце (міокардит).
Про що потрібно пам’ятати батькам дитини, яка відвідує дитячий садок?
Про те, що поява легких симптомів застуди, коли дитина трохи покашлює або у неї є незначні виділення з носа не виключають наявності активної реовірусної інфекції дихальних шляхів. А значить, відправлена в дитячий садок, вона може бути джерелом вірусної інфекції для інших діток.
Все набагато складніше при відсутності у хворої дитини проявів захворювання, коли батьки нічого не підозрюють, відводять дитину в дитячий колектив і залишають на весь день. У такому випадку знизити ймовірність поширення реовірусів допоможуть дотримання правил особистої гігієни вихователями, які доглядають за дітьми і разом з батьками прищеплюють їм ці корисні навички з раннього віку. Так само як часте миття рук дітьми і дорослими, постійна дезінфекція іграшок, якими грають і обмінюються діти, прикривання рота під час кашлю та чхання не в долоньку, а одноразові серветки, які слід відразу викидати.
Читайте також: ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО ДИТСАДКА. СПИСОК ПОРАД
Важливо цікавитися життям дитячого колективу: хто і чим хворіє, чи прийшли сьогодні застуджені малюки. Якщо в групі є хворі діти, то висока ймовірність того, що через пару днів симптоми захворювання виникнуть у дитини. А значить, можна не чекаючи їх появи звернутися за консультацією до лікаря, який може порекомендувати прямі противірусні препарати, наприклад сироп Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що дозволяє заблокувати розмноження вірусів ГРВІ, що потрапили на слизову оболонку дихальних шляхів і запобігти розвитку захворювання та зупинити ранні етапи розмноження реовірусів всередині клітин дихальних шляхів, тим самим зменшивши чисельність вірусних копій. Це дасть змогу знизити вираженість симптомів захворювання та інтенсивність вірусовиділення.
Таким чином, стерті й мало виражені прояви вірусної інфекції повинні бути приводом для звернення до лікаря. Це забезпечить не тільки швидке одужання дитини, але і захистить її дитсадочкових друзів від зараження реовірусною інфекцією.
Анатолій Чумак, лікар-імунолог