Чому респіраторні вірусні хвороби не щезають на літніх канікулах?

Чому респіраторні вірусні хвороби не щезають на літніх канікулах?

Вірусні хвороби не завжди залежать від певного сезону чи канікул. На жаль, ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) не обмежуються лише зимовим сезоном. Хоча деякі віруси можуть активно ширитися взимку, існує також багато інших факторів, які впливають на їх поширення протягом усього року. 

Один із головних факторів – інтенсивні контакти між людьми, особливо в багатолюдних місцях, таких як дитячі заклади, табори та інші місця, де діти спілкуються та взаємодіють між собою. Велика кількість дітей разом створює сприятливі умови для передачі вірусів

Це означає, що важливо вживати заходів для профілактики і запобігати поширенню вірусів, незалежно від пори року чи канікул.

Як погода впливає на ГРВІ?

Правильна відповідь – погодні умови майже не впливають на поширення гострих респіраторних вірусних інфекцій. Прикладом цього може бути COVID-19, спалахи якого бували і в літні місяці. Адже віруси передаються повітряно-крапельним шляхом від людини до людини або через предмети побуту.

Але усе-таки влітку люди хворіють рідше, що зумовлено не погодою, а кількістю контактів. Адже узимку ми частіше знаходимось у закритих непровітрюваних приміщеннях і більше часу проводимо з іншими (часто хворими) людьми. Те саме стосується і дітей, які влітку найчастіше не відвідують садочки, школи та секції. Більшість часу діти проводять на вулиці, купаються і загоряють, що відповідно загартовує організм.

Проте в літній порі батьки вбачають іншу небезпеку. Наприклад, мами часто думають, що намочені в калюжі ноги або купання в озері до «синіх губ» сприяють підхопленню ГРВІ. Насправді ж ці речі не можуть бути пов’язаними напряму. Проте переохолодження і як наслідок цього звуження судин знижують імунний захист тіла. І якщо до цього в організм уже потрапив вірус, то дитина з високою вірогідністю захворіє.

Крім того, влітку контакти дітей можуть бути не такими й обмеженими. Час, проведений у літніх таборах, на дитячих площадках і пляжах, значно збільшує ймовірність зараження ГРВІ. Стресові чинники та втома, що завжди супроводжують кінець навчального року з усіма його іспитами та контрольними, також не сприяють укріпленню дитячого імунітету.

Віруси, що не зникають влітку

Є певні види ГРВІ, що циркулюють майже увесь рік. Насамперед це респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ). Як правило, проходить він доволі швидко, а симптомами є лише нетривала лихоманка, нежить і кашель. Проте для маленьких дітей РСВ може мати й інші наслідки. Малюки страждають від зниження апетиту, млявості та сонливості.

Група ризику для РСВ – діти, молодші двох років, з низькою масою тіла, пороками серця і захворюваннями дихальної системи. Для них  ГРВІ може мати важчий перебіг  й навіть закінчуватись госпіталізацією. Наприклад, за даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США щорічно із РСВ госпіталізують 58-80 тисяч дітей до п’ятирічного віку.

Ще одним постійно циркулюючим ГРВІ є аденовірус. У дітей із цією інфекцією може спостерігатися підвищена температура, біль у горлі, нежить, а інколи кон’юнктивіт. У малюків із аденовірусною інфекцією може розвинутись таке ускладнення, як стрептококова ангіна.

Також активними влітку лишаються й інші види ГРВІ, наприклад, коронавіруси, зокрема й COVID-19, та риновіруси.

Як захистити дитину від ГРВІ влітку ?

Незалежно від пори року, ми повинні пам’ятати про важливість гігієни рук, що включає регулярне миття рук теплою водою та милом або використання антисептиків на спиртовій основі. Також слід уникати контакту з хворими людьми та дотримуватися правил кашлю та чхання. Що стосується вологого прибирання і кількаразового провітрювання приміщень, то цієї рекомендації слід дотримуватись у будь-яку пору року і за будь-якої погоди.

Варто пам’ятати, за  перших симптомів нездужання звертатися до лікаря, дотримуватися його рекомендацій. При гострих респіраторних вірусних інфекціях або грипі лікар може призначити дитячий противірусний  сироп  Флавовір   на основі флавоноїдів. Його здатність пригнічувати розмноження вірусів в клітинах  допомагає імунній системі здолати інфекцію в організмі. Для дітей це особливо важливо, бо незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки.

Тривалий перебіг ГРВІ, лікування у дітей якого може затягуватися на кілька тижнів, виснажує резерви імунної системи організму. Флавоноїди, що містить сироп Флавовір нормалізують захисні механізми організму, не виснажуючи при цьому імунітет дитини.

Не забувайте, що профілактика – найкращий засіб боротьби з ГРВІ. Підтримуйте імунну систему своїх дітей здоровими за допомогою правильного харчування, фізичної активності та достатньої кількості сну.

Давайте разом піклуватимемось про здоров’я наших дітей і надаватимемо їм можливість насолоджуватися канікулами на повну!