Ковідні пальці: особливості шкірних проявів COVID-19 у дітей | Smart Mama 2024

Ковідні пальці: особливості шкірних проявів COVID-19 у дітей

На початку пандемії COVID-19 основна увага була прикута до найбільш загрозливих життю і здоров’ю людини станах. З кожною новою хвилею захворюваності відбувалося накопичення даних про сам вірус і захворювання, що викликається ним.

Почали з’являтися дані про появу на шкірі різних типів висипань. При цьому не відзначалося будь-якої специфіки в шкірних проявах, які б вказували на захворювання COVID-19.

До теперішнього часу лікарі сходяться на думці, що шкірні прояви при COVID-19 відрізняються різноманітністю як за своїм розташуванням (руки, ноги, тіло), набуваючи вигляду висипки, як при кору або вітряній віспі, можуть проявлятися у вигляді горбків, саден і розчісувань, ущільнень або судинної сітки.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Їхня поява часто не відповідає тяжкості перебігу захворювання, з’являючись навіть у безсимптомно хворіючих. Багато суперечок виникає щодо того, що є причиною їх появи, а крім коронавірусу як безпосередньої причини їх виникнення обговорюється роль різних методів лікування, реакцій на носіння індивідуальних засобів захисту і обробку шкіри дезінфікуючими засобами.

На сьогоднішній день описано декілька типів змін на шкірі, поява яких може бути пов’язана з COVID-19.

До них відносять такі ураження:

  • кропив’янка,
  • кіроподібний висип,
  • папуловезикулярний висип,
  • перніоподібні ураження кінцівок («ковідні пальці»),
  • ретикулярне ліведо та пурпурний васкуліт.

У дітей описано характерне для даної вікової групи шкірне ураження у вигляді «ковідних пальців», або як його називають лікарі – перніоподібне ураження кінцівок, на кшталт обмороження. Воно може виникати як самостійно, так і одночасно з іншими проявами COVID-19.

Перніоподібне ураження кінцівок: «ковідні пальці» або ураження шкіри по типу обмороження

Таке ураження визначають як запальні ураження шкіри рук і ніг, що зберігаються більше доби. Його особливістю є:

  • поява почервоніння і набряклих плям, вузликів, рідше схильних до звиразкування бляшок на тильній поверхні пальців ніг і стопах, рідше на пальцях рук і кистях.
  • Зазвичай уражаються навколонігтьові та піднігтьові ділянки пальців.
  • Дитина може відчувати хворобливість і свербіж.
  • Ураження такого типу частіше виникають у здорових дітей і підлітків старших 10 років.
  • Вогнища ураження переважно множинні, а їх розміри варіюються від декількох міліметрів до сантиметрів.
  • Можуть виникати почервоніння, плями і припухлості фіолетового або пурпурного кольору
  • Крім пальців вогнища обмороження можуть виникати на підошві та бічній поверхні п’ят і стоп.

Імовірні причини розвитку «ковідних пальців»

Проведені дослідження (відеокапіляроскопія) виявили капілярні порушення пальців рук і ніг навіть в тих випадках, коли ураження шкіри обмежувалися тільки стопами. Ці результати дозволили висунути припущення, що шкірні зміни у вигляді «ковідних пальців» можуть бути частиною системного ураження при COVID-19 і не бути пов’язаними з впливом місцевих факторів. В якості можливих причин розглядаються гіпотези вірус-індукованої інтерферонопатії I типу, тромбозу і судинного запалення (васкуліт).

Шкірні ураження при синдромі мультисистемної запальної відповіді

Шкірні зміни досить часто виникають у дітей при мультисистемному запальному синдромі. Найчастіше вони з’являються через 2–4 тижні після зараження дитини. Поряд з іншими симптомами захворювання у дитини з’являються осередкові почервоніння, ущільнення на руках і ногах.

Що робити батькам, якщо у дитини з’явилися зміни на шкірі?

Шкірні ураження при вірусному захворюванні (вірусна екзантема) є важливим маркером патологічних змін, які відбуваються в дитячому організмі. Хоча причини їх розвитку при COVID-19 поки не до кінця зрозумілі, очевидним є той факт, що поява на шкірі у дитини будь-яких змін потребує консультації лікаря.

Розібратися, що це алергія або вірус зможе лікар. З огляду на той факт, що більшість випадків COVID-19 у дітей має легкий перебіг або  безсимптомний, будь-які прояви на шкірі можуть стати сигналом до того, що батькам слід потурбуватися станом здоров’я дитини, і навіть при відсутності проявів коронавірусної інфекції провести рекомендоване в цьому випадку обстеження.

Читайте також: Стало відомо, чому противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 

У будь-якому випадку, за перших ознак вірусного респіраторного  захворювання, лікар може призначити  сироп Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 зі значним пригніченням реплікації вірусу (внесено зміни в Інструкцію для медичного застосування наказом   МОЗ №1922 від 10.09.2021). Серед противірусних сиропів – Флавовір – це препарат для дітей, який має наукове обґрунтування впливу на SARS-CоV-2. Він блокує внутрішньоклітинне  розмноження вірусу всередині зараженої клітини, що дозволяє зменшити чисельність новостворених вірусних копій.

Таким чином, поява на шкірі дитини будь-яких висипань має служити сигналом для батьків звернути увагу на її самопочуття і звернутися за медичною допомогою, щоб виключити можливе вірусне захворювання. Чим раніше це буде зроблено, тим більше шансів на успішне вирішення проблеми.

Ольга Задорожна