Розслаблятися не варто: як уберегтися від інфекції цього літа

Розслаблятися не варто: як уберегтися від інфекції цього літа

Ближче до літа чергова пандемічна хвиля за офіційною інформацією трохи зменшує обороти: знижується захворюваність, і багато регіонів нашої країни поступово переходять на більш безпечний рівень карантинних обмежень. При цьому досвід торішнього сезону говорить про те, що розслаблятися не варто коронавірус нікуди не дінеться. Про це пише MedOboz.

З огляду на фактично провалену кампанію вакцинації, відомі випадки повторних захворювань і початок циркуляції в Україні мутованих штамів, небезпека підхопити цю важку інфекцію залишається високою й улітку.

Як у цій ситуації краще провести відпустки, які міри профілактики потрібні, як максимально захистити себе й дітей?  Про це ми розмовляємо з директором Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ, експертом з питань імунології, вірусології та радіобіології Вікторією ТАЛЬКО.

– Вікторіє Василівно, початок літа традиційно асоціюється з періодом відпусток. Чи будуть особливості цього року для відпочинку, скажімо, в іншій країні? Чи нікуди не їздити?

– Однозначно на це питання відповісти не вийде. Багато хто втомився від COVID-19, одноманітної обстановки, і поїздка на відпочинок за кордон – це як ковток свіжого повітря. Зважаючи на те, що багато країн сьогодні відкриті для наших співвітчизників, відпочиваючих буде чимало. У такій ситуації кращим рішенням буде не відмовляти людей від поїздок (усіх переконати не вийде), а доносити до них інформацію про те, як уберегтися…

Читайте також: ВЕСНЯНИЙ ДЕФІЦИТ ВІТАМІНІВ ВПЛИВАЄ НА ІМУНІТЕТ: ЯК НЕ ЗАСТУДИТИСЯ?

Адже в традиційно туристичних місцях, на міжнародних курортах, буде одночасне скупчення відпочивальникіх з різних країн. Це значить, що в рази підвищується ймовірність зустрічі різних штамів вірусів, також як і можливість «обміну» ними. Тому не варто забувати про те, що саме ви або член вашої родини можете привести з відпочинку за кордоном «сувенір» у вигляді нового штаму коронавірусу, який потім почне поширюватися серед людей і посадить на черговий локдаун всю країну. Давайте пам’ятати про те, що всі випадки захворювання COVID-19 у нашій країні – привізні.

– Наскільки високими залишаються шанси занедужати вірусною інфекцією?

– Багато хто думає, що час літнього відпочинку несе менше небезпек. Однак не варто забувати про те, що багато інфекційних агентів, – починаючи екзотичними й закінчуючи «своїми», – які в наших широтах улітку зменшують свій запал, у теплих країнах циркулюють цілорічно.

Це значить, що ризик занедужати хоч і дещо знижується, але залишається актуальним. Ті ж діти, організм яких адаптується до незвичного клімату зі зміною часових поясів, можуть ставати сприйнятливими до вірусних захворювань і серйозно занедужати. У такій ситуації відпочинок для родини стає проблематичним, якщо врахувати, що територіально люди перебувають там, де не можуть розраховувати на швидку й ефективну лікарську допомогу…

Ситуація, коли свій сімейний лікар, своя поліклініка недоступні, справді ускладнює справу. Що можна порадити людям, які зіштовхнулися з хворобою в іншій країні?

– Звісно, бажано залишатися на зв’язку зі своїм лікарем, якщо це можливо. Адже тут важливе питання не тільки визначення самого захворювання, але й призначення лікування, що також може бути проблематичним в іншій країні, де багато ліків не відпускаються без рецепта, за яким потрібно звертатися до місцевого лікаря. Тому в дорожній аптечці повинні бути свої лікарські препарати, використання яких потрібно попередньо погодити із сімейним лікарем. Наприклад, в умовах високої вірусної небезпеки під рукою повинні бути противірусні препарати прямої дії. Такі як краплі Протефлазід (для дорослих) і сироп Флавовір (для дітей), які містять активну (діючу) речовину протефлазід. Ці препарати дозволені дітям із самого народження.

Тому, якщо в подорож відправилася родина з маленькою дитиною, то й дитина, і її батьки будуть захищені від вірусної інфекції. По-друге, ці препарати володіють множинним, так званим «полімішеневим» механізмом дії – блокують вірусні ферменти, що перешкоджає розмноженню РНК- і ДНК-містких вірусів у клітинах. Такі лікарські препарати є універсальними противірусними засобами проти будь-яких вірусів ГРВІ. Тому навіть якщо імунітет відпочивальників постраждає через акліматизацію, використання цих препаратів дозволить припинити вірусну агресію.

Читайте також: ІМУНІТЕТ У ДІТЕЙ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19

Безумовно, не варто повністю покладатися на себе, краще заздалегідь обговорити з лікарем, які прояви в дитини вкажуть на вірусне захворювання, і як правильно визначити необхідну, відповідно до віку, дозу препарату. Якщо в родині підростає декілька дітей, то не потрібно брати із собою велику кількість різних противірусних засобів, з огляду на вікові обмеження для багатьох із них, – достатньо лікарських препаратів з діючою речовиною протефлазід, щоб забезпечити захист всієї родини протягом відпустки.

– Повернемося до теми коронавірусу в нашій країні, де темпи вакцинопрофілактики просто жалюгідні. Виходить, восени ймовірність того, що ми можемо зштовхнутися із черговим локдауном, украй висока. Що можна зробити зараз, улітку, коли вірус зменшив свою активність?

– Ситуація з вакцинацією справді неоднозначна, і буде вона виправлятися чи залишиться в колишньому темпі – сказати складно. На це кожному з нас важко впливати. З іншого боку, цілком реально постаратися вкотре знизити темпи поширення коронавірусу, в тому числі й завезення в нашу країну його нових штамів.

Ми вже говорили про те, що на відпочинок з дітьми у дорожню аптечку необхідно покласти противірусні препарати. Нещодавно Центр наукової медичної інформації Мінздраву випустив Інформаційний лист, підготовлений Інститутом епідеміології ім. Л.В. Громашевського НАМНУ та Інститутом молекулярної біології НАНУ, де повідомив медиків нові дані про діючу речовину протефлазід.  Відповідно до цієї інформації, Галвестонська національна лабораторія (США), Саарландський університет і Гановерська медична школа  (Німеччина), Лабораторія BSL3 CReSA (Іспанія), підтвердили специфічний вплив флавоноїдів, що входять до складу протефлазіду, на коронавіруси. Дуже важливо – це стосується і тих штамів, які щорічно циркулюють та викликають захворювання в людей, і нового коронавірусу, що є причиною розвитку COVID-19.

Читайте також: ПІДСТУПНІ НАСЛІДКИ ЗАСТУДИ У ДІТЕЙ, ЩО МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ПІЗНІШЕ

Підводячи підсумки, головним рецептом повноцінного літнього відпочинку цього року є збереження здорового глузду, дотримання протиепідемічних заходів, захист себе й близьких від можливого контакту з коронавірусом і наявність в «аптечці відпочивальника» лікарських препаратів, здатних пригничувати ГРВІ. Тільки в такому випадку захист організму від сезонних простудних захворювань і нескінченних локдаунів можна вважати ефективним.

Джерело