ГРВІ у дітей: інкубаційний період і профілактика захворювання|Smart Mama 2024

ГРВІ у дітей: інкубаційний період і профілактика захворювання

Гострі вірусні захворювання органів дихання постійно супроводжують людину і здатні вибити зі звичного життєвого ритму на довгий час. Особливо важко доводиться батькам маленьких дітей: поки дитина перезнайомиться з більшістю представників сімейства респіраторних вірусних захворювань, численні лікарняні та безсонні ночі їм гарантовані.
І як би людство не намагалося захиститися від цих вірусів, поки що найдієвіший спосіб 100%-ї профілактики не знайдено. Але це не означає, що потрібно змиритися і терпляче страждати разом із хворим малюком. Сьогодні цілком реально полегшити перебіг гострого вірусного захворювання або повністю уникнути його розвитку. Як це зробити – розглянемо в статті.

Коли і скільки часу заразна людина, що захворіла на ГРВІ

Потрібно розуміти, що джерелом вірусів, які викликають ураження верхніх дихальних шляхів, є хвора людина. При цьому період максимальної ймовірності зараження і його тривалість безпосередньо залежить від вираженості таких симптомів, як кашель, нежить і чхання. Адже саме з частинками слизу виділяється та поширюється вірус.

Читайте також: Вітаміни під час застуди: діють чи ні?

Процес виділення вірусів може починатися задовго до появи інших симптомів, наприклад, підвищення температури тіла, тобто до усвідомлення факту захворювання. У цьому криється небезпека. Адже якщо хвору дитину з вираженими симптомами ГРВІ намагаються ізолювати від оточуючих, щоб не заразити всіх навколо, то до зовні здорової такої настороженості з боку оточуючих немає, а те, що дитина кашлянула або чхнула – звичайна справа, з ким не буває. Натомість діти, які мали контакт із таким прихованим хворим, отримують свою «дозу» вірусів.

Інкубаційний період ГРВІ

Період інфікування хворого на гострі респіраторні вірусні інфекції має певні часові рамки і зазвичай припиняється після одужання. Але є дані стосовно того, якщо захворювання ускладнилося розвитком пневмонії, то терміни виділення вірусів можуть затягуватися на 2-3 тижні. Це пояснюється значним зниженням захисних резервів людського організму, що не дозволяє повністю здолати вірус. Така сама ситуація спостерігається в дитячому віці, коли несформовані імунні механізми дозволяють вірусовиділенню затягнутися на невизначений термін.

Таким чином, прихований або інкубаційний період – це небезпечний час: хвора дитина та її батьки ще не знають, що у дитини є вірус, але вона уже щедро обдаровує ним оточуючих.

Інкубаційний період інфекційного захворювання – це час від потрапляння збудника захворювання і вірусів при ГРВІ в організм людини до появи перших симптомів. Саме в цей період відбуваються перші кроки вірусу на шляху до розвитку запалення в дихальних шляхах.

В середньому інкубаційний період становить:

  • 5-6 днів для аденовірусу
  • 2-14 днів для коронавірусу
  • 14 днів для грипу типу A
  • до 6 днів для грипу типу B
  • 2-6 дні для парагрипу
  • 4 дні респіраторно-синцитіального вірусу
  • 1-9 днів для риновірусу

Тому цей прихований, тобто без клінічних проявів, період активного розмноження вірусів в організмі людини найбільш підступний: якщо при наявності симптомів нездужання починаються дії для полегшення стану і якнайшвидшого одужання, то в інкубаційний період, коли вірусне захворювання тільки зріє, такої перестороги немає. Дитина може відвідувати дитячий садочок або школу, передаючи вірус величезній кількості дітей.

Читайте також: Садочки запрацювали. Як уберегти дитину від інфекцій і зміцнити організм

Що треба знати про інкубаційний період?

Інформація про тривалість інкубаційного періоду при ГРВІ важлива не тільки з точки зору поширення вірусів, але і з позиції можливості раннього впливу на вірусну агресію для запобігання розвитку захворювання або полегшення його перебігу і прискорення одужання.

Інкубаційний період – найоптимальніший час для раннього початку проведення противірусної терапії препаратами, які можуть блокувати здатність вірусів до самовідтворення.

Це пов’язано з прогресивним збільшенням кількості вірусів, які після потрапляння в організм починають активно розмножуватися в клітинах і поширюватися дихальною системою. Накопичення критичної кількості вірусних частинок починає відчуватися людиною і супроводжуватися появою типових симптомів: підвищення температури тіла, відчуття слабкості, розбитість, головний біль.

Профілактика вірусного захворювання у дитини

Якщо батькам відомо, що дитина перебувала в контакті з хворим на ГРВІ, не варто чекати появи у неї симптомів. Необхідно одразу звернутися до лікаря. Лікар може  призначити прийом препарату , що має пряму противірусну дію при гострих респіраторних вірусних інфекціях, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення вірусних ферментів розмноження, завдяки чому знижується кількість атакуючих дитячий організм вірусних копій, тобто вірусне навантаження.

Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини

У разі, якщо незрозуміло, коли дитина зустріла джерело вірусної інфекції, до лікаря слід звернутися при появі перших симптомів нездужання. Варто зазначити, що препарати з прямою противірусною активністю найбільш ефективні в перші 48 годин. Своєчасне звернення до лікаря та ранній  прийом противірусних препаратів прямої дії допоможуть дитині впоратися з вірусним навантаженням, сприятиме зменшенню інтоксикації, а також підвищить  неспецифічну резистентність організму до вірусної та бактеріальної   інфекцій.  Флавовір призначений для етіотропного лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в організмі та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Згідно інструкції препарат дозволений від народження.

Таким чином, якщо зустрічі дитини з вірусами, що викликають ГРВІ, уникнути не вдалося – не варто впадати у відчай і налаштовуватися на хворобу. При своєчасному і грамотному підході цілком реально запобігти розвитку захворюванню, а якщо вірус виявився спритнішим – то полегшити стан дитини.

Галина Бут, сімейний лікар