Грип і кишковий грип: усе що варто знати | Smart Mama 2024

Грип і кишковий грип: усе що варто знати про симптоми та лікування

Обидві інфекції надзвичайно поширені. Мають спільного збудника – вірус – та у дечому схожі симптоми. Проте перебіг хвороб, органи ураження та небезпека кардинально різні, пише med.oboz

Грип

Причиною звичайного грипу є вірус, який вражає дихальні шляхи. Хвороба не з легких, небезпечна ускладненнями. Зазвичай інкубаційний період не перевищує 1-2 дні. Інфекція легко передається від дитини до дитини або ж через потрапляння вірусу на слизові оболонки (рот, ніс, очі). Хвороба триває два тижні. Знижує ризик інфікування та ускладнень щорічне щеплення та прийом противірусних препаратів у період підвищеної захворюваності. Для дітей лікар може порадити «Флавовір». Препарат випускають у формі сиропу зі зручним дозуванням, він дозволений дітям з народження, у складі містить флавоноїди (природні сполуки, що згубно впливають на віруси).

Кишковий грип

Ротавірусна інфекція – ротавірусний гастроентерит або «кишковий грип» – це гостра вірусна інфекція, яка є найчастішою причиною виникнення діареї у дітей. Він вражає шлунково-кишковий тракт. Порушує травні процеси. Інкубаційний період може тривати до 5 днів. Шляхи інфікування – брудні руки, нечиста вода, вживання немитих продуктів та контакт із хворим. Протікає гостро, але не так, як звичайний грип. Одужання наступає через 5–7 днів. Для дітей доступна вакцина тільки від певного виду інфекції – ротавірусу.

Симптоми захворювань 

Звичайний грип Кишковий грип
Температура вище 38,5 0С Підвищена температура
Важкий кашель Млявість
Загальна слабкість Часті нудота, блювота, діарея
Біль: у тілі, м’язах, горлі, головний біль Біль, спазм або здуття живота, метеоризм
Нежить Відмова від їжі
Розлад шлунку Висипання на шкірі

 Для дітей (особливо немовлят) обидві хвороби небезпечні зневодненням – особливо важким хворобливим станом організму.

Особливості лікування звичайного та кишкового грипу

За умови перебігу хвороб без ускладнень, достатньо симптоматичного лікування. У випадку кишкового грипу, завдання батьків прибрати інтоксикацію в організмі, налагодити роботу кишківника та відновити водно-сольовий баланс.

Звичайний грип Кишковий грип
Пити багато рідини (будь-якої, яку обирає дитина) Рясне пиття (вода без газу, чай, узвар, кисіль).  Плюс електроліти
Годувати згідно з апетитом легкими і поживними стравами Дієта (без продуктів, що викликають газоутворення і бродіння, жирних, смажених, важких страв, сирих овочів і фруктів, здоби, солодощів)
Висока температура збивається жарознижувальним За потреби – жарознижувальний засіб
Промивати ніс сольовим розчином, біль у горлі знімати льодяниками (морозивом) Протидіарейний препарат, щоб зупинити процеси зневоднення
Дотримуватися постільного режиму та гігієни: для хворого – індивідуальні посуд і рушник; бажано перебування в окремій кімнаті; регулярне провітрювання та вологе прибирання.

Якщо симптоми не проходять, не настає покращення, з’являються нові скарги – дитину потрібно терміново показати лікарю.

Як не сплутати кишковий грип з харчовим отруєнням?

Перевірити що і коли вживала дитина напередодні.

  • Симптоми отруєння проявляються швидко, у перші години після прийому їжі.
  • Тривалість та інтенсивність симптомів. При харчовому отруєнні вони не прогресують, зменшуються, коли організм «позбувається» причини.
  • І головне – кишковий грип може розпочинатися або супроводжуватися респіраторними ознаками.

Як вберегтися від звичайного та кишкового грипу?

Звичайний грип Кишковий грип
Часто мити руки  з милом Мити руки: після вулиці, відвідування вбиральні, до та під час приготування їжі, перед прийомом їжі
Не торкатися руками обличчя Промивати під проточною водою овочі, зелень, фрукти, ягоди
Провітрювати приміщення та підтримувати прохолоду і вологість Обдавати окропом предмети, які дитина часто бере до рота (іграшки, пляшечки, посуд)
Курс з метою профілактики дитячого противірусного засобу, особливо в сезон хвороби Не давати пити сиру воду (із водопроводу і незнайомих джерел)
Щороку робити щеплення Під час купання у водоймах не давати ковтати воду, уникати потрапляння на слизові
Уникати скупчення людей та контакту з хворим в сезон грипу і застуд Зробити щеплення від ротавірусної інфекції (підходить лише для немовлят)