Противірусні препарати від грипу: чи варто приймати?

Противірусні препарати для лікування грипу: як діють і чи варто приймати?

Грип – це така підступна хвороба, перебіг якої важко передбачити. Від своїх «колег», гострих респіраторних вірусних інфекцій, вирізняється тим, що вражає без попереджень і не має легкої форми перебігу. Грипом важко хворіють і дорослі, і діти.

 Хоча людство давно навчилося ефективно протидіяти грипу, більшість хворих допускає фатальні помилки під час лікування, надає перевагу народним методам, не знає як правильно лікуватися чи відверто нехтує сучасними досягненнями медицини. Низька обізнаність обходиться тривалим лікуванням, важкими ускладненнями та, на жаль, летальними випадками. Сьогодні, в страшних умовах війни, стресу, подекуди відсутності своєчасної медичної допомоги і лікарів, доступу до ліків, як ніколи актуально знати, як діяти і що підготувати на випадок грипу.

Як відрізнити застуду від грипу?

Грип – це гостра інфекційна вірусна хвороба, яка вражає верхні дихальні шляхи та сильно інтоксикує організм (результат діяльності вірусів в організмі). Симптоми схожі з ГРВІ чи застудою, але вирізняються важкою формою:

 • сильний сухий кашель;
 • біль у грудях, горлі, м’язах;
 • головний біль;
 • гарячка, озноб;
 • нежить;
 • загальна слабкість.

На фоні ускладнень може розвинутись пневмонія, гостра серцева недостатність, менінгіт, радикуліт, набряки органів, доєднатися інфекції ЛОР-органів. Грип особливо небезпечний для вагітних жінок, людей старшого віку, тих, хто має супутні захворювання (діабет, серцево-судинні, легеневі хвороби тощо), надмірну вагу, перебуває на імуносупресивній терапії та дітям до 5 років.

Віруси грипу вирізняються сильною вірулентністю, здатністю мутувати та підвищеною стійкістю до виживання, що пояснює їхню здатність щороку викликати спалахи інфекцій та епідемії.

 Чим лікують грип?

Аби лікувати, потрібен правильний діагноз. Тому важливо не займатися самолікуванням, а звертатися до свого лікаря та зробити швидкий тест. Хоч грип і важка хвороба, госпіталізації підлягають пацієнти з категорії ризику, коли є ймовірність ускладнень або хвороба має важкий перебіг. Всі інші лікуються вдома за допомогою призначень лікаря.

Лікування грипу є комплексним і полягає в одночасному застосуванні як медикаментозних, так і немедикаментозних засобів. Усі вони є важливими у досягненні головної мети – полегшення перебігу грипу без розвитку ускладнень та якнайшвидшого одужання.

 1. Основним направленням в лікуванні грипу є вплив на причину захворювання. Згідно рекомендаціям ВООЗ, для лікування грипу застосовують інгібітори нейрамінідази. Серед вітчизняних препаратів також є такі, з таких засобів є сироп Флавовір, що містить флавоноїди. Дія Флавовіру на вірус грипу є подвійною.

  По-перше, вона спрямована на блокування вірусного розмноження всередині уражених клітин, а по-друге, порушується вихід новостворених вірусних часток та розповсюдження по організму.

  Таким чином, вірус грипу не зможе завдати відчутної шкоди дитині та її дихальним шляхам, а організму легше побороти інфекцію, значить захворювання мине легше і швидше завершиться одужанням. Крім того, Флавовір дозволений згідно інструкції  до застосування від народження.За умови вчасного прийому противірусного препарату полегшується перебіг грипу, значно скорочується тривалість хвороби, мінімізується ризик розвитку ускладнень. Тому важливо розпочинати його прийом за перших ознак грипу.

 2. Усунення симптомів грипу або їх пом’якшення завдяки симптоматичній терапії. Мета призначення – полегшити стан хворого, тобто знизити температуру, усунути головний біль, у горлі, м’язах, нежить, кашель. Ці препарати також важливо вживати обережно та після консультації з лікарем. Бо, наприклад, не всі знають, що аспірин заборонено давати дітям до 16 років (може викликати синдром Рея). А одночасний прийом препарату комплексної дії разом з окремим симптоматичним викликає передозування та інтоксикацію.

Разом з цим лікарі радять створити комфортні умови хворому: рясне пиття, спокій, підтримання прохолодного та волого повітря у приміщенні, запропонувати раціон з легкозасвоюваних та дієтичних страв.

Чим не лікуємо грип? 

 • Антибіотиками «на всяк випадок». Їх призначає лікар лише у випадку доєднання бактеріальної інфекції, тобто коли вже є ускладнення типу пневмонії, отиту чи бронхіту. Вживання антибіотику «для профілактики» не вилікує грип і принесе проблеми у майбутньому у вигляді резистентності організму до дії антибіотиків.
 • Гомеопатія. Її дія проти вірусів не доведена. Таке лікування при грипі не допоможе. Лише витратить час і гроші.
 • Народні рецепти. Це безграмотна і свідома шкода своєму організму. Небезпечно і неефективно ставити банки, гірчичники, робити компреси з оцтом, натирати тіло горілкою, поїти відварами трав, дихати над картоплею, поглинати подвоєні дози вітамінів та продуктів типу цибулі та часнику.
 • Імуностимулятори. Їхня дія на вірус не доведена, а, отже, лікування ними грипу абсолютно необґрунтоване. За певних умов навіть може погіршити стан здоров’я.

 Домашня аптечка на випадок грипу

 Підбирається залежно від індивідуальних потреб, віку хворого, наявності супутніх захворювань, інтенсивності інфекцій. Мінімум, який має бути вдома:

 • тест на грип;
 • противірусний засіб доведеної ефективності за призначенням лікаря;
 • жарознижуючі та знеболювальні нестероїдні засоби;
 • сольові розчини та спреї для промивання і зволоження носа;
 • розчини для полоскання горла або льодяники для полегшення болю у горлі;

Антибіотики інше – тільки за призначенням лікаря. Отже, аби грип не застав зненацька, варто бути напоготові: вчасно робити щеплення, тримати зв’язок зі своїм лікуючим лікарем, мати укомплектовану аптечку та постійно підвищувати свою обізнаність.