Восени у дітей з’являється одразу кілька стресових чинників. Насамперед, починається школа, тобто зростає навчальне навантаження. Водночас псується погода, а отже, зростає ризик підхопити гостру респіраторну вірусну інфекцію. Тому саме в цей період важливо налагодити режим дня дитини, який може зберігатися протягом усього навчального року.
Роль сну у відновленні організму
Сон – це важливий період фізичного відпочинку, що відіграє вирішальну роль у стійкості імунної системи. Наприклад, сон сприяє як вродженому, так і адаптивному імунітету, адже саме під час сну активізуються певні компоненти імунної системи.
Якщо дитина хвора чи травмована, саме вночі підвищується вироблення цитокінів, пов’язаних із запаленням. Це допомагає одужанню, зміцнюючи вроджений та адаптивний імунітет, оскільки вночі організм працює над загоєнням ран чи знищенням інфекції.
Сон також зміцнює імунну пам’ять. Взаємодія компонентів імунної системи під час сну посилює її здатність розпізнавати та запам’ятовувати небезпечні антигени. Водночас сон та імунна система мають двоспрямований зв’язок. Тобто позбавлення або брак сну може призвести до захворювання.
Також сон – незамінний помічник у навчанні. Він допомагає консолідувати пам’ять і перевести її у довготривалу. Тобто після сну всі знання, що були отримані за попередній день, будуть розкладені «по поличках». А ось недосипання призводить до втрачання інформації і порушує процес запам’ятовування. Тому якщо дитина сильно втомлюється, покращити навчальні результати може навіть нетривалий денний сон після уроків.
Щодо нічного сну рекомендації можуть трохи різнитися і залежати від індивідуальних потреб дитини, але загалом діти відповідно до віку мають спати таку кількість годин:
- 0-3 місяці – 14-17 годин, включаючи денний сон
- 4-12 місяців – 12-16 годин, включаючи денний сон
- 1-2 роки – 11-14 годин, включаючи денний сон
- 3-5 років – 10-13 годин, включаючи денний сон
- 6–13 років – 9–12 годин
- 14-17 років – 8-10 годин.
Дотримання режиму дня для дітей
Інколи батьки відмовляються від дотримання чіткого режиму дня, вважаючи за краще прислухатись до бажань дитини. Проте садочки, школи та секції працюють за своїм розкладом, а світловий день для прогулянок восени та взимку досить обмежений. Тому розрахунок часу з боку батьків є важливою складовою повноцінного розвитку дитину.
Читайте також: Чи можна самостійно відрізнити грип від COVID-19?
Існують навіть дослідження, що показують: люди, які виросли із передбачуваним розпорядком дня, з меншою ймовірністю матимуть проблеми з тайм-менеджментом або уважністю у дорослому віці.
Читайте також: Грип у дітей: симптоми і лікування
Регулярність у розпорядку дня допомагає дитині навчитися планувати свій час і зменшує труднощі з концентрацією уваги у дорослому віці. Відповідно це включає труднощі у навчанні та проблеми з працевлаштуванням.
Створити оптимальний режим допоможуть такі рекомендації:
- Батьки можуть контролювати режим непомітно, не наголошуючи на часі й на тому, що «не встигаємо!» Але від початку потрібно узгодити з дитиною основні моменти – час на гурток, час на прогулянку, час на відпочинок
- У дитини обов’язково має бути щодня кілька годин, що ніяк не регламентуються (дитина робить, що схоче), але час, проведений з гаджетами, все-таки краще обмежити точною кількістю хвилин
- Вільний час краще лишити після найбільш термінових та енерговитратних справ (уроків, фізичного навантаження)
Як зберегти баланс?
Надмірне навантаження, плани, пріоритети – усе це може тиснути на дитину. Тому слід звернути увагу на перші ознаки втоми та недосипання, що можуть бути наслідками погано організованого режиму дня:
- вранці дитина не може прокинутись, у неї болить голова або вона погано себе почуває
- є проблеми з концентрацією уваги, навчанням, запам’ятовуванням
- у маленьких дітей ознакою недосипання буває гіперактивність.
Окрім організованого розпорядку дня та сну, в дитини має бути збалансований раціон харчування. Восени лікар може порадити вітамінні комплекси або біологічного активні добавки для підтримання імунітету препарати для профілактики і лікування грипу та ГРВІ.
Читайте також: Противірусні препарати в лікуванні ГРВІ у дітей
Для дітям краще обирати засоби на основі натуральних компонентів, наприклад, флавоноїдів. Зверніть увагу на склад препарату та вікові показання у інструкції до препаратк. Саме флавоноїди здатні пригнічувати розмноження вірусів респіраторних інфекцій (у тому числі COVID-19) та грипу. Враховуючи велику кількість можливих патогенів респіраторних захворювань, необхідно застосовувати методи боротьби, що стимулюють внутрішні механізми природного імунного захисту. Перш ніж вибрати профілактичний засіб для вашого малюка, обов’язково порадьтеся з педіатром та уважно вивчіть інструкцію. Уточніть дозування та кратність застосування, загальний курс лікування. Важливо обирати безпечні засоби на основі природніх компонентів. Дитячий організм може неадекватно реагувати на хімічні складові, можуть бути алергічні реакції.