Як не заразити оточуючих, якщо захворів ГРВІ

Як не заразити оточуючих, якщо захворів ГРВІ

Що робити, якщо з’явилися симптоми респіраторної інфекції і не хочеться заразити рідних?

Підступність ГРВІ, грипу або COVID-19 криється у тому, що вони легко поширюються між людьми. Друга особливість, що об’єднує респіраторні захворювання, – це спільні симптоми, через які спочатку не завжди вдається правильно діагностувати вид захворювання. Про це пише MyHeal.
Наявність таких ознак, як кашель, підвищення температури, нежить, біль у горлі, загальна слабкість, діарея та втрата апетиту вже свідчить про те, що людина хвора, а, отже, треба вживати заходів. Слід зазначити, що COVID-19 може бути винятком: для нього характерним є прояв симптомів із запізненням або ця хвороба може взагалі протікати безсимптомно. Тому, щоб не наражати на небезпеку оточуючих і швидше одужати, варто дотримуватися простих правил.

Як діяти при появі перших ознак вірусної інфекції?

 • Аби не ускладнювати стан, організувати режим дня так, щоб більше відпочивати.
 • Багато пити, щоб підтримувати гідрацію організму та уникнути зневоднення. Підійдуть проста вода, різні чаї, морси, соки.
 • Приймати ліки, щоб полегшити симптоми: при температурі вище 38,5 С і болях – парацетамол або ібупрофен, закладений ніс очищається сольовим розчином, біль у горлі знімуть спреї та льодяники. Ліки від кашлю не призначають собі самостійно – лише за рекомендацією лікаря.
 • Мити руки і не торкатися руками свого обличчя, зокрема рота, носа та очей.
 • Регулярно провітрювати і робити вологе прибирання в кімнаті, в якій знаходиться хворий. Слідкувати за вологістю – чим вище, тим краще. Вологе повітря не дає пересихати слизовим, хворий краще себе почуває, а вірусам складно пересуватися у повітрі.
 • Якщо симптоми протягом тижня не зникли або погіршилися – треба звернутися до лікаря щодо лікування вірусних інфекцій.

Що робити, аби не заразити вірусною інфекцією інших?

 1. Якщо є можливість – працювати або навчатися з дому. Це вбереже від ймовірного зараження набагато більше людей, ніж здається (сусіди, випадкові перехожі, пасажири в транспорті, колеги).
 2. Уникати зайвих контактів. Ліки і продукти можна замовити через служби доставки додому або попросити купити когось із рідних, сусідів.
 3. Усім, хто живе або часто контактує з хворим, варто підтримати свій імунітет та захиститися від зараження вірусами за допомогою препаратів для профілактики ГРВІ, грипу та COVID-19. У таких ситуаціях лікарі радять обирати препарати на основі природних компонентів, які є джерелом флавоноїдів – такі підходять як для дорослих, так і для дітей (з народження), є цілком безпечними і, зважаючи на затяжний сезон грипу і застуд, підходять для тривалого застосування.
 4. Дотримуватися побутової гігієни. Виділити на час хвороби окремий посуд: чашку, тарілку, ложку з виделкою. Якщо є посудомийна машина, то такої потреби немає. Те саме стосується окремого рушника для рук. Не можна спільно користуватися одягом та іграшками. Хворому бажано дистанціюватися в окремій кімнаті. Періодично протирати предмети, яких торкається хворий (дверні ручки, поверхні побутової техніки, пульти від телевізора тощо).
 5. Попередитивсіх,з ким напередодні були тісні контакти, про появу симптомів або вірусну хворобу.

Якщо є нагальна потреба вийти з дому під час хвороби, то треба:

 • Вдягнути маску, особливо в громадському транспорті або місцях скупчення людей (магазин, бомбосховище, поліклініка).
 • Чхати і кашляти у згин ліктя або паперову серветку, яку викинути у смітник.
 • Уникати погано вентильованих місць.
 • Мати при собі вологі серветки, паперові хустинки, запасну маску, дезінфектор для рук.

Турбота про себе – це звично. Так само нормальним і звичним має стати турбота про оточуючих. Адже для когось грип чи ГРВІ може принести фатальні ускладнення. Це – вагітні, діти до 2 років, люди старшого віку або ті, хто має ослаблену імунну систему та хронічні захворювання. Коли хворий залишається вдома – він рятує чиєсь здоров’я і життя. Тому важливо дотримуватися цих порад, щоб зменшити ризик інфікування вірусом інших людей.