Досить часто мама застудженої дитини намагається самостійно визначити, на що та хвора: бронхіт – і тоді це не страшно, запалення легенів – а ось тепер потрібно терміново бігти до лікаря.
Однак покладатися тільки на видимі симптоми захворювання і чітко встановити діагноз, не кажучи вже про з’ясування причини хвороби, не вийде, оскільки ураження дихальних шляхів мають багато спільного, і такі діагнози, як бронхіт і пневмонія хоч і звучать по-різному, визначають ураження поруч розташованих, але різних відділів респіраторного тракту.
Читайте також: ГЕЛЬМІНТОЗИ – ОДНА З ПРИЧИН ЧАСТИХ ГРВІ У ДІТЕЙ
Ситуація ускладнюється тим, що у дітей до 2-х років типовим ураженням респіраторного тракту є бронхіоліт, що відображає ураження бронхіол – ділянок переходу бронхів в дихальні мішечки (альвеоли).
У цій статті ми обговоримо, чому розрізнити ці два захворювання за симптомами не вийде: які порушення приховані від маминого ока, а які симптоми можуть виникати і при бронхіті, і при пневмонії.
Причини розвитку бронхіту і пневмонії
Основними винуватцями ураження нижніх відділів дихальних шляхів у дитячому віці, до яких відносять бронхи, бронхіоли і легені, є віруси ГРВІ. Тому в більшості випадків захворювання починається в іншому місці: порожнині носа, носоглотці та в міру розвитку захворювання поступово опускається вниз респіраторним трактом.
Причина такого поширення вірусної інфекції криється в віковій неспроможності імунної системи дитини, що пояснює частий розвиток ускладнень ГРВІ, до яких лікарі відносять не тільки запалення легенів (пневмонію), але й бронхіт. У дорослих ці ускладнення виникають рідше, ніж у дітей: їх імунний захист набагато міцніший, оскільки загартувався за роки контактів з вірусами ГРВІ.
Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ
Крім того, кожен вірус ГРВІ має свої улюблені зони ураження дихальних шляхів. Наприклад, респіраторно-синцитіальний вірус, який сьогодні вважається лідером серед причин розвитку вірусного бронхіоліту у дітей, любить викликати запалення в ділянці бронхіол. Або вірус грипу, який також здатний відразу окупувати слизову трахеї та швидко досягати легень, попутно сприяючи появі симптомів бронхіту. Навіть риновіруси, що вражають слизову носа і викликають нежить, у дітей не лінуються забиратися глибше і досягати тканини легенів.
Чи потрібно знати батькам ці нюанси ГРВІ у дітей, якщо є лікар, який краще розбирається в даному питанні?
В тому-то й справа, що не завжди батьки вчасно звертаються до фахівця. Взагалі поняття «своєчасного звернення за медичною допомогою» кожен для себе трактує по-різному: для когось найменший чих у дитини є сигналом тривоги, тоді як інші не надають симптомам ГРВІ належної уваги, вважаючи, що нічого страшного не відбувається, і спокійно відводять дитину в дитячий колектив.
Тому мамі потрібно пам’ятати, що у дитини з нежитем сьогодні завтра-післязавтра можуть з’явитися нові симптоми, які будуть вказувати на те, що вірусна інфекція поширюється дихальними шляхами, і потрібно планувати візит до лікаря, якщо цього не було зроблено раніше.
Симптоми бронхітів і пневмонії
Досить непросто розмежувати ці два захворювання, тому лікарі не покладаються лише на скарги пацієнта, особливо якщо він маленький і не може чітко сформулювати, що його турбує. Для розмежування бронхіту і пневмонії лікар використовує багато методів, наприклад, аускультацію (вислуховування органів дихання) і рентгенологічне дослідження в двох проєкціях (передньозадній і бічній). Без зазначених методів діагноз може бути тільки попереднім, а для призначення лікування цього недостатньо.
Отже, характерними для бронхіту і пневмонії будуть такі симптоми:
- поява кашлю з виділенням мокротиння або без нього;
- підвищення температури тіла, що відображає запальний процес, а її значення не співвідносяться з ділянкою ураження органів дихання;
- симптоми інтоксикації: головний біль, загальна слабкість, сонливість і підвищена стомлюваність – вони більшою мірою відображають вираженість запальної реакції, що формується захисними силами дитячого організму, а не рівень ураження дихальних шляхів.
- порушення дихання, які виникають на тлі пневмонії та бронхіту: задишка, чутні під час дихання хрипи у дитини, також не дозволяють батькам самостійно розрізнити ці два захворювання, оскільки в дитячому віці досить часто виникає обструктивний бронхіт, саме для якого характерні симптоми порушення прохідності повітроносних шляхів.
Чи може бронхіт перейти в пневмонію?
Так, за таким сценарієм найчастіше і відбувається вірусне заселення легеневої тканини, з огляду на етапність ураження дихальних шляхів.
Бувають ситуації, коли симптоми з’являються і наростають досить швидко або немає можливості звернутися за медичною допомогою. І в тому, і в іншому випадку у батьків виникає паніка, а в хід можуть йти засоби, які не тільки будуть марними, але і потенційно шкідливими. Тому мамі потрібно тримати ситуацію під контролем, щоб не пропустити появу симптомів, які становлять загрозу здоров’ю дитини.
Чи існують захворювання, схожі на бронхіт і пневмонію у дитини?
Такі схожі за симптомами захворювання дійсно існують в дитячому віці. Це бронхоектази, які відрізняються тривалим перебігом, при якому стінки бронхів товщають через хронічне запалення. З симптомів дитини будуть турбувати кашель і задишка. Бронхіальна астма, розвиток і загострення якої провокується вірусною інфекцією у дітей, також може проявлятися симптомами запалення дихальних шляхів і появою хрипів, відчуттям стиснення у грудях і кашлем.
Читайте також: ГРИП ТА ГРВІ У ДИТИНИ. СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ
З огляду на вищесказане, найкращим рішенням буде довірити діагностику і лікування вірусних уражень респіраторного тракту лікарю і дотримуватися його рекомендацій. Оскільки у дітей бронхіт і пневмонія є наслідком вірусного ураження верхніх відділів дихальних шляхів, то лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат з активною (діючою) речовиною – рідким екстрактом протефлазід, для дітей сироп Флавовір. Дія Флавовіра направлена на пригнічення значущих для вірусів ферментів розмноження – ДНК- і РНК-полімерази, а у вірусу грипу ще й доповнюється блокуванням нейрамінідази – ферменту, що забезпечує вихід вірусного потомства з клітини і його поширення всередину дихальних шляхів. Очевидно, що чим раніше батьки помітять зміни в самопочутті дитини і звернуться до лікаря, тим більше шансів на те, що вірусне ураження верхніх відділів дихальних шляхів не перейде на нижні та не викличе бронхіт і пневмонію.
Таким чином, вірусне запалення в бронхах і легенях хоч і розрізняється за своїм місцем розташування, але за симптомами схоже, що не дозволяє батькам самостійно визначити захворювання у дитини. Тому не варто намагатися самотужки вирішити це питання, краще відразу після появи перших симптомів захворювання звернутися до лікаря і почати за його рекомендацією лікування прямими противірусними препаратами.