Гельмінтози – одна з причин частих ГРВІ у дітей | Smart Mama 2024

Гельмінтози – одна з причин частих ГРВІ у дітей

Незмінними супутниками дитинства є глистяні інвазії. До них схильні абсолютно всі люди, а діти, особливо раннього віку та ті, що відвідують дитячі колективи, опиняються в зоні ризику, оскільки через вікові особливості або недогляд дорослих можуть контактувати з джерелами гельмінтів. Ними можуть бути не тільки улюблені кішечки і собачки.

Фактори ризику зараження гельмінтами

Заразитися можна й під час гри на дитячому майданчику. Якщо батьки погано стежать за гігієною дитини і не привчають мити руки після повернення з прогулянки додому, то дитина ризикує заразитися гельмінтозом.

Те саме стосується і дитячих садків, де встежити за великою кількістю дітей буває непросто, чим і пояснюється висока частота заражуваності дітей, які відвідують дитячі колективи. Не втрачає своєї значущості й вживання в їжу немитих овочів, фруктів і зелені, недостатньо термічно оброблених продуктів харчування, в першу чергу це стосується м’яса і риби.

Читайте також: ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО ДИТСАДКА. СПИСОК ПОРАД

Всі ці фактори призводять до того, що гельмінтози в нашій країні, незважаючи на певну забутість, залишаються одним з найпоширеніших захворювань в дитячому віці, яке, на думку деяких лікарів, перебуває на одному рівні з ГРВІ.

Про те, чому так відбувається, як взаємопов’язані гельмінтози і ГРВІ, на що батькам необхідно звертати увагу і що потрібно робити, якщо є підозри на непрошених мешканців – розглянемо в статті.

 Симптоми зараження глистами у дитини

Симптоми присутності гельмінтів відрізняються різноманітністю, що пов’язано з множинним їх впливом на дитячий організм. На думку лікарів, основними проявами гельмінтозів є:

  • загальна слабкість і підвищена стомлюваність,
  • зниження апетиту,
  • виникнення нудоти, блювання та розладу випорожнень.
  • можливе підвищення температура тіла до субфебрильних цифр,
  • збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія),
  • порушення сну,
  • скрегіт зубами (бруксизм).

При тривалому існуванні гельмінтозу дитина погано набирає вагу, через що вона худорлява, з’являються такі явища анемії, як блідість шкіри і слизових оболонок. Очевидно, що подумати про гельмінтоз при таких симптомах батькам дуже складно, оскільки вони можуть бути проявами інших часто виникаючих у дитинстві станів.

Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ

Одним з основних хвороботворних впливів гельмінтів на дитячий організм можна назвати пригнічуючий вплив на імунну систему, а також розвиток схильності до алергічних реакцій у дітей, які раніше алергією не страждали. У дитини раптово з’являються симптоми атопічного дерматиту, шкірний висип, починають боліти суглоби, виникнення яких батьки нерідко пояснюють іншими причинами.

І що практично ніколи не пов’язують з гельмінтозами, так це появу симптомів з боку дихальної системи, що може проявлятися виникненням кашлю та симптомів обструктивного бронхіту.

Вплив гельмінтів на імунну систему 

Вплив гельмінтозів на імунітет дитини також обумовлений декількома факторами:

  • По-перше, на тлі зараження паразитами організм дитини недоотримує потрібні для його нормального росту і розвитку поживні речовини (білки, жири і вуглеводи), оскільки гельмінти також ними харчуються. Саме з цим пов’язані затримки в рості і худорлявість, а також розвиток анемії, коли дитині не вистачає необхідних для нормального кровотворення вітамінів групи В, мікроелементів (міді), глюкози, що посилюється порушеннями процесів всмоктування поживних речовин в кишечнику. Виникаючий дефіцит поживних речовин також негативно позначається і на стані імунної системи, знижуючи її протиінфекційний потенціал.
  • По-друге, на стані імунної системи позначається і вплив токсинів гельмінтів, які є сильними отрутами і при потраплянні в кров можуть викликати системні ураження і пригнічення захисних сил дитячого організму.

При гельмінтозах у дітей збільшується частота ГРВІ

Ці причини пояснюють, чому при гельмінтозах у дітей збільшується ймовірність випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій, а їх перебіг характеризується більшою тривалістю і тяжкістю. Адже для імунної системи присутність глистів є потужним стимулятором, який за умови тривалої інвазії призводить до виснаження її резервів.

Ще 50 років тому було доведено, що з-поміж усіх причин розвитку вторинних імунодефіцитних станів глистяні інвазії посідають одне із перших місць. Одним з яскравих прикладів пригнічуючого імунітет впливу гельмінтів є зниження ефективності вакцинації та ревакцинації дітей проти дифтерії, кору, правця та поліомієліту.

Тому, якщо у мами є підозри щодо гельмінтозу у дитини, або у неї раптово з’явилися симптоми алергії, яких не було раніше, або вона стала частіше хворіти на застуди – все це є приводом для звернення до лікаря.

Лікування гельмінтозу у дітей

Спеціальне лікування

Воно є комплексним і включає кілька пунктів. По-перше, це визначення типу гельмінтозу, яким заражена дитина, після чого призначається спеціальне лікування. По-друге, це усунення всіх наслідків перебування глистів в організмі, на що може знадобитися час з урахуванням того, що хвороба тривалий час перебігала безсимптомно. Це стосується і відновлення захисних сил дитячого організму, які виявляються пригніченими і не в змозі протистояти миттєвим викликам у вигляді вірусів ГРВІ, до яких дитячий організм вкрай чутливий.

Знизити тяжкість перебігу застудного захворювання

Щоб знизити тяжкість перебігу застудного захворювання і мінімізувати ймовірність розвитку бактеріальних ускладнень, лікар може призначити дитині противірусне лікування, напиклад сиропом  Флавовір. Дія Флавовіра направлена на пригнічення вірусних ферментів  ДНК- і РНК-полімераз, що дозволяє заблокувати розмноження вірусів у заражених клітинах дихальних шляхів. Внаслідок цього відбувається зниження чисельності новостворених вірусних копій, що дозволяє ослабленому гельмінтозом дитячому організму швидше і без ускладнень позбутися від вірусної інфекції.

Способи профілактики гельмінтозів

Говорячи про способи профілактики гельмінтозів, всі знають про необхідність дотримання правил особистої гігієни. Але, незважаючи на загальну обізнаність, поширеність гельмінтозів не йде на спад, а навпаки зростає. А це значить, що не завжди ці заходи дотримуються, а в сім’ях, де є маленькі діти, питанням особистої гігієни та здорового способу життя не приділяється належної уваги. Це ставить під удар найбільш вразливу частину дітей – від 1 до 3-х років, які активно досліджують світ і все тягнуть до рота, і паралельно наражаються на ризик зараження гельмінтозом.

Читайте також: «РУКА-НОГА-РОТ» АБО ВІРУС КОКСАКІ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

Тому наскільки цей ризик реалізується – цілком і повністю залежить від дорослих (батьків і вихователів), їх контролю за дітьми і привчання з дитинства азам протигельмінтного захисту. І цією інформацією не варто нехтувати, особливо знаючи про множинні несприятливі ефекти гельмінтів на організм дитини та її імунну систему.

Лариса Кузнєцова