На початку 2023 року ситуація із захворюваністю на COVID-19 залишається стабільною, наскільки це можливо для сезону респіраторних вірусних інфекцій. У світі поширюється новий штам «Омікрону», який заразніший за своїх попередників, пише MedOboz.
Проте в Україні поки що домінують попередні штами, а захворюваність зберігається на рівні кінця 2022 року. Сам вірус найнебезпечніший для літніх людей, оскільки більшість померлих від COVID-19 старше 60 років.
Щотижня помирає 50–70 людей
У грудні кількість хворих на коронавірус стабільно зростала. Якщо додати до цього відсутність точної статистики, яку неможливо отримати в умовах воєнного стану, реальна ситуація може бути гіршою.
«Ситуація загрозлива. В тиждень помирає від 50 до 70 людей від підтвердженого COVID-19, – відзначає імунолог, дитячий інфекціоніст і голова Національної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій. – Люди, про яких не знаємо, в статистику не потрапляють, але із цих 50–70 людей 90% віком понад 60 років, з яких більшість – понад 70 років».
У щотижневому дайджесті Центру громадського здоров’я МОЗ України з 30 грудня 2022 року до 5 січня 2023 року на COVID-19 захворіло 2 970 людей (із них 266 дітей), а госпіталізовано 1 600 пацієнтів. Померла 61 особа, а 83,6% летальних випадків – серед людей старше 60 років. Тобто ситуація із захворюваністю і смертністю на початку року залишається гострою. У зоні ризику перебувають люди літнього віку та з хронічними хворобами.
Штами з «перспективою»
Тим часом захворюваність на коронавірус у світі зростає. Крім того, активним лишається вірус грипу, що викликає занепокоєння як вітчизняних, так і закордонних епідеміологів. ВООЗ також вважає, що влада Китаю не дає повної інформації щодо захворюваності у своїй країні. Китай змінив критерії щодо статистики смертності від COVID-19 (враховуються лише випадки смерті від пневмоній та дихальної недостатності). За оцінками британської наукової компанії Airfinity, в Китаї щодня заражаються понад два мільйони осіб і помирає 14 700.
Поки найбільш «перспективним» є підвид «Омікрону» ХВВ.1.5, вперше виявлений у США в жовтні 2022 року. Сьогодні на нього вже припадає 40% з усіх випадків інфікування у США. Штам XBB.1.5 виявили також у 29 країнах. Але на початок січня до України новий штам так і не добрався.
Сьогодні немає підтверджень того, що XBB.1.5 може виявитися небезпечнішим за інші штами «Омікрону». Проте кількість госпіталізацій з COVID-19 також стабільно збільшується. У Великій Британії вважають, що винна у цьому твіндемія – одночасна епідемія грипу та коронавірусу, що активно вкладає людей на лікарняні ліжка.
«Цікаво те, що всі зосереджені на можливій появі нових варіантів коронавірусу в Китаї, а XBB.1.5 з’явився у США», – зазначає співробітник Інституту Сенгера (Кембридж, Велика Британія) Юен Харрісон.
Профілактика та лікування COVID-19
Для профілактики захворювання COVID-19 епідеміологи рекомендують дотримуватись правил гігієни, зберігати дистанцію та носити медичні маски у людних місцях. Дієвою залишається профілактика штаму «Омікрон» з допомогою вакцинації. За даними Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC), після бустерної дози шанси захворіти на COVID-19 втричі менші, що стосується і людей зі слабкою імунною системою та старших 80 років.
Читайте також: СІМ ПРОСТИХ ПРАВИЛ ШВИДКОГО ЗАСИНАННЯ ВІД ЕКСПЕРТІВ
Але, як тільки з’являються симптоми респіраторної вірусної інфекції, важливо побудувати першу лінію захисту. Таким захистом є застосування противірусних засобів на основі флавоноїдів, що діють безпосередньо на вірус. Вони запобігають розмноженню різних видів респіраторних вірусів, зокрема, грипу та коронавірусу. Головне завдання при лікуванні ГРВІ – усунути причину захворювання – віруси, і не допустити зростання вірусного навантаження на організм людини, оскільки саме висока патогенна активність є пусковим механізмом для подальшого наростання важкості хвороби та появи ускладнень. Тому важливо не втрачати час і звертатися до лікаря, який може призначити препарати, що безпосередньо діють на віруси.
У протоколі «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» при легкому та середньому перебігу захворювання рекомендується призначення противірусних препаратів прямої дії. Сьогодні до інструкцій препаратів, дія яких на коронавірус науково підтверджена, внесено відповідні вказівки.
Серед противірусних засобів для дітей (АТХ код J05 «Противірусні препарати для системного застосування») лікар може призначити сироп Флавовір. Діюча речовина продемонструвала противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, у тому числі і пандемічних штамів, а й коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, (як відомо, COVID-19 – це один із різновидів ГРВІ) зі значним пригніченням реплікації вірусу (відповідні зміни в інструкції для медичного застосування внесені наказом МОЗ №1922 від 10.09.2021).
Флавовір – сироп на основі природних компонентів, що є джерелом флавоноїдів, які здатні пригнічувати розмноження ДНК- та РНК-вірусів. Флавовір може бути рекомендований для лікування і профілактики ГРВІ (до яких належить і COVID-19) та грипу.
Читайте також: ЧИ МОЖНА САМОСТІЙНО ВІДРІЗНИТИ ГРИП ВІД COVID-19?
Лікарський засіб також має антиоксидантну активність, тобто зменшує інтоксикацію і сприяє відновленню організму після перенесеної інфекції. Сироп Флавовір приймають у дозуванні відповідно до віку для лікування грипу та ГРВІ протягом п’яти днів при неускладненому перебігу. Для досягнення найбільшої ефективності необхідно починати прийом за перших проявів захворювання або після контакту з хворим. Залежно від перебігу хвороби лікар може продовжити курс лікування до двох тижнів.