Час активності кліщів. Як вберегти дитину? | Smart Mama 2024

Час активності кліщів. Як вберегти дитину?

З першим теплом прокидається все живе в природі та, зокрема, кліщі. Ці маленькі тварини (так, кліщі – не комахи, а павукоподібні) викликають страх, огиду та паніку. Їм приписують перенесення важких хвороб. Чи справді кліщі такі страшні, як вважається?

Кліщ може вкусити не лише навесні, влітку або восени. В Україні були випадки, коли за аномально теплої погоди в лютому кліщі просиналися й активно «чіплялися» до людей і тварин… Значну частину свого життя кліщ проводить у землі. Спочатку він вилуплюється з яйця і у формі личинки розміром до 1 мм присмоктується до дрібних тварин або птахів. Отримавши свою порцію крові, знову повертається у землю, щоб перетворитися у німфу, що сягає 1,5 мм. Потім німфа також шукає собі жертву, аби отримати поїсти і повернутися у ґрунт, щоб стати дорослою особою: самцем або самкою.

 Чим небезпечні кліщі?

 Одна із підступностей тварини полягає у тому, що його укус невідчутний. У його слині міститься речовина, яка «знеболює» в момент укусу і людина не відчуває кліща, як комара. Другий негативний момент – кліщі переносять небезпечні хвороби, зокрема, бореліоз та енцефаліт.

Хвороба Лайма (бореліоз) – збудником є бактерії. Хвороба характеризується ураженням шкіри (появою так званої мігруючої еритеми – червоної плями), нервової системи, опорно-рухового апарату та серця. Не передається від хворої людини до здорової. Інкубаційний період триває 7–14 днів. Процес лікування базується на прийомі антибіотиків. Вакцини проти хвороби Лайма немає.

Кліщовий енцефаліт – гостре вірусне захворювання. Вражає центральну нервову систему. Інкубаційний період триває 1–3 тижні. Початкова стадія дуже нагадує грип. Легка форма хвороби проявляється кількаденною гарячкою. У важких формах, залежно від ураженої ділянки мозку, доєднуються інші симптоми: нудота, безсоння, головний біль, оніміння, біль у м’язах, тремор, порушення зору, мови, слуху, кома, страх світла, шуму тощо. Може перерости у менінгіт. Лікування симптоматичне, із застосуванням противірусних препаратів. Існують вакцини, які дозволені й дітям.

Де можна підчепити кліща?

Кліщі не падають з дерев на голову людини – це міф. Їм достатньо вилізти на рослину висотою до метра – траву, квіти, кущі – і чекати на жертву. Зустріти цю істоту можна не тільки на природі, а в міському парку чи на клумбі біля під’їзду. Плюс кліщі, як справжні хижаки, полюбляють вологі ділянки, тінь, хащі. Тому у спеку на сонячній галявині ризик бути вкушеним кліщем менший.

Кліщ може легко потрапити в квартиру з твариною, яка прийшла з прогулянки, пледом, на якому лежали на галявині, або букетом квітів. У будинки кліщ заноситься також з дровами і віниками.

Що роботи, якщо дитину вкусив кліщ?

По-перше, не всі кліщі є інфікованими. Якщо кліщ причепився нещодавно, про що свідчить ненадуте кров’ю тільце, то ризик інфікування дуже малий. Наприклад, бактерії борелії активізуються в кліщі тільки після споживання ним першої порції крові. Тобто їм потрібен час, щоб почати розвиватися, розмножуватися, накопичитися у слинних залозах кліща і вже звідти потрапити у кров людини. Якщо якась невелика кількість все ж потрапить – імунна система людини досить добре з ними може впоратися.

По-друге, кліща треба позбутися швидко. Батькам головне не панікувати і пам’ятати, що видалити кліща можна двома способами:

  1. Звернутися до найближчого пункту травматології – там кліща дістануть швидко і професійно.
  2. Зробити це самостійно – за допомогою спеціального інструменту (продається в аптеках та ветмагазинах) і діяти відповідно до інструкції. Місце видалення промити водою з милом і обробити антисептиком. Протягом наступних тижнів спостерігати за місцем укусу та станом дитини. Якщо залишився хоботок (голівка) кліща і дістати її не вдалося, під час загоєння шкіра згодом сама витіснить стороннє тіло. Але ризик інфікування зросте.

Категорично не можна тягнути кліща пінцетом, змащувати його лаком, клеєм, олією чи спиртом. Він просто здохне і витягнути його буде важче.

При бажанні здати кліща на аналіз є певні труднощі.  По-перше, кліщ має бути цілим, для аналізу є 24 години, а до цього зберігати кліща треба в холодильнику (температура +6–8 оС). По-друге, аналіз займає певний час й обмежена кількість лабораторій цим займається. Якщо кліща дістали живого і неушкодженого – його треба утилізувати. Безпечно позбутися кліща можна так: змити в унітаз, загорнути в папір та спалити, покласти в пластиковий пакетик та розчавити.

Так само не треба наступного дня бігти здавати аналіз крові дитині – за такий короткий проміжок часу він не покаже, чи є антитіла. Має пройти 2–4 тижні. Після укусу, дитину бажано показати педіатру чи інфекціоністу, які оглянуть маленького пацієнта і визначать план дій.

Симптоми, після укусу кліща, які мають насторожити

Більшість випадків захворювання починається безсимптомно. Але все ж певні ознаки можуть свідчити, що з дитиною щось не так і необхідно терміново звернутися до інфекціоніста:

  • поява почервонінь шкіри – мають розмір з монету і кільцеподібну форму, можуть змінювати розмір, ставати яскравіші та зникати протягом годин чи днів, мають чіткі краї. Це симптом хвороби Лайма;
  • місце укусу болить, свербить, набрякле. Прийом антигістамінного не допомагає;
  • з’явилися озноб і лихоманка;
  • висипання на шкірі;
  • ломота і біль в тілі (м’язи, суглоби, голова), дитина скаржиться на безпричинну втому.

Як захистити дитину від кліщів?

  • Засоби для відлякування кліщів. Наносити на відкриті ділянки шкіри та одяг.
  • Одяг: світлий і покриваючий все тіло. Це не панацея, а спосіб відтермінувати час та ускладнити задачу кліщу знайти ділянку шкіри. Він завжди повзе знизу вгору, шукаючи потрібне місце. Поки дитина рухатиметься, кліщ майже не пересуватиметься, а тим паче не намагатиметься присмоктатися. До речі, для останньої маніпуляції йому потрібен чималий час: від пів години до трьох.
  • Високі гумові чоботи. Це не лише взуття, завдяки якому батьки дозволяють бігати по калюжам, а додатковий бар’єр для кліща.
  • Після вилазок або прогулянок на природі ретельно оглянути дитину і викупати. «Пройтися» пальцями по шкірі – на дотик кліща легко відчути. Приділити увагу складкам шкіри і місцям згину (пахви, згин ліктя і колін, шия), тонкій шкірі (пах, за вухом, груди), місцям прилягання одягу до шкіри (шкарпетки, пояс, білизна).
  • Уникати на вулиці іграшок, в яких може сховатися або зачепитися кліщ: м’яких, пухнастих, з цупких матеріалів тощо.
  • Уникати високих кущів і трави. Для відпочинку та ігор обирати сухі сонячні місця з невисокими рослинами.
  • В парках або лісі ходити стежками.
  • Перебуваючи довго на природі, періодично оглядати одяг та шкіру дитини.
  • У разі потреби зробити щеплення від кліщового енцефаліту.