Алергія чи застуда: як не переплутати?

Алергія чи застуда: як не переплутати?

Весняне сонечко гріє, а вітер ще холодний, через коливання температури повітря не завжди вгадаєш, як варто вдягнутися: вдень – спітнів,  ввечері – змерз, а вранці прокидаєшся – нежить і чхання. Застудився? Можливо це прояви сезонної алергії. 

Респіраторна вірусна інфекція і алергія (поліноз) можуть супроводжуватися загальними симптомами: нежитем, чханням, свербежем, закладеністю носа, кашлем. Давайте розберемося, чим застуда (ГРВІ) відрізняється від алергії, пише MedOboz.

Словом «застуда» у побуті зазвичай називають респіраторні захворювання вірусного характеру. ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) є найбільш розповсюдженою групою захворювань у світі: до її складу входять, зокрема, грип, коронавірусна, риновірусна, аденовірусна та інші інфекції, які викликають запалення верхніх дихальних шляхів.

Що ж до алергії, то вона має зовсім іншу природу. На відміну від застуди, алергія не викликається вірусами: її причина – надчутливість імунної системи на якісь зовнішні речовини.

У нормі наш імунітет має реагувати лише на небезпечні для нашого здоров’я фактори – токсини, злоякісні клітини або інфекції (наприклад, ті самі віруси). Однак іноді наша імунна система  починає приймати за небезпеку начебто нешкідливі речовини – наприклад, пилок рослин, рослинні або тваринні білки, ліки, деякі харчові продукти, шерсть тварин або навіть звичайний домашній пил. Такий збій імунної системи може виникнути у будь-якому віці: ви можете все життя спокійно гуляти, наприклад, повз квітучі липи, але одного не зовсім чудового дня така прогулянка зненацька нагородить вас свербінням у носі та невгамовним чханням.

Оманлива схожість симптомів ГРВІ та алергії

Сезонна алергія має багато проявів – від чхання, риніту (нежить), сльозотечі та висипу на шкірі, аж до утруднення дихання і навіть розвитку анафілактичного шоку.

Проблема в тому, що майже такі самі симптоми має звичайна застуда. Однак різниця між симптоматикою таки є, і зараз ми спробуємо в ній розібратися.

Основні прояви алергії та застуди (ГРВІ)  

Як бачимо, на відміну від алергії, застуда частіше проявляється як загальне нездужання, вона викликає втому, біль у м’язах, високу температуру і біль в горлі. Також відрізнити застуду від алергії зможе лише лікар.

Чим лікувати ГРВІ та сезонну алергію?

Оскільки це два абсолютно різних типи захворювань, то й лікувати їх слід по-різному. Гостра респіраторна вірусна інфекція потребує насамперед прийому противірусних препаратів. Наприклад, для дітей лікар може призначити дитячий сироп Флавовір на основі флавоноїдів, який блокує здатність РНК- та ДНК-вірусів розмножуватися в організмі та у такий спосіб не дає вірусу наростити силу. А чим менше буде вірусів в організмі, тим легший перебіг матиме хвороба і організм швидше з нею впорається.

Також, щоб полегшити неприємні симптоми застуди (нежить, чхання, підвищену температуру, ломоту у тілі) лікар призначить симптоматичні засоби: жарознижувальні, краплі в ніс, спреї або пігулки від болю в горлі тощо.

Для успішного лікування сезонної алергії треба насамперед знайти її причину. Це не так просто, як здається. Тому, якщо ви підозрюєте у себе алергію, вам неминуче доведеться звернутися до лікаря-алерголога та пройти лабораторні дослідження. Після визначення причини лікар призначить антигістамінні препарати та/або імунну терапію.

Зверніть увагу, якщо ваші симптоми з’являються щорічно приблизно в той самий період і тривають довгий час, причиною може бути алергія.

У будь-якому випадку алергія це чи ГРВІ – самостійно ставити собі діагноз не варто. Передусім потрібно звернутися до лікаря, адже і вірусна інфекція, і алергія можуть бути причиною погіршення стану, а саме появи вторинної бактеріальної інфекції в дихальних шляхах. На тлі сезонної алергії можуть погіршуватися такі симптоми астми, як кашель і хрипи, а нежить (алергічний або вірусний) у дітей часто є причиною інфекції середнього вуха (середній отит) та аденоїдних вегетацій.