Діти теж важко хворіють на COVID-19 | Smart Mama 2024

Діти теж важко хворіють на COVID-19

На другому році пандемії актуальним для батьків стало питання захисту дітей і підлітків від важких наслідків зараження SARS-CoV-2. 

 Перші місяці пандемії, а для багатьох і весь її перший рік, було актуальним спостереження лікарів, яке обнадійливо сприйняли сотні мільйонів батьків у всьому світі. Воно звучало так: немовлята, дошкільнята, школярі та студенти, хоча й інфікуються SARS-CoV-2, але переносять СOVID-19 дуже легко або взагалі безсимптомно. Про це пише MedOboz.

Постковідний синдром мультисистемного запалення у дітей і підлітків

Перший дзвіночок пролунав вже у середині весни 2020 року, і був зафіксований як у публікаціях в наукових журналах, так і в особливій статті ВООЗ від 15 травня 2020 року – про фактично нову хворобу, що виникає після СOVID-19. Виникає саме у дітей і підлітків, у яких сама інфекція, як ми пам’ятаємо, триває легко.

Вчені назвали цю асоційовану з СOVID-19 хворобу Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C), або Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, temporally associated with COVID-19 (PIMS-TS). Українською використовується декілька схожих термінів, але всі вони містять слова «синдром, мультисистемний, запалення, у дітей».

Читайте також: РОЗСЛАБЛЯТИСЯ НЕ ВАРТО: ЛІКАРКА РОЗПОВІЛА, ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ІНФЕКЦІЇ ЦЬОГО ЛІТА

Описувати всі прояви цього дитячого та підліткового синдрому можна дуже довго – на те він і мультисистемний (ураження або відмова органів шлунково-кишкового тракту, серця, згортання крові, слизових, лімфовузлів, знижений тиск, висип, кон’юнктивіт тощо). Основне спостереження лікарів про MIS-C полягає в тому, що його клінічні прояви дуже схожі на імунопатологічний синдром Кавасакі – запальне ураження артерій, а потім і шкіри, і слизових.

Причина MIS-C – теж, безсумнівно, імунопатологія. А саме: поява під дією вірусу SARS-CoV-2 таких потужних клітин імунітету, які з часом виходять з-під контролю й атакують власні клітини організму дитини.

Читайте також:  COVID-19 У ДІТЕЙ – НАСКІЛЬКИ ВСЕ СЕРЙОЗНО?

Подібні імунопатології, наприклад, нейтрофільоз, що вражає клітини альвеол легенів, стаються й у дорослих, але відразу під час захворювання на СOVID-19; власне, це одна з основних причин важких його форм. У дітей і підлітків така патологія імунної системи часто починається пізніше, ніж у дорослих – через декілька тижнів після виведення вірусу SARS-CoV-2 з організму.

Нерідко діти потрапляють до лікарні вже з цим синдромом – і тільки там аналізи виявляють, що недавно вони перехворіли СOVID-19, про що ані їхні батьки, ані самі діти не здогадувалися.

Отже, легкий перебіг СOVID-19 у дітей може виявитися оманливим – вірус легко елімінується з організму, але може встигнути перетворити імунітет дитини в засіб руйнування власного організму.

Частота постковідного синдрому у відносно здорових дітей невисока – йдеться менш ніж про один відсоток від дітей, які перехворіли на СOVID-19 – але й це вже десятки тисяч випадків (а у дітей із хронічними хворобами частота синдрому якраз дуже висока: так, відомо, що діти з ожирінням, які перехворіли на СOVID-19, мали потім цей синдром у 80% випадків).

Зважаючи на велику тяжкість мультисистемного запального синдрому навіть така статистика тривожна для кожного з батьків.

Мультисистемне запалення у дітей уже починається разом із СOVID-19

Якщо первинний штам пандемічного коронавірусу насилу міг вразити дитячий організм, – у клітинах якого йому не вистачало білка ACE2 (він служить дверима для проникнення вірусу в клітини), – то восени 2020 року почали з’являтися мутації вірусу. Нові штами мають додаткові засоби боротьби з імунною системою й обходу захисту клітин від впровадження в них, і змушують імунну систему дитячого організму напружитися більше, ніж це було з першою версією вірусу.

Читайте також: ПРАВДА І МІФИ ПРО МЕДИЧНІ МАСКИ

Відразу ж у дітей почали реєструватися, а з зими 2020-2021 й стали масовими яскраві форми СOVID-19. Так, Харківська дитяча інфекційна лікарня виявилася до кінця березня 2021 року заповненою майже цілком – переважно дітьми з важким перебігом СOVID-19, при якому відмовити в госпіталізації не можна.

У Дніпропетровській обласній дитячій лікарні нове відділення для лікування дітей з COVID 19 відкрили 4 квітня – і за десять днів воно заповнилося цілком.

Схожа ситуація і в Києві: «Якщо в січні й лютому у нас на госпіталізації було 120–130 дітей, то за березень 2021 року в нас пройшло понад 250 дітей. Дуже багато дітей дошкільного віку. У березні був великий відсоток дітей, які пройшли через відділення інтенсивної терапії, чого не було в першу і другу хвилі», – розповіла Укрінформу Тетяна Каменська, головний лікар Київської міської дитячої інфекційної лікарні.

«Діти почали хворіти частіше і важче. Під час цієї нової хвилі у стаціонарі опиняються значно молодші пацієнти порівняно з попереднім спалахом», – додає Сергій Крамарьов, завкафедрою дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О. Богомольця.

«Якщо, наприклад, порівнювати з осінню минулого року, тоді ми спостерігали легкий перебіг коронавірусу в дітей. Зараз це досить важкий перебіг, значна частка розладів шлунково-кишкового тракту. І порушення гемодинаміки. Діти нині стали надходити у важкому стані», – фіксує і директор Чернівецької обласної дитячої лікарні.

На відміну від дорослих, у дітей під час СOVID-19 значно частіше спостерігаються ураження артерій, шлунково-кишкового тракту й інші нюанси, схожі на мультисистемний запальний Кавасакі-подібний синдром.

Читайте також: ЯК ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ ГРИП ВІД ГРВІ: БАТЬКАМ НА ЗАМІТКУ

По суті, зараз відбувається не посилення тяжкості СOVID-19 у дітей (білка ACE2 в клітинах у дітей, як і раніше мало – до речі, саме тому багато дітей не мають респіраторних проявів цієї хвороби, а отримують відразу шлунково-кишкові симптоми), а зсув мультисистемного запального синдрому у дітей з постковідного часу на одночасний з інфікуванням SARS-CoV-2 режим.

Мультисистемний – це дуже важкий – імунопатологічний процес, викликаний коронавірусом SARS-CoV-2, який відбувається не після процесу інфікування, а разом з ним, що створює тяжкі умови протікання хвороби.

Мутований вірус для дітей став суперантигеном, який вже важко назвати респіраторним вірусом. Скоріше, SARS-CoV-2 став уже «вірусом імунопатології дитини» – він стократно більше вражає імунітет, ніж дихальні шляхи.

Що робити з цим усім

Одночасно з імунопатологіями та інфекцією, боротися важко – пригнічуючи імунітет, у той час коли одна його частина все-таки чесно бореться з вірусом, а інша частина імунної системи стала для організму «терористом».

Імуносупресори й імунодепресанти здатні призупинити не тільки цю останню частину, яка є небажаною, а й зупинити «здорову», яка бороться з вірусом – і з ними слід бути вкрай обережним. У цьому випадку логічною тактикою виглядає боротися безпосередньо з вірусами за допомогою препаратів, зареєстрованих як прямі противірусні засоби. Відомо, що віруси грипу і коронавіруси – це РНК-віруси,  які мають загальні механізми реплікації.

Противірусні засоби прямої дії унеможливлюють проникнення та пригнічують розмноження вірусу, чим знижують активність реплікації (величини вірусного навантаження) в організмі людини, що захищає хворого від розвитку патогенетичних процесів – мультисистемного тяжкого запалення.

Варто звернути увагу на Інформаційний лист МОЗ України (про нововведення в сфері охорони здоров’я) епідеміологів і вірусологів про успішні дослідження дії на коронавіруси речовини протефлазід, які зроблені у чотирьох західних лабораторіях . Проведені дослідження свідчать про високу специфічну противірусну ефективність препаратів з діючою речовиною протефлазід на коронавіруси людей (сезонний HCo 229E і пандемічний SARS-Co-2) і тварин (ТГС). Показано, що мішенями дії активної діючої речовини протефлазід на SARS-Co V-2 є його РНК-полімераза й головна 3CL протеаза (білки, блокування яких перешкоджає розмноженню вірусу) – це є обґрунтуванням для подальшої розробки схем специфічної профілактики та лікування СOVID-19.

Нещодавно президентка Асоціації неонатологів України Тетяна Знаменська також зазначала про успішну профілактику новонароджених противірусним препаратом Флавовірщо містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід: «Протягом півроку, за період з березня по вересень 2020 року, сироп Флавовір отримали 170 новонароджених. Попередньо від батьків письмово було отримано інформовану згоду на призначення їх дитині препарату з метою профілактики вірусних захворювань. За вказаний період часу не було зареєстровано жодного випадку захворювання на COVID-19 та на гострі респіраторні вірусні інфекції серед новонароджених. При цьому у жодної дитини не спостерігалося будь-яких побічних ефектів», – зазначила доктор Знаменська.

Читайте також: ПЕРЕДВІСНИКИ РИЗИКУ ТЯЖКОГО ПЕРЕБІГУ ГРВІ У ДІТЕЙ

Висока сприйнятливість дитячого організму разом із агресивністю вірусів та їхньою здатністю викликати властиве ранньому віку ураження дихальних шляхів, які мають пролонговані в часі наслідки, змушують переглянути своє ставлення до респіраторних захворювань. Тому за перших симптомів ГРВІ варто звернутися до лікаря.

Джерело