+380 63 711 58 66

Як зробити зимове онлайн навчання корисними для здоров’я школярів

Школярі в черговий раз опинилися на довгих зимових канікулах, а значить настала пора їх батькам зайнятися здоров’ям своїх дітей. Тим більше, що цього року зимові канікули плавно перейшли в карантин, під час якого школярі  навчаються дистанційно, а значить, знову весь свій час – і навчальний, і вільний, дитина буде проводити за гаджетами в закритому приміщенні.

З усім цим кожні батьки добре знайомі та проходили минулого року під час “весняного карантину”. Тому на цей раз варто згадати попередній досвід (якщо він пішов на користь), врахувати всі недоліки і зробити так, щоб вийшовши на очне шкільне навчання, дитина була сповнена не тільки знаннями, а й зберегла своє здоров’я. І батькам доведеться приділити цьому питанню увагу, щоб правильно організувати час свого школяра і разом з ним обговорити, як він буде дистанційно навчатися, спілкуватися з однолітками і проводити вільний час. І бажано, щоб це все не відбувалося в одному місці – сидячи вдома за комп’ютером.

З чого почати? Як краще організувати дитяче дозвілля, щоб школяр весь день не просиджував за екраном моніторів і не псував здоров’я

Перш за все почніть з організації шкільного навчання, яке часто не вимагає таких витрат часу, як в школі. Багато предметів повторюються по кілька разів на тиждень, а значить при правильному розподілі навчального навантаження на дитину і засвоєння нею матеріалу можна скоротити кількість годин, приділених навчанню.

Спілкування зі шкільними друзями, однолітками в умовах соціального роз’єднання також перейшло в інтернет, а значить, дитина той час, який вона витрачає на комунікацію в школі, також переводить в соціальні мережі. Знову таки, час, виділений на спілкування, також можна регулювати.

Читайте також: Застуда під час ГВ: як захистити малюка?

Якщо все правильно розпланувати, у дитини вивільниться багато часу, яке на карантині чимось потрібно займати. Як правило, воно витрачатися дитиною на всілякі іграшки на тому ж комп’ютері. Виходить досить песимістична картина, коли залишений вдома без нагляду працюючих батьків школяр, весь час проводить за комп’ютером, а батьки думають, що він робить уроки та вчить іноземні мови.

Як краще організувати карантинні будні школяра?

Якщо дитина перебуває вдома під наглядом дорослих, то цілком реально допомогти їй поєднати навчання, спілкування та дозвілля зі збереженням нормальної рухової активності і перебуванням на свіжому повітрі. Для цього потрібно разом зі школярем обговорити його навчальний графік і створити письмовий графік діяльності на весь день який потрібно повісити перед очима дитини, а другий примірник взяти батькам на роботу або якщо батьки вдома – повісити на кухні. При цьому зміна діяльності не повинна полягати в перемиканні сайтів, а саме у зміні рухової активності.

Читайте також: ТОП 5 порад як уберегти дитину від застуди взимку

Потрібно, щоб дитина походила по кімнаті, можна зробити велику перерву і вийти погуляти на свіже повітря на 1 – 2 години. Тому варто по хвилинах розписати завдання для дитини коли зміни і чим на них зайнятися. Наприклад, можна присідати 20 разів або віджиматися, пострибати 20-30 разів, покачати прес, але обов’язково прописати кількість, на наступній перерві зробити зорову гімнастику переводячи 15 раз погляд від далекого предмета на ближній, інтенсивно моргнути і зажмурити очі, поводити вправо вліво 15 разів. На наступній перерві можна перекусити заздалегідь підготовлені перекуси: помите яблуко, почищений мандарин, апельсин, але не булочки. В умовах вимушеного сидячого способу життя важливо стежити за поставою школяра, щоб не додати йому проблеми з поставою.

Сидячий спосіб життя школяра вимагає від батьків перегляду раціону харчування. Оскільки на дистанційному навчанні дитина витрачає менше енергії, всі висококалорійні продукти, які так люблять сучасні діти, потрібно по можливості обмежити, щоб не «насидіти» метаболічні розлади і надмірну вагу.

Чи потрібні  противірусні препарати школяреві на карантині?

Не менш важливе питання, про яке потрібно думати вже зараз. А саме: як зробити так, щоб дитина, вийшовши на навчання до школи, не захворіла на ГРВІ? Адже зменшене в домашніх умовах інфекційне навантаження на дитячий імунітет може дати зворотний ефект, коли після повернення в наповнене вірусами шкільне оточення захисні сили дитячого організму можуть не впоратися з раптово виниклої вірусною атакою, що проявиться черговою респіраторною вірусною інфекцію, а карантин перейде в продовження перебування вдома тепер через хворобу.

Читайте також: Як вірус папіломи впливає на імунітет дитини?

Щоб уникнути такого розвитку подій, потрібно підтримувати імунітет дитини під час карантину. Варто обговорити це питання з вашим лікарем, який дасть індивідуальні рекомендації та роз’яснення щодо збереження здоров’я дитини. Це може стосуватися і рекомендацій щодо застосування препаратів, які будуть захищати організм школяра від вірусного вторгнення при контакті з людиною, що виділяє вірус. Одним з таких засобів, що мають пряму противірусну дію, який може призначити лікар, є сироп Флавовір (містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід). Його дія спрямована на пригнічення вірусного розповсюдження  та розмноження в дихальних шляхах, що не дозволить хвороботворній вірусній активності проявити себе, а школяра може вберегти від захворювання при поверненні до школи.

Таким чином, карантин – це той час, коли батьки можуть приділити більше уваги способу життя їхньої дитини і внести, при активній участі самого школяра, в нього корективи. Важливо пам’ятати, що дитина повинна бути активним учасником всього, що пов’язано з її життям і розуміти, навіщо це потрібно. Так вона вчитися нести відповідальність за себе і навіть у відсутності нагляду з боку дорослих буде дотримуватися цих правил, усвідомлюючи їх важливість. А освоєні під час карантину навички противірусного захисту стануть гарною підмогою в майбутньому, в якому ще не раз доведеться зіткнутися з надзвичайними сплесками вірусної активності або знайомитися з новими вірусами.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр

 

Залишити відповідь