Навіть незначна зміна в гормональному фоні може змінити ваше життя. Важливо вчасно виявити гормональний збій.
Бувають такі періоди у жінок, коли організм перестає слухатись та «живе своїм життям». Не маючи на те явних причин, з’являється хворобливий стан, відчуття тяжкості, дискомфорту, підвищеного збудження, або зниження працездатності. Змінюється не лише внутрішнє відчуття, а й зовнішній вигляд. У таких випадках варто перевірити гормональний фон. Адже гормони впливають майже на всі функції організму: обмін речовин, відчуття голоду, настрій, запліднення, стан шкіри та волосся.
Гормональний збій: симптоми
-
Проблеми з менструаціями
Місячні при гормональному дисбалансі можуть бути нерегулярними, починатися невчасно, тривати дуже довго, або навпаки, лише пару днів, бути ледь помітними , або занадто рясними. Окрім того, вони можуть бути досить болючими, а ПМС може проявлятися за тиждень-два до менструацій. Збій у роботі гормонів може супроводжуватися фіброзно-кістозною мастопатією, фібромою, ендометріозом, полікістозом яєчників.
-
Різке коливання ваги
Деякі гормони відповідають за метаболізм, апетит, травлення й інші процеси, пов’язані з вагою. Дисбаланс деяких гормонів провокують запасання жиру в організмі. Так, недостача гормонів щитоподібної залози сповільнює обмін речовин, ви стрімко набираєте жир, втрачаючи м’язову масу. При цьому жир розподіляється не рівномірно, осідаючи на стегнах, животі та боках, на спині та руках.
-
Проблеми з настроєм та нервовою системою
Тривога, депресія, головний біль і втома теж відносяться до симптомів гормонального збою. Можуть проявлятися плаксивість, різка зміна настрою, дратівливість. Також спостерігається порушення сну: раннє пробудження «з півнями» та неможливість заснути попри втому. Часте безсоння може свідчити про проблеми з гормоном прогестероном, який є природним релаксантом. При безсонні вночі, вдень, навпаки, виникає бажання поспати або просто полежати, знижується працездатність.
-
Зниження сексуальності та безпліддя
Одним з основних показників гормонального збою є безпліддя та зниження лібідо. Сексуальне життя та його якість змінюється.
-
Зміна харчових уподобань
При гормональному збої можливі різкі «напади» голоду. Гормон лептин відповідає за насичення, а грелін за голод. Може проявлятися схильність до однієї групи продуктів, наприклад, до солоного чи солодкого, можливе переїдання.
Читайте також: Сovid-19 у жінок може спричинити порушення менструального циклу
-
Порушення травлення
Можливі розлади шлунку, здуття, метеоризм. Підвищений рівень гормонів яєчників також може викликати судоми і болі в животі. Хвороба кишківника може перерости у хронічну, знадобиться спеціальна дієта.
-
Зміни в зовнішності
Коли «гуляють гормони» можуть з’являтися прищі, вугрі. Волосся стає сухим і тьмяним, потоншується. Шкіру теж сушить, проявляються ознаки старіння. Підвищений тестостерон у жінок призводить до випадання волосся на голові та до підвищеної волосатості на обличчі, руках і ногах.
-
Втома та відчуття важкості
Можуть спостерігатися постійна втома й знесилення. При цьому виникають забудькуватість, проблеми з концентрацією уваги, частий головний біль. Також може з’являтися важкість в усьому тілі, яке ніби наливається, важкість і біль в ногах, суглобах.
-
Зміни у грудях
У грудях можуть з’являтися кісти. Також характерною є різка зміна розміру грудей, значне наливання та біль у грудях.
-
Значне потовиділення
Гормони контролюють температуру тіла. Якщо трапляється дисбаланс, ми відчуваємо жар і припливи. Це дуже часто відчувають жінки після менопаузи. Було доведено, що гормональний збій найчастіше викликаний стресом. Напружений спосіб життя, неправильне харчування, поганий сон – основні фактори, які запускають дисбаланс у організмі. Аби його виявити, завітайте до лікаря та за допомогою аналізів визначте що коїться з вашими гормонами.