Про те, як ВПЧ впливає на імунітет дитини: варто знати батькам | Smart Mama 2024

Про те, як ВПЧ впливає на імунітет дитини: варто знати батькам

Вірус папіломи людини (ВПЛ) в дитячому віці може викликати найрізноманітніші стани. Найчастіше він проявляє себе появою бородавок на дитячій шкірі, які можуть бути як поодинокими, так і множинними. Але найбільш несприятливим вважається потрапляння вірусу в дихальні шляхи, що може призводити до розвитку рецидивуючого респіраторного папіломатозу. Про це пише papilloma.

У цьому випадку вірус тривалий час здатний не показувати свою присутність, а симптоми ураження органів дихання або відсутні, або недостатньо виражені, щоб мама на них звернула увагу. Тому ВПЛ може роками перебувати в дитячому організмі, поки результати його діяльності стануть настільки очевидні, що змусять батьків звернутися до фахівця. На думку лікарів, пік захворюваності на рецидивуючий респіраторний папіломатоз припадає на вік від 2 до 5 років. Тобто, рівно стільки часу ВПЛ переховується в організмі.

У такій ситуації мало хто задається питанням: що відбувається з імунітетом дитини за такий чималий проміжок часу (по суті це весь період раннього дитинства) та як вірусна діяльність впливає на нього? Адже вірус не просто перебуває в сплячому (латентному) стані, він активно втручається в роботу клітин епітелію дихальних шляхів, що завершується появою папілом. Як тривале перебування ВПЛ відображається на стані захисних сил організму дитини – розглянемо в статті.

Як ВПЛ проникає в дихальні шляхи дитини?

Така зустріч відбувається під час пологів. Якщо у жінки є папілломатозні ураження статевих шляхів, наприклад, гострокінцеві кондиломи, то кожен другий новонароджений є ВПЛ-інфікованим. У більшості  дітей в подальшому організм досить швидко справляється з вірусом, однак у кожного десятого ВПЛ виявляється протягом двох років, а іноді потрапляння вірусу в респіраторний тракт дитини може завершитися розвитком рецидивуючого респіраторного папіломатозу.

Що таке рецидивуючий респіраторний папіломатоз та його вплив на імунітет дитячого організму

Папіломатоз дихальних шляхів – це важке захворювання, при якому папіломи формуються в ділянці гортані та голосових зв’язок, стаючи перешкодою для вдихуваного/видихуваного повітря. Деякі лікарі навіть вважають, що частота ураження ВПЛ верхніх відділів респіраторного тракту у дітей набагато вище офіційних даних, однак не завжди вірусна присутність призводить до появи симптомів захворювання.

Читайте також: Біль у горлі під час ГРВІ – небезпечний симптом?

Є дані, що вказують на те, що папілломатоз часто має перебіг на тлі зниження місцевого імунітету ротової порожнини. Це стосується факторів місцевого захисту (імуноглобуліни), що утворюють бар’єр на шляху проникнення інфекційних агентів, які є причиною респіраторних захворювань в дитячому віці. Крім того, спостерігається зменшення вироблення інтерферонів. А з огляду на той факт, що нерідко папілломатоз дихальних шляхів проявляється частими респіраторними захворюваннями та навіть запаленням в нижніх дихальних шляхах і легенях, то що є вторинним – ВПЛ-зараження або висока частота захворювань дихальних шляхів, у кожної дитини залишається під питанням.

Таким чином, лікарі сьогодні дійшли висновку, що рецидивуючий респіраторний папіломатоз є проявом вторинного імунодефіциту, на тлі якого частішає захворюваність іншими вірусними інфекціями, що вражають дихальні шляхи дитини. Виходить замкнуте коло, коли спочатку несформований внаслідок вікових особливостей імунітет дитини піддається негативному впливу ВПЛ та замість очікуваного позбавлення від вірусу призводить до формування вторинного імунодефіцитного стану.

Як захистити дитину від можливих проблем з імунітетом при наявності ВПЛ-інфікування

Батькам потрібно розуміти, що наявність у них ВПЛ-інфікування пов’язане з ризиком передачі вірусу своїй дитині. Особливо потрібно бути напоготові, якщо у жінки були колись чи є наразі прояви ВПЛ-інфекції та вона нещодавно народила дитину. Відсутність у малюка на даний момент видимих ??симптомів ВПЛ-інфекції не виключає її наявність. Тому якщо дитина починає часто хворіти на застудні захворювання, у неї з’являються ознаки утрудненого дихання (задишка, хрипи) під час активних ігор, без видимих ??причин змінився голос, краще перестрахуватися та звернутися до лікаря. Якщо під час обстеження у неї виявлено папіломи в дихальних шляхах, потрібно налаштуватися на лікування, яке буде тривалим, комплексним і включати застосування прямих противірусних препаратів, наприклад препаратів, що містять  діючу (активну) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Їх дія спрямована на пригнічення активності ВПЛ, що по-перше не дозволить йому сприяти утворенню папілом і негативно впливати на імунітет, а по-друге, полегшить завдання по позбавленню від нього. При цьому, на відміну від імунної системи, противірусні препарати не настільки вибагливі в своїй активності: вони впливають на будь-який серотип ВПЛ, навіть якщо дитина на даний момент заражена декількома серотипами ВПЛ.

Читайте також: Як допомогти дитячому імунітету в сезон вірусних захворювань?

Отже, важливо відзначити, що сьогодні в лікуванні проявів ВПЛ-інфікування у дітей акценти зміщені в бік видалення наслідків вірусної активності (папілом в дихальних шляхах) і мало приділяється уваги іншому більш важкому його впливу – на імунітет дитини, який тільки формується. І часто видаленням вірусних утворень лікування повинне не закінчуватися, а тільки починатися. Тому що папілома – це сигнал про вірусну присутність, а її видалення не гарантує позбавлення від вірусу. Тому щоб дійсно радикально вирішити це питання, потрібно налаштуватися на боротьбу з причиною папілломатоза – ВПЛ.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології