+380 63 711 58 66

Небезпеки раннього і пізнього токсикозу у вагітних

Ранній і пізній токсикоз у вагітних спровоковані різними факторами. І якщо ранній піддається «корекції», то токсикоз на пізніх термінах – досить небезпечний стан, що вимагає лікування і навіть зміни плану пологів. Лікарі досі не знають усіх причин, що провокують такі стани, але слід розуміти, що саме є нормою при проявах токсикозу, а з якими симптомами потрібно звернутися за допомогою.

 

Токсикоз як захисник жінки і дитини

Більшість жінок у тій чи іншій мірі відчувають нездужання і нудоту вранці в першому триместрі вагітності. Зазвичай усі симптоми раннього токсикозу минають до 20 тижня, але у 10% жінок можуть залишитися і пізніше – аж до завершення вагітності. Дуже невеликий відсоток жінок має тяжку форму раннього токсикозу, коли блювота трапляється до чотирьох разів на день, а слабкість і зневоднення – постійні стани. У таких випадках жінці потрібно лягти для лікування до стаціонару.

 

Читайте також: Грип – сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину

 

Лікарі ніяк не можуть визначитися з основною причиною раннього токсикозу, а одна з найпопулярніших теорій є, що  токсикоз захищвє організм майбутньої мами  і дитини від впливу мікробів і токсинів, що надходять з їжі.

Є кілька чинників, які сприяють появі токсикозу:

– підвищення рівня деяких гормонів – естрогенів і бета-ХГЧ;

– неправильне харчування, зокрема велике споживання жирної їжі;

– порушення водно-сольового балансу;

– багатоплідна вагітність;

– дефіцит вітамінів;

– активність бактерії Helicobacter pylori.

 

У більшості випадків ранній токсикоз не має важких наслідків ні для жінки, ні для плоду. Щоб запобігти його прояви, можна слідувати таким рекомендаціям:

– приймати пренатальні вітаміни за три місяці до початку вагітності;

– збалансувати харчування і водний баланс;

– використовувати імбир у їжі та напоях.

 

Токсикоз як ознака поганої адаптації до вагітності

 

Пізній токсикоз (гестоз), на відміну від раннього, є серйозним ускладненням вагітності. Сьогодні його появу в основному пояснюють поганою адаптацією організму до вагітності. Зазвичай пізній токсикоз розвивається у жінок із захворюваннями нирок, серця і судин, анемією, цукровим діабетом.

Симптоми гестозу також відрізняються від раннього токсикозу. Це підвищення артеріального тиску, головний біль, набряклість, значне збільшення маси тіла, поява в сечі білка. Гестоз без лікування може перейти в дуже складну і небезпечну стадію, тому при появі перших його ознак необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування у відділенні пологового будинку.

На щастя, гестоз спостерігається у невеликої кількості жінок (7-16%). Особливо варто бути уважним до свого стану жінкам з декількома хронічними захворюваннями. Лікування ж гестозу буде прямо залежати від його проявів.

 

Читайте також: Як захистити школяра від ГРВІ

 

Наприклад, у вагітної може початися водянка – набряки виникають в будь-якій частині тіла. У важких випадках водянка переходить в нефропатію, основний симптом якої – дуже високий тиск (наприклад, 200/150 мм рт. Ст.). На пізніх стадіях з’являється прееклампсія, коли до набряків і підвищеного тиску додаються симптоми шуму у вухах і пелени перед очима, а також головного болю. Еклампсія – це найважча форма гестоза, характеризується судомами з втратою свідомості.

Ускладнення гестозу можуть бути досить важкими не тільки для жінки, але і для дитини. Іноді вони призводять до передчасних пологів або лікарі змінюють план пологів і рекомендують кесарів розтин. Тому дуже важливо звернутися до лікаря при перших же симптомах пізнього токсикозу.

Олена Алексєєва

Залишити відповідь