Ранній і пізній токсикоз у вагітних спровоковані різними факторами. І якщо ранній піддається «корекції», то токсикоз на пізніх термінах – досить небезпечний стан, що вимагає лікування і навіть зміни плану пологів.
Лікарі досі не знають усіх причин, що провокують такі стани, але слід розуміти, що саме є нормою при проявах токсикозу, а з якими симптомами потрібно звернутися за допомогою.
Токсикоз захищає жінку і дитину
Більшість жінок у тій чи іншій мірі відчувають нездужання і нудоту вранці в першому триместрі вагітності. Зазвичай усі симптоми раннього токсикозу минають до 20 тижня, але у 10% жінок можуть залишитися і пізніше – аж до завершення вагітності. Дуже невеликий відсоток жінок має тяжку форму раннього токсикозу, коли блювота трапляється до чотирьох разів на день, а слабкість і зневоднення – постійні стани. У таких випадках жінці потрібно лягти для лікування до стаціонару.
Читайте також: Грип – сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину
Лікарі ніяк не можуть визначитися з основною причиною раннього токсикозу, а одна з найпопулярніших теорій є, що токсикоз захищвє організм майбутньої мами і дитини від впливу мікробів і токсинів, що надходять з їжі.
Є кілька чинників, які сприяють появі токсикозу:
- підвищення рівня деяких гормонів – естрогенів і бета-ХГЧ;
- неправильне харчування, зокрема велике споживання жирної їжі;
- порушення водно-сольового балансу;
- багатоплідна вагітність;
- дефіцит вітамінів;
- активність бактерії Helicobacter pylori.
У більшості випадків ранній токсикоз не має важких наслідків ні для жінки, ні для плоду. Щоб запобігти його проявам, можна слідувати таким рекомендаціям:
- приймати пренатальні вітаміни за три місяці до початку вагітності;
- збалансувати харчування і водний баланс;
- використовувати імбир у їжі та напоях.
Токсикоз як ознака поганої адаптації до вагітності
Пізній токсикоз (гестоз)
На відміну від раннього, є серйозним ускладненням вагітності. Сьогодні його появу в основному пояснюють поганою адаптацією організму до вагітності. Зазвичай пізній токсикоз розвивається у жінок із захворюваннями нирок, серця і судин, анемією, цукровим діабетом.
Симптоми гестозу також відрізняються від раннього токсикозу.
- Підвищення артеріального тиску,
- головний біль,
- набряклість,
- значне збільшення маси тіла,
- поява в сечі білка.
Гестоз без лікування може перейти в дуже складну і небезпечну стадію, тому при появі перших його ознак необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування у відділенні пологового будинку.
На щастя, гестоз спостерігається у невеликої кількості жінок (7-16%). Особливо варто бути уважним до свого стану жінкам з декількома хронічними захворюваннями. Лікування ж гестозу буде прямо залежати від його проявів.
Читайте також: Як захистити школяра від ГРВІ
Наприклад, у вагітної може початися водянка – набряки виникають в будь-якій частині тіла. У важких випадках водянка переходить в нефропатію, основний симптом якої – дуже високий тиск (наприклад, 200/150 мм рт. Ст.). На пізніх стадіях з’являється прееклампсія, коли до набряків і підвищеного тиску додаються симптоми шуму у вухах і пелени перед очима, а також головного болю. Еклампсія – це найважча форма гестозу, характеризується судомами з втратою свідомості.
Ускладнення гестозу можуть бути досить важкими не тільки для жінки, але і для дитини. Іноді вони призводять до передчасних пологів або лікарі змінюють план пологів і рекомендують кесарів розтин. Тому дуже важливо звернутися до лікаря при перших же симптомах пізнього токсикозу.
Олена Алексєєва