Ранній і пізній токсикозу у вагітнихSmart Mama 2024

Ранній і пізній токсикоз у вагітних

Ранній і пізній токсикоз у вагітних спровоковані різними факторами. І якщо ранній піддається «корекції», то токсикоз на пізніх термінах – досить небезпечний стан, що вимагає лікування і навіть зміни плану пологів.

Лікарі досі не знають усіх причин, що провокують такі стани, але слід розуміти, що саме є нормою при проявах токсикозу, а з якими симптомами потрібно звернутися за допомогою.

Токсикоз захищає жінку і дитину

Більшість жінок у тій чи іншій мірі відчувають нездужання і нудоту вранці в першому триместрі вагітності. Зазвичай усі симптоми раннього токсикозу минають до 20 тижня, але у 10% жінок можуть залишитися і пізніше – аж до завершення вагітності. Дуже невеликий відсоток жінок має тяжку форму раннього токсикозу, коли блювота трапляється до чотирьох разів на день, а слабкість і зневоднення – постійні стани. У таких випадках жінці потрібно лягти для лікування до стаціонару.

Читайте також: Грип – сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину

Лікарі ніяк не можуть визначитися з основною причиною раннього токсикозу, а одна з найпопулярніших теорій є, що  токсикоз захищвє організм майбутньої мами  і дитини від впливу мікробів і токсинів, що надходять з їжі.

Є кілька чинників, які сприяють появі токсикозу:

 • підвищення рівня деяких гормонів – естрогенів і бета-ХГЧ;
 • неправильне харчування, зокрема велике споживання жирної їжі;
 • порушення водно-сольового балансу;
 • багатоплідна вагітність;
 • дефіцит вітамінів;
 • активність бактерії Helicobacter pylori.

У більшості випадків ранній токсикоз не має важких наслідків ні для жінки, ні для плоду. Щоб запобігти його проявам, можна слідувати таким рекомендаціям:

 • приймати пренатальні вітаміни за три місяці до початку вагітності;
 • збалансувати харчування і водний баланс;
 • використовувати імбир у їжі та напоях.

Токсикоз як ознака поганої адаптації до вагітності

Пізній токсикоз (гестоз)

На відміну від раннього, є серйозним ускладненням вагітності. Сьогодні його появу в основному пояснюють поганою адаптацією організму до вагітності. Зазвичай пізній токсикоз розвивається у жінок із захворюваннями нирок, серця і судин, анемією, цукровим діабетом.

Симптоми гестозу також відрізняються від раннього токсикозу.

 • Підвищення артеріального тиску,
 • головний біль,
 • набряклість,
 • значне збільшення маси тіла,
 • поява в сечі білка.

Гестоз без лікування може перейти в дуже складну і небезпечну стадію, тому при появі перших його ознак необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування у відділенні пологового будинку.

На щастя, гестоз спостерігається у невеликої кількості жінок (7-16%). Особливо варто бути уважним до свого стану жінкам з декількома хронічними захворюваннями. Лікування ж гестозу буде прямо залежати від його проявів.

Читайте також: Як захистити школяра від ГРВІ

Наприклад, у вагітної може початися водянка – набряки виникають в будь-якій частині тіла. У важких випадках водянка переходить в нефропатію, основний симптом якої – дуже високий тиск (наприклад, 200/150 мм рт. Ст.). На пізніх стадіях з’являється прееклампсія, коли до набряків і підвищеного тиску додаються симптоми шуму у вухах і пелени перед очима, а також головного болю. Еклампсія – це найважча форма гестозу, характеризується судомами з втратою свідомості.

Ускладнення гестозу можуть бути досить важкими не тільки для жінки, але і для дитини. Іноді вони призводять до передчасних пологів або лікарі змінюють план пологів і рекомендують кесарів розтин. Тому дуже важливо звернутися до лікаря при перших же симптомах пізнього токсикозу.

Олена Алексєєва