Як обрати лікаря для ведення вагітності? | Smart Mama 2024

Як обрати лікаря для ведення вагітності?

Майбутня мама повинна відчувати себе під час вагітності комфортно, що багато в чому буде залежати від лікаря, якого сьогодні жінка має право вибрати сама. Це може бути акушер-гінеколог з місцевої жіночої консультації або будь-якої іншої клініки.

Оскільки найкращим варіантом буде ведення вагітності одним лікарем, до його обрання варто поставитися уважно.

Відгуки та інтуїція

Завдяки спеціалізованим сайтам сьогодні можна знайти і розглянути відгуки про багатьох лікарів. До того ж, варто довіритися  подругам і родичкам, які вже зверталися до конкретного фахівця. Але все-таки основний вибір потрібно зробити під час знайомства з лікарем. Іноді буває, що жорстка або, навпаки, нав’язливо-дружня поведінка лікаря здатна відлякати. А під час вагітності може знадобитися до 9-10 консультацій у лікаря.

Якщо немає впевненості в тому, що «рекламований» лікар відповість на всі запитання і буде вести себе коректно, від його послуг краще відразу відмовитися. Також на консультацію можна прийти разом з батьком дитини і вже спільно з ним вибрати фахівця. Одночасно це допоможе визначити, як лікар ставиться до партнерських пологів та участі батька у консультуванні.

Перше відвідування

Під час перших відвідин майбутнього лікаря, яке може статися ще до оформлення обмінної карти, огляньте приміщення для консультацій. Стан кабінету, інструментів і охайність фахівця підкажуть, чи варто довірити йому ведення своєї вагітності. Під час перших відвідин необхідно задати частину важливих питань. Деякі з них можуть звучати так:

– Що робити, якщо раптово почнеться кровотеча / заболить живіт?

– Чи варто робити кесарів розтин і які можливі ускладнення?

– Які види анестезії існують і які умови її проведення?

– Чи можливі партнерські пологи? Що для цього необхідно зробити?

– Які аналізи необхідно здати, а обстеження – пройти?

Лікар повинен давати докладні і інформативні відповіді. Якщо ж акушер-гінеколог відмовляється обговорювати  питання або більш того – займається залякуванням і описує тільки негативні сценарії, це теж поганий показник. Хороший лікар завжди може дати детальну інформацію або підказати, де її знайти.

Не менш важливо домовитися з лікарем про інші способи контакту, крім відвідування консультації. Наприклад, чи варто уточнити, чи можна подзвонити / написати в месенджер або на пошту лікаря, якщо питання буде терміновим і важливим. Сучасні технології відкривають можливості для більш перспективних форм співпраці з лікарем.

Вибір спеціалізації

Кожна вагітність – унікальна і багато в чому залежить від стану здоров’я майбутньої мами. Всі лікарі, провідні вагітність, отримують спеціалізацію акушера-гінеколога. Але в залежності від своєї практики медики можуть спеціалізуватися на різних питаннях. Наприклад, лікар з досвідом хірургічної гінекології може вести вагітних, яким належить кесарів розтин. Є медики, які проводять дослідження генетичних аномалій.

А якщо у майбутньої мами діабет, проблеми зі щитовидною залозою або інші ендокринні порушення, можна знайти лікаря, який спеціалізується також в ендокринології (акушери-гінекологи часто отримують додаткову спеціалізацію в цій сфері). Тому, якщо у жінки є певні проблеми зі здоров’ям, варто знайти лікаря, який має досвід ведення вагітності жінок з аналогічними діагнозами.

Доцільність призначень

Багато вагітних заздалегідь бояться численних призначень лікарів. Дійсно, нікому не хочеться, щоб вагітність проходила в постійних поїздках в лабораторії і клініки. Насправді обов’язкових призначень дуже небагато. Наприклад, в першому триместрі це загальноклінічні обстеження, аналізи на ВІЛ, сифіліс, гепатити, виявлення TORCH-інфекцій та УЗД. Якщо ж акушер-гінеколог призначає безліч аналізів, які він не може обгрунтувати, або направляє до інших лікарів при відсутності скарг на здоров’я, це привід запідозрити його некомпетентність.

Призначення будь-яких обстежень і ліків під час вагітності має бути завжди обгрунтовано. Будь-які призначення, причину яких жінка не розуміє, викличуть у неї тільки настороженість і паніку. Довіряти потрібно тільки тим лікарям, які можуть аргументувати свої рішення.

Олена Алексєєва