Про невідкладні стани у дітей | Smart Mama 2024

Про невідкладні стани у дітей

У яких випадках потрібно викликати швидку допомогу дитині? Як визначити, коли знадобиться невідкладна допомога? Чому на деякі виклики швидка не приїде?

 Коли дитині зле, батьки роблять все можливе і неможливе, аби швидше полегшити стан свого маленького хворого. І часто це завдання перекладають на медиків, хоча насправді відповідальність за здоров’я дитини несуть її найближчі люди. Уміння батьків грамотно діяти при невідкладних станах рятує здоров’я дітей.

Водночас позаштатна ситуація може ввести будь-яку маму в ступор або викликати паніку: висока температура, обструкція, судоми, сильна алергія тощо. У випадках коли немає загрози життю та здоров’ю дитини,  у маминих силах надати першу допомогу та стабілізувати ситуацію, а потім звертатися до медиків. Дізнатися, як діяти і закріпити практично навички можна на відповідних спеціалізованих курсах.

Коли викликати швидку допомогу?

 В Україні виклики медичної допомоги поділено на чотири категорії: критичні, екстрені, неекстрені та непрофільні. Причому серйозність ситуації визначає диспетчер зі слів людини, яка телефонує. Тому на «температура під сорок і сильний кашель» швидка не приїде. Але якщо те саме стосуватиметься немовляти, допомога буде. Чому?

Коли є пряма загроза життю та здоров’ю пацієнта (дитини) або це може статися внаслідок ненадання допомоги – бригада швидкої приїде. Їхнє завдання стабілізувати стан та у разі потреби доставити до лікарні у випадках:

  • непритомність;
  • розлади або відсутність дихання;
  • судоми;
  • раптовий головний біль із запамороченням та нудотою;
  • різкий біль у животі;
  • сильні кровотечі, зокрема, внутрішні, блювання кров’ю;
  • тяжкі анафілактичні реакції;
  • травми, переохолодження або тепловий удар, що загрожують життю;
  • удушення;
  • нещасні випадки.

Коли відсутня загроза життю і немає потреби госпіталізації, може приїхати бригада невідкладної допомоги (на невеликі опіки, харчове та інше отруєння, ознаки зневоднення, підозра на ковтання стороннього предмету, травми тощо). Якщо випадок підпадає під неекстрений чи непрофільний (отит, ГРВІ, набряк на нозі, висип на шкірі), диспетчер завжди консультує щодо подальших дій або може скерувати до профільного закладу. Адже батьки здатні впоратися самостійно, принаймні полегшити стан дитини. Як це зробити, читайте далі.

Висока температура

Небезпечна станом зневоднення. До 38,5 0С з температурою борються таким способом: дають дитині рясне пиття, одяг має бути легким, не кутати в теплі ковдри, повітря у кімнаті, де перебуває хворий, має бути 19 0С та зволожене (від 60–70%). Можна «охолодити» дитину злегка теплим душем або поставити компреси на воді (без додавання оцту чи спирту). З позначки 38,5 0С дати жарознижувальний препарат на основі ібупрофену або парацетамолу. Важливим фактором є поведінка дитини: якщо дитина жвава, температура контролюється, то візит до лікаря у плановому порядку.

Опік

Сонячні або від рідини. Промити травмоване місце під струменем або охолодити, зануривши у воду. Можна прикласти спеціальні протиопікові серветки (продаються в аптеках). Потім накласти суху чисту пов’язку і дати знеболювальне на основі ібупрофену чи парацетамолу. Якщо з’явилися пухирці – не проколювати і не чіпати. Якщо опік глибокий або пошкоджено значну ділянку тіла – викликати швидку. Опіки не змащують оліями, сметаною, зволожуючими кремами і такими засобами, як «Пантенол», спиртовими розчинами (зеленка, перекис водню, йод).

Забій

Якщо це незначне падіння, удар, травмування м’яких тканин, то допомога складається із охолодження пошкодженого місця водою, холодним компресом або спеціальними серветками на гелевій основі. Лід, заморожені продукти прикладати не треба. Якщо є подряпини чи рана – промити водою з милом або хлоргексидином, обробити антисептиком (наприклад, повідон-йод). Дати знеболювальне. Якщо травмоване місце сильно набрякає і є підозра на перелом, за першої нагоди звернутися до травмпункту. Якщо це було травмування голови – уважно спостерігати за станом дитини. Млявість, сонливість, нудота, дезорієнтація, головний біль – показання, при яких викликається швидка допомога.

Обструкція

Не можна дітей стукати по спині, перегортати немовлят дороги дриґом і трусити, самостійно витягати сторонній предмет, давати «запити або заїсти». Якщо вдавилося немовля, то дії дорослого такі: дитину кладуть животом на передпліччя дорослого, щоб голова була нижче відносно тіла. Долонею тримають дитину за щелепу або підборіддя (не за шию). Іншою рукою робиться п’ять ковзаючих «ударів» між лопатками. Потім дитину перегортають на спину, ставлять пальці на середині грудини (не животі) і роблять таку ж кількість натискань. Роблять, поки предмет або їжа не покинуть горлову порожнину.

Якщо вдавилася дитина старшого віку, можна спробувати такий самий метод, але трохи змінений: дитина стоїть, нахиливши тулуб вперед. Дії дорослого аналогічні, як описано вище. Або краще скористатися прийомом Геймліха: обійняти ззаду дитину, покласти кулак на передню черевну стінку у місці трохи нижче сонячного сплетіння і кілька разів різко натиснути (на себе і вгору). Тиск на діафрагму спровокує тиск на легені, що допоможе виштовхнути застрягле тіло чи їжу з повітрям.

Якщо дитина не дихає – робити серцево-легеневу реанімацію та паралельно викликати «швидку».

Судоми

Зазвичай трапляються при високій температурі. Ритмічне посмикування головою або тілом виглядає для батьків жахливо. Зазвичай цей стан триває 2-3 хвилини. Дії дорослих: покласти дитину на рівну поверхню, обережно притримувати голову, підклавши щось м’яке, щоб уникнути ударів головою, прибрати навколо предмети, якими може травмуватися дитина під час нападу, за можливості покласти на бік, аби уникнути захлинання слиною чи блювотними масами. Після закінчення заспокоїти, не поспішати підводитися, викликати лікаря.

Не можна сильно тримати тіло, розкривати рота, засовувати ложку чи інші предмети задля «тримання язика» – це все призводить до травмування.

Непритомність

Раптова непритомність може мати багато причин, з’ясувати це потрібно потім обов’язково. А якщо вже так сталося, дитину кладуть на рівну поверхню, щоб ноги знаходилися трохи вище рівня голови (можна підкласти під них скручений одяг або подушку); розстібнути все, що стримує дихання (ґудзики, манжети, ремінці на шиї, грудях, животі), забезпечити доступ свіжого повітря, слідкувати за диханням до приїзду медичної допомоги.

Не треба самостійно приводити дитину до тями кіношними методами биття по щоках, трясти, кликати на ім’я, давати нюхати нашатирний спирт або інші речовини.

Перегрів

Зазвичай це тепловий або сонячний удар, але перегрів може статися і за інших умов. У таких випадках дитину рятують так само, як і при гарячці: освіжають та зволожують. Дитина має перебувати у прохолодному (або з комфортною температурою) місці, у спокої, можна поставити холодні компреси, дати жарознижувальний препарат, обов’язково забезпечити рясним питтям. Якщо стан не поліпшиться протягом кількох годин або з’являються інші симптоми – обов’язково звернутися по медичну допомогу.

Алергічна реакція

Будь-яка сильна алергічна реакція може проявитися як за кілька хвилин після контакту з подразником, так і протягом кількох годин. Часто у дітей зустрічається алергія на продукти, лікарські засоби, рослини, тварин, укуси комах, хімічні сполуки, переохолодження. Якщо відомо причина приступу – усунути її (промити слизові чи шкірні покрови, шлунок), покласти чи посадити дитину у спокійне місце, контролювати дихання, дати антигістамінний препарат. Якщо це мала дитина або є складнощі з ковтанням  – дається препарат у формі сиропу, крапель або спрею.

Якщо це анафілактичний шок, то алгоритм дій такий: швидке усунення алергену, виклик швидкої та введення адреналіну.

Носова кровотеча

 Виникає не лише через тонкі судини, а й внаслідок травм, потрапляння стороннього тіла, аденоїдів, нежитю, інфекційних хвороб тощо. Допомогти дитині можна таким способом: заспокоїти, посадити, трохи нахиливши голову вперед і прикласти до ніздрів вату чи серветки. Якщо у горлі відчувається кров – не ковтати, спльовувати. Не можна вкладати дитину на спину, закидувати голову назад або пхати в ніздрі вату і бинти. Якщо кровотеча не припиниться протягом десяти хвилин і з’являться інші тривожні симптоми (дитина погано реагує на зовнішні подразники, бліда, млява) – негайно звернутися по медичну допомогу.

Отже, якщо ситуація не критична, то батьки в змозі допомогти своїй дитині. Головне не розгубитися і чітко діяти. Все ж таки у багатьох зазначених вище випадках уміння правильно діяти до приїзду лікарської допомоги може врятувати здоров’я та життя малюкові. Тому варто володіти цими знаннями, і нехай вони ніколи не знадобляться.