Літо вступає в свої права, а значить, настав час зайнятися оздоровленням власної сім’ї. До відповідальної задачі збереження і зміцнення здоров’я дитини, яка традиційно стоїть перед усіма батьками, в цьому році додається нова – безпека відпочинку.
Через коронавірусну пандемію, яка досі триває, сім’ям деколи складно прийняти рішення про найбільш прийнятний варіант безпечної подорожі. І справа в першу чергу стосується дітей, з якими все набагато серйозніше: їм щеплення від COVID-19 не зробиш, від комунікацій з однолітками не захистиш і не завжди встежиш, щоб вони спілкувалися з іншими дітьми на достатній для уникнення зараження відстані.
Читайте також: COVID-19 помолодшав: діти теж важко хворіють
Крім того, не зрозуміло, як себе поведе вірус цього літа з урахуванням виниклих нових штамів. І як в такій ситуації повноцінно відпочити – теж не зовсім ясно.
Тому потрібно переорієнтувати свої зусилля і заздалегідь обміркувати основні моменти, які найімовірніше будуть пов’язані з високим ризиком зараження COVID-19 і постаратися по можливості обійти їх.
Основні протиепідемічні заходи
Основний аспект відпочинку полягає в правильній організації протиепідемічних заходів в його планованому місці. Потрібно уточнити: чи буде відкрита тераса для харчування (кращим варіантом буде харчуватися в номері), чи дотримуються там дистанційні норми, чи в наявності санітайзери, чи зможете ви з дитиною мати своє місце на пляжі. Все зводиться до того, що відпочинок в наш час не повинен проходити в людних місцях.
Сьогодні багато країн, хоч і з обмеженнями, відкривають свої курорти для іноземних туристів. Тому вибрати є з чого, а значить, найкращим рішенням для безпечного сімейного відпочинку буде подорож в ту країну, де захворюваність на COVID-19 знаходиться на низькому рівні. Приділіть увагу цьому і заздалегідь поцікавтеся у туроператора, як на самому курорті слідують протиепідемічним заходам і яка реальна ситуація. Якщо все сімейство більшу частину часу буде знаходиться в великому скупченні людей, то ніяка санітарна обробка столів, стільців й іншого начиння не допоможе.
Читайте також: ІМУНІТЕТ У ДІТЕЙ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19
Також необхідно дбати про чистоту рук і без потреби не торкатися до поверхонь, на яких можуть розташовуватися інфекційні агенти. Так можна вберегтися від багатьох проблем зі здоров’ям і захиститися від вірусних інфекцій. Пам’ятайте про те, що сьогодні медичні експерти вже встановили, що коронавірус здатний зберігати свої хвороботворні властивості на твердих предметах протягом декількох днів, а багато людей, особливо діти, можуть хворіти приховано, тобто безсимптомно, що не дозволить відразу помітити порушника громадського здоров’я та дистанціюватися від нього.
Більш того, в місцях постійного скупчення людей дуже складно простежити маршрут, яким пересувався носій вірусу, що ще більше підсилює ймовірність зараження. Але навіть в такій ситуації можна знайти вихід: зменшити час перебування в натовпі допоможуть відкриті тераси і постійне провітрювання приміщень, в яких знаходяться люди. Про варіант провітрювання кондиціонером при закритих вікнах краще забути.
Навіть з маленькими дітьми можна знайти час для активних видів відпочинку, коли походи в гори або перебування на курортах з невеликою кількістю ізольованих один від одного відпочиваючих також може стати прийнятною альтернативою багатолюдному готелю.
Оздоровитися і набратися сил
Особливу увагу необхідно приділити організації дитячого відпочинку: пішов другий рік нескінченних карантинів і дистанційного навчання, які не найкращим чином позначилися на здоров’ї дітей. Тому цього літа батькам потрібно постаратися спланувати дитячий відпочинок відразу за двома напрямками: оздоровитися і набратися сил, яких повинно вистачити на боротьбу з вірусними інфекціями в майбутньому осінньо-зимовому епідемічному сезоні та розібратися з наслідками тривалого перебування на карантині. Завдання непросте з урахуванням того, що не зовсім зрозуміло, як всього цього досягти.
З чого почати? З повернення до доковідного способу життя: режиму дня і відпочинку, повноцінної рухової активності, наповненню раціону харчування сезонними овочами та фруктами, в яких є всі необхідні вітаміни. Дитині, яка засиділася вдома на канікулах, які плавно перейшли в дистанційне навчання, потрібно надолужити згаяне, і літній період – саме той сезон, коли це можливо здійснити.
Читайте також: РОЗСЛАБЛЯТИСЯ НЕ ВАРТО: ЛІКАРКА РОЗПОВІЛА, ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ІНФЕКЦІЇ ЦЬОГО ЛІТА
А батькам залишається лише набратися терпіння і включити розсудливість, щоб пройти ще й цей етап сімейного дозвілля в умовах пандемії. При цьому не варто забувати про такі традиційні супутники літнього відпочинку, як акліматизація і розвиток у дитини синдрому дезадаптації, що призводить до зниження захисних сил її організму і нерідко закінчується захворюванням відразу після приїзду на відпочинок. З урахуванням загальної настороженості, першим що може бути запідозрено у дитини – це COVID-19, симптоми якого схожі з гострими респіраторними вірусними інфекціями, а вакцинації немає. Тому є ймовірність витратити частину відпочинку на визначення причини захворювання у дитини, тобто всією сім’єю декілька днів просидіти на ізоляції.
Слідувати рекомендаціям педіатра
Щоб не допустити виникнення такої ситуації або вчасно відреагувати, якщо у дитини все-таки з’явилися перші симптоми респіраторного вірусного захворювання, потрібно обговорити це питання з педіатром. Лікар може рекомендувати противірусний сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Дія препарату спрямована на пригнічення вірусного розмноження в клітинах, що дозволить зменшити чисельність атакуючих дитячий організм вірусних копій і допоможе організму легше впоратися з інфекцією і може навіть без розвитку серйозних проявів і станів.
Якщо скористатися цією рекомендацією і покласти сироп Флавовір в дорожню аптечку, є ймовірність не тільки захистити ослаблений внаслідок акліматизації організм від вірусної атаки, а й уникнути непотрібних переживань щодо захворювання дитини.
Таким чином, організація літнього відпочинку з дітьми в розпал пандемії COVID-19 – досить складне завдання. Однак при грамотному підході, заручившись лікарською підтримкою і взявши з собою в аптечку сироп Флавовір, можна уникнути багатьох ситуацій, здатних затьмарити сімейне дозвілля.
Ольга Задорожна, лікар-педіатр