Пандемія COVID-19 змусила багатьох переглянути своє ставлення до правил гігієни. Здавалося б, посилене використання антисептиків і соціальне дистанціювання повинні зміцнювати імунітет. Однак імунна система дитини розвивається і завдяки її взаємодії з вірусами та бактеріями.
Що ж відбувається з імунітетом, якщо ця взаємодія штучно обмежується?
Імунна система дорослої людини не «забуває» віруси і бактерії, які вона навчилася знищувати. Але для дітей, імунна система яких не настільки «зміцніла», пандемія COVID-19 може мати зовсім інше значення. У 90-х роках була вперше висловлена ??гіпотеза, що зростання алергічних станів у дітей спричинене тим, що вони мало контактують з мікробами, це відбувається внаслідок частого миття рук і посиленого захисту від вірусів.
Читайте також: Міська дитина та здоров’я її дихальної системи
В результаті того, що імунна система дитини не отримує адекватних даних про патогенність, вона може атакувати не тільки шкідливі мікроорганізми, але й прості (пилок, пил, харчові алергени). Деякі дослідження доводять, що зростання випадків екземи, астми, сінної лихоманки і харчових алергій за останні 30 років, ймовірно, спричинене тим, що на дітей менше впливають інфекції. У той час як результатом ігор у піску і поїдання немитих фруктів стає сильна імунна система зі здоровою популяцією кишкових бактерій. Однак, це всеодно не доведена теорія, яка лише помічає тенденцію зменшення мікробів і одночасно – розвитку алергічних захворювань.
Але з вірусними захворюваннями ситуація трохи складніше. Адже вони не піддаються лікуванню антибіотиками і можуть мати тяжкі наслідки для здоров’я. Тому гігієна залишається основним способом профілактики респіраторних вірусів на зразок SARS-CoV-2.
З огляду на цей фактор, виникла ще одна теорія, яка передбачає, що не віруси і застуди формують імунітет, а мікроби, які існували ще в період “зародження”, коли людська імунна система тільки розвивалася. Вони живуть в повітрі, на землі, на шкірі і в дихальних шляхах людей. Взаємодіяти з ними дуже важливо для того, щоб організм не формував надмірну реакцію, яка перейде в алергію. Особливо важливо для дитини взаємодія з такими мікробами в перші місяці життя.
Читайте також: Як віруси ГРВІ спричиняють ацетонемічний синдром у дітей
При цьому варто підкреслити, що створення вдома стерильної атмосфери навряд чи буде в принципі можливо. На щойно очищені поверхні з повітрям вже через пару хвилин потраплять нові мікроби. Вони ж будуть принесені в будинок з їжею, одягом та іншими речами. Так що чистота не є першопричиною зростання алергій, але при цьому для розвитку імунної системи дитини важливі такі фактори, як природні пологи, годування грудьми, фізична взаємодія з іншими дітьми і домашніми тваринами і активність на свіжому повітрі.
Особливо варто відзначити вплив на дитину грудного вигодовування, адже грудне молоко містить імунні клітини (лімфоцити, нейтрофіли і макрофаги), що значно підвищують імунітет. Однак, за даними ЮНІСЕФ, за час пандемії жінки стали менше годувати дітей грудьми, побоюючись їх заразити.
Якщо йдеться про старших дітей, то їхній імунітет постраждав від початку пандемії через зростання стресу. Накопичення світовим співтовариством стресу впливає на стан серцево-судинних та імунних систем. Наприклад, під час соціальної ізоляції пригнічуються інтерферони I і II типу, які виділяються клітинами у відповідь на вторгнення вірусу.
Проведені у Великобританії дослідження показали, як саме діти шкільного віку реагували на пандемію. Під час першої ізоляції діти відчували сильний стрес, проте з часом (після закінчення занять) їх відсоток знизився (з 47% до 34%). Тобто, діти з часом адаптуються до стресової ситуації ізолювання, проте поки рівень стресу підвищують переживання щодо школи, пропущених занять та іспитів (його відчувають 40% дітей).
Читайте також: Як відрізнити прорізування зубів від перших симптомів застуди
Можна зробити висновок, що зниженю рівня стресу, а значить, підвищенню імунітету сприятимуть фізичні вправи і перебування на свіжому повітрі. Для немовлят це особливо корисно – адже у природному середовищі буде більше взаємодії з мікробами, які посилять імунну систему. На сьогоднішній день вчені вивчають, як саме фізичне дистанціювання і посилення гігієни може вплинути на імунітет дітей. Одним з головних питань: чи буде зростання алергій внаслідок пандемії? Можливо, пандемія допоможе дати остаточну відповідь на питання про залежність розвитку алергії від чистоти довкілля.
Олена Алексєєва