Гострий бронхіоліт у малюків: що треба знати | Smart Mama 2024

 Гострий бронхіоліт у малюків: що треба знати

У будь-яку погоду діти схильні до захворювань верхніх дихальних шляхів. Важливо, вчасно помітити, коли банальна застуда може перерости в захворювання з ускладненнями. У сезон високої захворюванності частим  захворюванням легень у дітей є гострий бронхіоліт. 

Це в основному стосується малюків у віці до двох років, але найчастіше зустрічається у дітей у віці від трьох до восьми місяців. Близько 75% випадків бронхіоліту доводиться на дітей молодше року і 95% – на дітей віком до 2 років.

Читайте також: ПАРАГРИП У ДІТЕЙ: ЩО МАЄ НАСТОРОЖИТИ БАТЬКІВ?

Гострий бронхіоліт часто супроводжується розвитком дихальної недостатності у дитини, тому госпіталізації не вдасться уникнути. Які основні прояви цього захворювання, чому воно частіше виникає у малюків, і що робити батькам при появі небезпечних симптомів, розглянемо в цій статті.

Причини розвитку гострого бронхіоліту

Найпоширенішою причиною розвитку цього стану є респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), який відноситься до сімейства вірусів, що викликають ГРВІ. Він найчастіше призводить до запалення кінцевих відділів дихальних шляхів (бронхіол) і пневмонії у дітей віком до року. РСВ зазвичай викликає близько 75% всіх бронхіолітів. З інших вірусів, здатних викликати гострий бронхіоліт, мають значення риновіруси, аденовіруси, метапневмовіруси, віруси грипу і парагрипу, ентеровіруси.

Різниця між бронхітом, бронхіолітом і пневмонією

Оскільки терміни «бронхіоліт» і «бронхіт» дуже схожі, то часто виникають непорозуміння щодо кожного діагнозу. Різниця між цими двома словами залежить від анатомічної ділянки дихальної системи, яка уражена вірусом. Бронхіоли – це кінцеві гілки бронхів, що відходять від трахеї та закінчуються дихальними мішечками (альвеолами). Запалення в дихальних мішечках називається пневмонією, бронхіол – бронхіолітом, бронхів – бронхітом.

Читайте ще: Вірусне ураження мигдаликів у дітей: у чому небезпека тонзиліту

У яких дітей висока ймовірність розвитку гострого бронхіоліту?

Найчастіше гострий бронхіоліт розвивається у недоношених дітей (особливо народжених до 29-го тижня вагітності), у немовлят до 12-тижневого віку, а також дітей, які народилися з низькою вагою або перебувають на штучному вигодовуванні. Висока частота захворювання відзначається у малюків з вродженою патологією дихальних шляхів, порушеннями розвитку нервової системи, вадах серця та імунодефіцитних станах. Високий ризик розвитку бронхіолітів у дітей, батьки яких курять.

 Симптоми бронхіоліту у дитини

Гострий бронхіоліт починається з типових симптомів ураження верхніх дихальних шляхів при ГРВІ:

  • нежитю і закладеності носа,
  • гарячки,
  • болю в горлі,
  • зниження апетиту.

Приблизно через 2-3 дні з’являються симптоми ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіол). Тому батькам потрібно бути дуже уважними, щоб не пропустити перші прояви ураження нижніх дихальних шляхів.

Які прояви вказують на вражені бронхіоли?

Це кашель, прискорене і поверхневе дихання, поява хрипів і задишки з западанням на вдиху міжреберних проміжків та груднини. У немовлят, особливо у віці до 6-ти місяців, можуть з’являтися такі симптоми, які вказують на важкий стан, пов’язані з розвитком дихальної недостатності: синювато-сірий відтінок шкіри, безперервний кашель, через який порушується вигодовування дитини і може розвинутися зневоднення, прогресуюча млявість малюка, підвищена сонливість, підвищення температури тіла понад 38,5°C. Часте дихання у дітей іноді може чергуватися з епізодами апное (припинення дихання).

Як попередити розвиток гострого бронхіоліту у малюка?

Передусім, необхідно виключати фактори, які можуть негативно позначитися на здоров’ї дитини. Турбота про своє здоров’я під час вагітності та народження дитини в термін, відмова від куріння і грудне вигодовування малюка – необхідні умови для міцного здоров’я дитини.

Не менш важливо попереджати розвиток застудних захворювань і розірвати ланцюг захворюваності вірусними інфекціями в родині. Пам’ятайте про те, що маленькі діти найбільш уразливі до вірусів ГРВІ. Тому не варто відкладати візит до лікаря при появі перших симптомів простудного захворювання, а особливо якщо ви помітили у малюка ознаки враження нижніх дихальних шляхів.

Лікар може призначити прямий противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір (оновлений Імунофлазід), що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Він пригнічує розмноження всіх вірусів ГРВІ в клітинах, що дозволяє не витрачати дорогоцінний час на визначення типу вірусу, який викликав захворювання, а з перших днів приступати до його усунення. Це дозволить зменшити вірусне навантаження і зупинити просування вірусів по дихальних шляхах, тим самим запобігти ураження бронхіол і попередити розвиток бронхіоліту. Зменшення кількості вірусів дозволить незрілій імунній системи малюка швидше і без наслідків впоратися з ними. Згідно інструкції препарат дозволений до застосування від народження.

Не забувайте зволожувати повітря в приміщенні, де знаходиться хвора дитина, і давати їй часто пити.

Важливо також починати своєчасне лікування застуди хворих членів сім’ї, щоб вони не ставали джерелом вірусної інфекції для дитини. За можливості, необхідно обмежити спілкування або ізолювати малюка від хворих дорослих та інших дітей в сім’ї з ГРВІ.

Читайте також: ГЕЛЬМІНТОЗИ – ОДНА З ПРИЧИН ЧАСТИХ ГРВІ У ДІТЕЙ

Так само, як і дитину з бронхіолітом, варто тримати подалі від інших дітей і людей, у яких застуда має важкий перебіг (наприклад, з хронічними захворюваннями серця та легень, з ослабленою імунною системою), до того часу, поки у малюка не припиняться задишка і нормалізується температура тіла.

Це пов’язано з тим, що віруси, які викликають гострий бронхіоліт, здатні дуже швидко інфікувати оточуючих. Якщо їх імунна система скомпрометована хронічним захворюванням або недостатньо сформована – вони в зоні ризику розвитку важкого захворювання.

Галина Бут