У Європі та США шириться нова мутація коронавірусу – так званий підваріант XEC.
Штам, виявлений у Німеччині в червні 2024 року, вже з’явився у Великій Британії, США, Данії та кількох інших країнах, пише BBC. Як і його попередники, які виникли за останні роки, XEC розвинувся з відомого підваріанту «Омікрон».
Як прогнозує професор Франсуа Баллу, директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона, цієї зими XEC може стати домінуючим підваріантом коронавірусу, потіснивши штам FliRT, який переможно «дебютував» на початку 2024 року.
Читайте також: Чи загрожують дітям серйозні ускладнення після COVID-19?
За словами Баллу, у порівнянні з попередніми штамами XEC є дещо більш заразним, хоча існуючі вакцини все одно зможуть виявитися ефективними.
Директор Дослідницького інституту трансляції Скріппса в Каліфорнії Ерік Топол вважає, що наразі XEC «тільки починає роботу».
«Це займе багато тижнів, пару місяців, перш ніж він дійсно закріпиться і викликає хвилю захворюваності», — сказав він в інтерв’ю LA Times.
Агентство охорони здоров’я Великобританії (UKHSA) нагадує, що мутація вірусів – це природний і передбачуваний процес.
Читайте також: Як пережити сезон застуд і грипу: практичні поради
«Це нормально і очікувано, коли віруси генетично змінюються з часом. UKHSA продовжує відстежувати всю доступну інформацію, що стосується нових коронавірусу у Великій Британії та за кордоном, і регулярно публікувати наші дані», – повідомив доктор Гаятрі Амірталінгам, заступник директора UKHSA.
Які симптоми викликає штам XEC?
Наявні спостереження свідчать, що симптоми, викликані новим підваріантом, дуже схожі на картину захворювання, спричинену його попередниками. Загалом вони подібні до симптомів грипу та ГРВІ і включають до себе:
- високу температуру;
- болі у м’язах та головний біль;
- втому;
- кашель або біль у горлі.
Більшість людей почуваються краще протягом кількох тижнів після початку захворювання, але остаточне відновлення може зайняти більше часу.
Чи виявлено новий штам в Україні?
Поки що Міністерство охорони здоров’я не повідомляло про наявність XEC серед варіантів, що на сьогодні циркулюють на території нашої країни. Зараз Україна все ще переживає «епоху» FliRTу, який з’явився у країні в серпні цього року.
Як нагадує МОЗ, в Україні досі можна безкоштовно вакцинуватися від коронавірусу і таким чином зменшити ризик виникнення важких ускладнень. Водночас медики нагадують про необхідність своєчасної противірусної терапії. Зокрема, в своєму нещодавньому інтерв’ю УНН головний інфекціоніст України Ольга Голубовська підкреслила, що противірусна терапія повинна починатися відразу з моменту, коли тест на ковід показав позитивний результат.
Проте не завжди в українців є можливість вчасно зробити тест, а відрізнити за симптомами сучасні штами коронавірусу від грипу або інших ГРВІ буває доволі важко. Тому рекомендується одразу звернутися до лікаря, який призначить противірусну терапію за перших ознак захворювання. У таких випадках лікар може обрати противірусний засіб широкого спектру – такий, що ефективно діє відразу на декілька груп вірусів, включаючи грип та SARS-COV-2.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
До таких препаратів, зокрема, належить противірусні препарати на основі флавоноїдів. Вони ефективно блокують розмноження в організмі як ДНК-, так і РНК-вірусів, у тому числі вірусів грипу та коронавірусу. За своєчасного лікування можливо запобігти розвитку ускладнень.
Джерело фото: freepik.com