Осінь і зима – традиційний період загострення вірусних захворювань. Як зміцнити імунітет і захистити себе від хвороб?
Імунна система – це складний механізм, який захищає наш організм від інфекцій. Однак, під впливом різних факторів, вона може ослабнути, роблячи нас більш вразливими до хвороб. Про це пише Medoboz.
Водночас важливо пам’ятати про деякі аспекти, що ослаблюють імунітет. І річ не завжди у лікуванні або правилах гігієни. Немає однієї чарівної пігулки, яка укріпить імунітет і захистить від вірусних хвороб. Натомість є декілька простих, але дуже дієвих факторів. Якщо ними користуватися у своєму житті, то імунітет дійсно зміцниться й легко відбиватиметься від застуд і ГРВІ. Навіть якщо людина захворіє, то все минеться швидко і без ускладнень. Отже, як пережити сезон грипу та застуд?
Вакцинація від грипу та коронавірусу
Щеплення від грипу та коронавірусу один із дієвих способів уникнути хвороби або перенести її принаймні без ускладнень. Це особливо важливо для тих, хто має ослаблений онкологічними, хронічними, неврологічними хворобами імунітет, а також для людей віком 65+, вагітних, дітей. Щеплення рекомендовані також тим, чия професія пов’язана з постійним спілкуванням: освітяни, медики, працівники сфери послуг і торгівлі, правоохоронці тощо.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
Війна суттєво вплинула на зниження імунітету українців. Неспання через нічні повітряні тривоги, довгі очікування у задушливих сховищах, перебої з електроенергією виснажують емоційно і фізично, переживання за рідних та читання новин додають негативу в життя… У такому стані важко дбати про себе і своє здоров’я. Тому рано чи пізно імунна система дасть збій.
Якщо протягом тривалого періоду спостерігається фізична втома та емоційне виснаження, треба позбутися їх. Спосіб залежить від причини – це можуть бути сеанси у психолога, заняття улюбленим хобі, налагодження сну і нормального харчування, будь-який спосіб відпочинку та психологічного розвантаження. Бажано взяти за правило – щодня у визначений час приділяти собі увагу.
Якісне харчування
Меню має бути збалансованим: тут йдеться і про якість раціону, і про культуру споживання. Все доволі просто: варто додати у щоденне меню два фрукти; у кожен прийом їжі – будь-які сезонні овочі, пити воду і напої без цукру, перестати їсти на ходу – тричі на день обов’язково за столом і без гаджетів. Різноманіття страв прибере необхідність купувати додатково вітаміни, адже отримуватиме він їх з продуктів.
Жоден із способів не гарантує стовідсоткового захисту, якщо вірус вже потрапив до організму. У такому випадку допоможе знизити ризик хвороби або її важкого перебігу неспецифічний спосіб профілактики – прийом противірусного засобу. Враховуючи велику кількість можливих патогенів респіраторних захворювань, обирати слід універсальний противірусний препарат, що стимулюватиме внутрішні механізми природного імунного захисту організму. Бажано обирати препарат, розроблений на натуральній сировині – флавоноїдах, тобто сполуках, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2. Такі противірусні не шкодять організму та придатні для тривалого прийому.
Читайте також: Чи насправді COVID-19 перетворився на звичайну застуду?
Тож, якщо був контакт з хворим, навколо всі кашляють, доводиться спілкуватися з великою кількості людей, користуватися громадським транспортом або з’явилися перші симптоми недуги – одразу потрібно почати прийом противірусного препарату, дотримуючись дозування згідно з інструкцією. Інфекціоністи завжди наголошують, що ефективність противірусного препарату найвища у перші години. Тому його потрібно тримати в домашній аптечці завжди.
Плавання, прогулянки пішки, велосипед, йога, силові вправи, командні ігри дають емоційне розвантаження, тренують фізичні якості та подовжують життя. Рух потрібен для підтримки імунітету у відповідній формі. І тут важливим буде не традиційне триразове відвідування спортзалу, а щоденна побутова активність: вигул домашнього песика, вийти на зупинку раніше, щоб пройтися, більше користуватися сходами і менше ліфтом, за можливості у вихідні відпочивати активно, працювати у дворі чи в саду на дачі…
Під час будь-якої фізичної активності в організмі прискорюється кровообіг, що насичує всі клітини киснем і доставляє корисні речовини. Це активізує обмін речовин, нормалізує тиск та зміцнює м’язи і кістки, підвищує настрій та допомагає долати стрес.
Читайте також: Чому важливо розрізняти вірусні і бактеріальні хвороби?