Як визначити, що у дитини коронавірус?
Діти хворіють на COVІD-19 не так, як дорослі. Спочатку вважалось, що більшість малюків переносить коронавірус безсимптомно або у легкій формі. Але штам «Омікрон» змінив цю ситуацію. Тепер лікарі подекуди відзначають у дітей нетипові для вірусної інфекції симптоми. Також виявилось, що експрес-тести в малюків гірше виявляють інфікування COVІD-19. То як же визначити, що дитина захворіла саме на коронавірусну інфекцію?
Як хворіли діти на початку епідемії?
У 2019 році лікарі вважали, що діти хворіють на COVID-19 рідко і в основному легко. Пояснили цю ситуацію серологічні дослідження, що показують реакцію імунної системи на вірус. Аналіз їх результатів свідчить, що у 50% дітей із позитивним тестом на COVID-19 не було ніяких симптомів.
Саме тому дослідники вважають, що хворих дітей від початку поширення вірусу було набагато більше, але їх просто ніхто не діагностував. Інколи у дітей (в основному в тих, які хворіли штамом «Дельта»), розвивались неврологічні розлади або мультисистемний запальний синдром (MIS-C). Сьогодні коронавірус у дітей виявляють частіше, але з інакшою симптоматикою, ніж на початку епідемії.
Що змінив «Омікрон»?
Після того, як «Омікрон» витіснив більшість штамів, у дітей змінилась симптоматика захворювання. За даними Nature, ризик госпіталізації став нижче порівняно зі штамом «Дельта» на 30-50%.
Однак у дітей почали набагато частіше з’являтися ускладнення, пов’язані з запаленням слизових оболонок носа, гортані та трахеї. Одним із них є круп – синдром ураження верхніх дихальних шляхів. Це пов’язано з тим, що «Омікрон» більше «зосереджений» саме на цій зоні, а не на проникненні в легені.
Більшість дорослих легко переживає інфікування цим штамом. Але у дітей є фізіологічні особливості, наприклад, вужчі носові проходи, що дозволяє інфекції «затримуватися». Тому діти, які хворіють на «Омікрон», можуть довше страждати від кашлю, нежиті та лихоманки. Але при цьому в них майже не фіксують важких випадків і MIS-C.
Тест на COVID-19 – не показник?
Сьогодні експрес-тести на антигени широко використовуються для швидкої діагностики у дітей. Однак один із останніх метааналізів показує, що експрес-тести на антиген COVID-19 не зовсім відповідають стандартам ВООЗ. Тести показують діагностичну чутливість у дітей із симптомами на рівні 71,8%, а у дітей без симптомів – 56,2% (за стандартами має бути 80%). Чим вище чутливість, тим нижче ймовірність помилково негативних результатів.
Таким чином дослідники підкреслюють, що слід обов’язково враховувати позитивні результати. Але якщо результат експрес-тесту негативний, до цього варто ставитись із недовірою. Помилково негативні результати у дітей часто бувають, якщо тест проведений зарано. Тому краще робити тестування на 2-4 день після появи ознак захворювання (більш достовірним є ПЛР-тест).
На які ймовірні симптоми COVID-19 варто звернути увагу?
Сьогодні можна виділити кілька важливих симптомів захворювання дітей на COVID-19. Насамперед, це характерні для респіраторних вірусних інфекцій:
- підвищення температури протягом 2-3 днів,
- закладеність носа,
- біль у горлі та сухий кашель.
Також у дітей частіше, ніж у дорослих, фіксують розлади шлунково-кишкового тракту:
- діарею,
- нудоту,
- блювання,
- біль у животі.
За підозри на COVID-19 слід звернути увагу й на загальне самопочуття дитини. Чи не відчуває вона незвичайну слабкість і головний біль?
Лікарі відзначають, що у дітей характерною ознакою COVID-19 є висип. Частіше його можна побачити на пальцях рук і ніг. Інколи висип виглядає як пухирі при вітрянці або рожеві плями як при корі.
Противірусні препарати для лікування
Окрім лікування для полегшення симптомів COVID-19, дітям на ранніх етапах захворювання лікар може призначити противірусні препарати прямої дії, ефективність яких щодо коронавірусів доведена у дослідженнях та заначена у протоколах лікування МОЗ й інструкціях до ліків. Для малюків бажано звернути увагу на препарати, в основі яких – рослинні компоненти, наприклад флавоноїди. Противірусні препарати прямої дії на основі флавоноїдів пригнічують розмноження вірусів у тому ж числі і коронавірусу SARS-CoV2, а також нормалізують місцевий імунітет, захищаючи слизові оболонки. Це може допомагти знизити вірогідність розвитку ускладнень від COVID-19 у дитини та посприяти відновленню організму після перенесеної інфекції.
Як посилити імунітет?
Щоб запобігти інфікуванню SARS-CoV2, слід постійно підтримувати імунну систему. Насамперед, це досягається збалансованим харчуванням із вживанням необхідних вітамінів і мінералів, прогулянками на свіжому повітрі, дотриманням режиму сну. Для підтримки імунної системи лікар може призначити дітям віком від 3 років ВІТАРГІН – дієтичну добавку до повноцінного раціону харчування. Препарат містить амінокислоту аргініну та ліпотропну речовину бетаїн. Ці компоненти захищають клітини від негативного впливу вірусних інфекцій та інтоксикації, яку вони викликають. А також, педіатр може порекомендувати для дітей від 3 років сироп ІМУНОФЛАЗІД Лайт як джерело комплексу біологічно-активних речовин рослинного походження (флавоноїдів) з метою створення оптимальних умов для підтримки нормального функціонування імунної і системи та підтримки захисних сил організму при впливі інфекційних вірусних навантаженнях у період сезонних захворювань.
Разом із вакцинопрафілактикою та дотриманням запобіжних заходів (миттям рук, уникненням контакту з інфікованими та вакцинацією) підтримка імунітету є бажаною профілактикою зараження COVID-19 у дітей.