Кожне третє призначення антибіотиків – помилка: експерти б’ють на сполох

Кожне третє призначення антибіотиків – помилка: експерти б’ють на сполох

Нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекції, які сьогодні успішно лікуються антибактеріальними препаратами, можуть знову стати смертельно небезпечними для людства.

Про це йдеться у попередженні, опублікованому минулого тижня Центром громадського здоров’я МОЗ України.

За оцінками ЦГЗ, на сьогодні близько третини призначень антибіотиків лікарями в амбулаторних умовах є невиправданими. Однак навіть коли антибіотики призначені правильно, пацієнти можуть не дотримуватися курсу лікування – пропускати прийом ліків або передчасно його припиняти. Часто-густо хворі «призначають» собі антибіотики самостійно – у тому числі у випадках, коли такі препарати не лише не будуть корисними, а й здатні завдати значної шкоди здоров’ю.

Всі ці дії призводять до того, що бактерії вчаться боротися з антибіотиками і становляться стійкими до них. За даними ВООЗ, вже зараз тільки у європейському регіоні антимікробна резистентність спричиняє понад 133 тисячі смертей щороку і ще понад 440 тисяч — опосередковано.

Що буде, якщо антибіотики перестануть діяти

Якщо антибактеріальні препарати втратять свою ефективність, три з десяти випадків пневмонії можуть призводити до смерті, а шанси вилікуватися від туберкульозу матимуть менше ніж 25% хворих. Ангіна, вушні інфекції, побутові травми, укуси тварин і звичні для сучасного світу операції – такі, як кесарів розтин або банальне видалення апендициту – стануть летально небезпечними.

Як стверджують у ВООЗ, людство вже близьке до такої ситуації. Якщо нинішня тенденція до зростання антимікробної резистентності збережеться, то до 2050 року вона призводитиме вже до 10 мільйонів смертей щорічно.

В Україні ця проблема стоїть особливо гостро: повномасштабна війна збільшила кількість випадків інфікувань через бойові поранення. Крім того, через неналежні санітарно-гігієнічні умови на прифронтових та тимчасово окупованих територіях поширюються інфекції, які вимагають лікування антибіотиками. В таких умовах мутації бактерій пришвидшуються.

Принцип тут простий: чим більше люди лікуються антимікробними препаратами, тим швидше та ефективніше бактерії вчаться протистояти цим препаратам. В результаті цієї пришвидшеної еволюції ті мікроорганізми, які зуміли вижити, перетворюються на супербактерії, проти яких антибіотики є безсильними.

Шкода нераціонального використання антибіотиків

Як і будь-який дієвий препарат, антибіотики мають свої побічні ефекти. У випадках, коли користь від антибактеріальних препаратів перевищує ймовірну шкоду, їхнє призначення, безумовно, є доцільним і необхідним. Однак у разі самолікування або невиправданого призначення ви ризикуєте не тільки не вилікувати свою хворобу, а й завдати своєму організму додаткової серйозної шкоди.

Серед побічних реакцій, які можуть виникнути внаслідок неправильного використання антибіотиків, – алергії, порушення роботи нирок і печінки та інші ускладнення. Ще один розповсюджений наслідок – порушення природнього балансу бактерій у кишківнику.

Антибіотики знищують корисну кишкову мікрофлору, що призводить до розладів травлення та ослаблення імунітету. Також це підвищує ризик інфікування бактерією Clostridium difficile, яка є збудником псевдомембранозного коліту – важкого інфекційного захворювання прямої кишки, яке викликає сильну діарею, зневодження, спазми кішківника, загальну інтоксикацію і може призвести навіть до смерті.

Антибіотики і ГРВІ

Хоча медики постійно говорять про недопустимість лікування вірусних захворювань антибактеріальних препаратів, люди, на жаль, часто вважають, що прийом антибіотиків при грипі або ГРВІ не завадить. Насправді ж антибіотики не діють проти вірусів – вони діють лише проти бактерій.

З метою впливу на віруси грипу чи ГРВІ, до яких відноситься і COVID-19, лікар може призначити противірусні препарати прямої дії, для дитей, наприклад сироп Флавовір, що флавоноїди – біоактивні речовини рослинного походження. Сироп Флавовір має прямий вплив на віруси, який полягає в пригніченні їх білків розмноження, через що гальмується розмноження вірусів. Тому, чим раніше батьки виявлять, що дитина себе погано почуває, і звернуться до лікаря, тим раніше вдасться заблокувати відтворення вірусного потомства всередині клітин і знизити вірусне навантаження на дитячий організм.

Нагадаємо, що за появи перших симптомів грипу або ГРВІ варто звернутися до лікаря. Якщо лікування не було розпочато вчасно, можливий ризик розвитку важких ускладнень. Зокрема, до вірусного захворювання може приєднатися вторинна бактеріальна інфекція, яку дійсно доведеться лікувати антибіотиками з усіма негативними наслідками для організму. Таке лікування має проходити виключно за призначенням та під наглядом лікаря і у багатьох випадках потребуватиме госпіталізації.