В Україні розпочався епідемічний сезон: з настанням холодів зростає кількість респіраторних захворювань. Здебільшого вони мають перебіг звичайної застуди, однак у деяких випадках у хворих можуть розвинутися важкі ускладнення – зокрема, пневмонія.
Найчастіше збудником пневмонії стає респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ). Зазвичай він викликає кашель, нежить та підвищення температури, але за несприятливих обставин у хворого може розвинутися ураження нижніх дихальних шляхів.
Читайте також: На які вірусні захворювання частіше хворіють діти
«Більшість респіраторних інфекцій вірусні, зокрема й пневмонії. І найбільш часто пневмонії у дітей та дорослих викликає саме цей вірус – РС-вірус. Його головні прояви – це невелика загальна інтоксикація, бо, наприклад, під час грипу та коронавірусу вона значна», – розповів в ефірі OBOZ.TALK лікар-імунолог Андрій Волянський.
За його словами, діагностику на РСВ потрібно проводити як мінімум для того, щоб розуміти природу пневмонії у конкретного хворого – чи є вона вірусною, чи бактеріальною.
«Бактеріальні процеси ми можемо лікувати антибіотиками. А ось при вірусних інфекціях вони небажані, тому що можуть збільшувати інтоксикацію, і ми будемо впевнені, що ми лікуємо, а все буде навпаки. Як відрізнити – є деякі ознаки, але дуже бажано робити клінічний аналіз крові», – зазначив імунолог.
Приводом запідозрити, що у хворого може бути саме РСВ-інфекція, є насамперед стійке підвищення температури, яке триває два-три дні та майже не знімається жарознижувальними препаратами. Також потрібно бути обережними пацієнтам з груп ризику – маленьким дітям, людям похилого віку та людям з хронічними захворюваннями.
Читайте також: Грип, коронавірус і РСВ: чим небезпечна тридемія?
Наразі в українців немає можливості вакцинуватися від РСВ, хоча у США, наприклад, така вакцина вже існує. Тому доведеться покладатися лише на профілактику. А ось від грипу в Україні щепитися можна і потрібно – особливо зараз, коли сезон грипу лише розпочинається.
«Після ковіду вже впродовж декількох сезонів грип дуже змінився. Що це за зміни? Він став починатися раніше: якщо в класичний період пік спалаху був січень – лютий, то зараз він починається в листопаді – грудні. По-друге, дуже розмитий грипозний сезон: тобто він починається, наприклад, в грудні і продовжується пів року, до травня. І ще одна не дуже добра риса: під час сезону змінюються циркулюючі штами. Тобто сезон може починатися з одного штаму, а потім переходити на інший. Чи є сенс зараз щепитися проти грипу? Безумовно. Бо для напрацювання захисту потрібно два тижні, і зараз ще така сприятлива ситуація, тому що грипу ще немає – ні в Україні, ні в Європі. Але якщо аналізувати грип в цьому сезоні у південній півкулі, то це був найбільш сезон за всі етапи спостереження», – попередив Андрій Волянський.
Нагадаємо, що запорукою успішної боротьби з респіраторними вірусними інфекціями, зокрема, з грипом та РСВ, є вчасне та етіотропне лікування. Це дає змогу не просто впливати на симптоми, а усунути причину захворювання, що може пришвидшити одужання та знизити ризик ускладнень.
При лікуванні грипу та ГРВІ (у тому числі і COVID-19) лікар може призначити противірусні препарати прямої дії, причому розпочинати їх прийом потрібно відразу після появи перших симптомів. Оскільки у перші дні захворювання без лабораторних аналізів майже неможливо розрізнити, яким саме вірусом інфікований хворий, варто використовувати препарати широкого спектру дії, які діють відразу на декілька груп вірусів.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
Наприклад, противірусний сироп для дітей – Флавовір, пригнічує активність ферментів ДНК- та РНК-полімераз, необхідних для реплікації вірусів. На відміну від деяких противірусних препаратів, Флавовір не викликає звикання, тобто його ефективність не знижується при тривалому застосуванні. Це дозволяє використовувати препарат для профілактики ГРВІ в періоди підвищеної захворюваності.
Вчасна боротьба з вірусом допомагає організму швидше подолати інфекцію та відновити нормальне функціонування, тому одразу звертайтесь до лікаря. Етіотропна терапія знижує ймовірність розвитку ускладнень, таких як бронхіт, пневмонія, синусит тощо. А пригнічення вірусу зменшує його концентрацію в організмі, що знижує ймовірність зараження оточуючих.