Висип у дитини, що може бути: вірус чи алергія? | Smart Mama 2024

У дитини висип: вірус чи алергія?

Поява висипу на шкірі у дітей трапляється доволі часто. Набряклі, червоні плями, що сверблять, розкидані по всьому тілу або згруповані на певних ділянках шкіри дитини стають причиною занепокоєння кожної мами.

Коли у маленької дитини раптово з’являється висип, перше питання, батьки яке виникає у батьків: що вона з’їла? Однак не завжди висипання на шкірі пов’язані з продуктами харчування. Безумовно,  якщо не йдеться про немовлят, яким почали розширювати раціон і, крім материнського молока, вони тепер отримують нові для них продукти. Або батьки вирішили почастувати дитину екзотичним фруктом.

У перерахованих ситуаціях причину появи висипу дійсно потрібно шукати в харчовій непереносимості. Першим кроком має бути вилучення з раціону підозрюваного продукту. Надалі потрібно замінити його або, якщо відмовитися від його вживання не виходить, давати його дитині в невеликих кількостях, обов’язково контролюючи самопочуття.

Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ

Ранній дитячий вік часто супроводжує контактний (пелюшковий) дерматит або попрілість. Він проявляється у вигляді почервоніння і виникає внаслідок подразнення (ірритативного) висипу в ділянках зіткнення ніжної шкіри з підгузком, і в більшості випадків зумовлений недоліками в догляді за дитиною.

Висип при попрілостях усувається при відповідному лікуванні і коригуванні догляду, а також проведенні необхідних гігієнічних процедур. Але крім цих факторів, серед причин раптової появи висипу у дитини поза батьківською увагою залишаються інфекційні фактори, що пов’язані з вірусами, бактеріями і грибками.

Читайте також: Дитяча розеола: як допомогти дитині впоратися з вірусом герпесу

З бактерій найчастіше винуватцями появи висипу є стрептокок, менінгокок і стафілокок. Грибкові реакції можуть викликати аспергіли, кандиди, плісняві грибки.

Відмінною рисою інфекційних (вірусних і бактеріальних) висипань є наявність типових проявів інтоксикаційного синдрому:

  • підвищення температури тіла,
  • поява катарального синдрому (кашель і чхання),
  • збільшення лімфатичних вузлів,
  • болі в животі,
  • нудота,
  • блювання,
  • пронос.

Чому при вірусних інфекціях на тілі з’являється висип?

Незважаючи на достатню поширеність інших провокуючих чинників, віруси як причина появи висипу в дитячому віці зберігають лідируючі позиції. Всім відомі дитячі інфекційні захворювання, такі як кір, краснуха, вітряна віспа, що супроводжуються характерними висипаннями.

Але існують менш відомі, натомість більш підступні вірусні захворювання, які теж можуть сприяти появі висипу:

  • аденовірус,
  • норовірус,
  • ентеровірус,
  • віруси Коксакі,
  • гепатиту А і В,
  • віруси герпесу 1, 6 і 7 типів,
  • Епштейна-Барр (збудник інфекційного мононуклеозу)
  • цитомегаловірус,
  • парвовірус В19.

Іноді висип з’являється на тлі типових симптомів респіраторного захворювання у дитини.

І хоча лікарі досі не одностайні щодо того, чи можуть класичні віруси, що викликають ГРВІ, сприяти появі висипу, багато сходяться на думці, що в цьому випадку можливий збіг декількох причин:

  1. Перша полягає в тому, що під маскою простудного нездужання може ховатися початок перерахованих вище захворювань, які супроводжуються висипом, коли симптоми однакові для безлічі вірусних і бактеріальних захворювань, наприклад, лихоманка виникає у відповідь на потрапляння будь-якого інфекційного агента в людський організм і є відображенням його спроб впоратися зі збудником.
  2. Ще одна причина пов’язана з нерідко виникаючою реакцією на прийняті лікарські препарати, а також їх компоненти, наприклад, ароматизатори, підсолоджувачі та барвники, які часто додають в дитячі лікарські засоби для поліпшення їх смакових характеристик.

Що потрібно робити батькам, коли вони помітили висипання на шкірі дитини

Якщо у дитини з’явився висип, а вона кілька днів хворіє на застуду вдома і її встигли вже полікувати смачними сиропами/мікстурами, то доцільно звернутися за медичною допомогою, особливо якщо це не було зроблено раніше. По-перше, лікар допоможе визначитися з причиною нездужання у дитини, по-друге, визначить, що призвело до появи висипу: захворювання або його лікування. Без консультації фахівця не обійтися, якщо стан дитини погіршується, висип не зникає, а навпаки продовжує поширюватися по тілу, з’являються нові симптоми, такі як утруднення дихання, поява набряку, блідість шкіри, падіння артеріального тиску.

Нерідко батьки самі намагаються впоратися з червоними плямами на шкірі за допомогою антигістамінних препаратів. Однак при інфекційному висипі вони ніяк не впливають на тривалість збереження висипу і не сприяють одужанню дитини. Такий захід ефективний, якщо висип алергічного характеру, в інших ситуаціях вони принесуть лише тимчасове полегшення, змазавши симптоми і усунувши свербіж. Тому, перш ніж щось дати дитині від висипу або чимось її помазати, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Читайте також: ГРВІ ТА ІНФЕКЦІЇ СЕЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ У ДІТЕЙ

Важливо знати, що збої в роботі імунної системи у вигляді алергічних реакцій часто виникають у дитячому віці. У цей період імунна система тільки вчиться розпізнавати де своє, а де чуже, що нерідко призводить до неправильного реагування на навколишнє середовище, яке по суті є чужорідним для організму людини.

Розібратися, яка причина появи висипки у дитини, може тільки фахівець, і якщо вона вірусна – то призначити спеціальне лікування і порекомендувати прийом противірусних препаратів з прямим впливом на вірус. Це дозволить імунній системі впоратися з вірусом, а дитині – швидше одужати.

Своєчасне лікарське втручання і грамотно вибудуваний план виведення дитини з хворобливого стану дасть змогу не тільки усунути наявне порушення, але не дозволить розвинутися на його тлі багатьом іншим, іноді хронічним, станам. Не варто самостійно намагатися визначити причину висипу і впоратися з ним «підручними» засобами. Адже в такому разі втрачається час, який можна було витратити на викорінення проблеми.

Галина Бут