Вірусний менінгіт у дитини: як вчасно розпізнати

Вірусний менінгіт у дитини: як вчасно розпізнати 

Багато вірусних інфекцій загрожують ураженням оболонок головного мозку. До розвитку цього ускладнення більше схильні діти, з віком відзначається зниження частоти цього захворювання. Чому так відбувається, якими шляхами віруси дістаються мозкових оболонок, а головне: чому батькам потрібно знати про симптоми можливої небезпеки та перші прояви менінгіту, – обговоримо в статті.

Менінгітом вважається запальне ураження оболонок, що оточують головний і спинний мозок. Причинами його розвитку виступає безліч факторів, як інфекційних (віруси, бактерії, грибки), так і неінфекційних (застосування деяких лікарських засобів).

У дитячому віці частою причиною розвитку менінгіту є віруси. Тому батькам необхідно знати про основні прояви менінгіту, щоб не втратити час для звернення за медичною допомогою навіть при банальній ГРВІ.

Які віруси можуть викликати пошкодження оболонок мозку

Вакцинопрофілактика таких вірусних інфекцій, як епідемічний паротит (свинка), кір, краснуха і поліомієліт практично виключила можливість виникнення їх ускладнень у вигляді менінгітів та дозволила іншим вірусам – зокрема, неполіомієлітним ентеровірусам стати найбільш частою причиною вірусного ураження мозкових оболонок у дітей. За ними йдуть герпесвіруси: простого герпесу 2 і 1 типів, вірус вітряної віспи (герпес 3 типу), вірус Епштейна-Барр (герпес 4 типи), а також вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). У невакцинованих дітей або тих, які отримали не всі дози вакцини проти епідемічного паротиту існує ймовірність ураження мозкових оболонок цим вірусом. При імунодефіцитних станах можливе виникнення цитомегаловирусного менінгіту. Крім того, причиною розвитку вірусних менінгітів можуть бути флавівіруси (вірус кліщового енцефаліту), а також віруси грипу і аденовіруси.

Як віруси проникають в мозкові оболонки

Для цього вони задіюють декілька механізмів. По-перше, потрапляючи в кров, вони розносяться з її течією по всьому організму,  потім потрапляють в судини, які кровопостачають і мозкові оболонки. На їхньому шляху стає перешкода у вигляді бар’єру між кров’ю і мозком (гематоенцефалічний бар’єр), який в ранньому дитинстві, а також при важкому перебігу вірусної інфекції та вираженому інтоксикаційному синдромі стає більш проникним для вірусів і токсичних продуктів, які містяться в крові. Крім того, деякі віруси, як, наприклад, віруси грипу, можуть самі пошкоджувати цей бар’єр, вражаючи клітини кровоносних судин.

Читайте також: МІСЬКА ДИТИНА ТА ЗДОРОВ’Я ЇЇ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ

Іншим механізмом проникнення вірусів в мозок і його оболонки є зараження фагоцитуючих клітин імунної системи, які можуть принести з собою в мозок і його оболонки цілком життєздатний вірус.

Не виключений також нейрогенний шлях проникнення через нюхові нервові закінчення порожнини носа.

Як проявляється вірусний менінгіт у дітей

Класичними симптомами вірусного менінгіту вважаються гострий початок з підвищенням температури тіла до високих показників, поява світлобоязні і головного болю, який може бути інтенсивним і не вщухати після прийому знеболюючих препаратів, оскільки його причиною є підвищення внутрішньочерепного тиску. Типовим є такий симптом, який вказує на ураження мозкових оболонок, як скутість (ригідність) м’язів потилиці, коли дитина не може нахилити голову вперед і торкнутися грудей підборіддям або вона закинута назад, при цьому нахили в сторони труднощів не викликають.

Читайте також: ЯК ВІРУСИ ГРВІ СПРИЧИНЯЮТЬ АЦЕТОНЕМІЧНИЙ СИНДРОМ У ДІТЕЙ

Ці явища часто супроводжуються нудотою і блюванням. При відсутності лікування може змінюватися психічний статус: дитина може бути надмірно збудженою або загальмованою, у неї можуть виникати судоми. Одночасно можуть визначатися симптоми вірусного захворювання на тлі якого виникли симптоми ураження оболонок мозку. Це можуть бути катаральні явища (грип, ентеровірусна і аденовірусна інфекції), висип (ентеровірусна інфекція), герпетичні висипання на обличчі, збільшення слинних залоз при епідпаротиті та лімфатичних вузлів при мононуклеозі.

Особливої ??уваги потребують малюки, в яких вірусний менінгіт може проявлятися у вигляді підвищення температури тіла і дратівливості, а специфічні симптоми, такі як скутість м’язів потилиці, можуть бути відсутніми. Тому батькам необхідно звертати увагу на такі симптоми, як відсутність апетиту, поява блювання, судом. При підвищеному внутрішньочерепному тиску у дитини спостерігається напруження тім’ячка.

Про що потрібно пам’ятати батькам

Насамперед про те, що вірусному менінгіту набагато легше запобігти, ніж лікувати. Тому якщо у дитини немає відхилень у стані здоров’я, які можуть бути причинами відмови від вакцинації, не варто самовільно позбавляти свою дитину такого способу ефективного захисту від вірусних інфекцій. Те ж саме стосується і дотримання термінів проведення вакцинації та отримання дитиною всіх необхідних доз.

По-друге, всупереч поширеній на просторах інтернету думки про те, що вірусний менінгіт не є серйозним захворюванням і може минати сам по собі, ризики все-таки є. Менінгіт – хоч і рідкісна, але важка хвороба. За умови своєчасної діагностики та лікування шанси на повне одужання високі, тоді як зволікання може призводити до таких відтермінованих ефектів, як сліпота, глухота, формування судомного синдрому, гідроцефалії. В майбутньому може страждати інтелектуальний розвиток, дитина може стикнутися з труднощами у навчанні.

Читайте також: ПЕРЕДВІСНИКИ РИЗИКУ ТЯЖКОГО ПЕРЕБІГУ ГРВІ У ДІТЕЙ

Крім того, симптоми вірусного ураження оболонок мозку дуже схожі з іншими, які вважаються більш грізними захворюваннями (бактеріальний менінгіт, енцефаліт, абсцеси головного мозку). Тому навіть при появі  перелічених вище симптомів на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції або герпесвірусного захворювання не варто тішити себе ілюзіями про те, що через пару днів дитина видужає і все пройде. Навіть лікар не може без проведення спеціального дослідження (спинномозкової пункції) бути впевненим у діагнозі, тому що симптоми практично однакові. Тому не варто нехтувати лікуванням вірусного захворювання у дитини, навіть якщо воно не перше за сезон і є спокуса самостійно полікувати його без консультації з фахівцем.

Важливо розуміти, що стосовно гострих респіраторних вірусних інфекцій в їх лікуванні лікарі роблять упор на призначення противірусних препаратів,  які впливають на причину захворювання і не дають розвинутися ускладненням, в тому числі у вигляді запалення мозкових оболонок. Оскільки визначити причину захворювання та призначити лікування може тільки лікар, до нього варто звертатися за появи перших ознак нездужання дитини. Під час симптомів ГРВІ або грипу  лікар може призначити противірусні препарати прямої дії на віруси, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія   спрямована на пригнічення вірусних ферментів розмноження, завдяки чому знижується кількість атакуючих дитячий організм вірусних копій, тобто вірусне навантаження.

Таким чином, вірусний менінгіт становить більшу проблему для здоров’я, ніж прийнято вважати. Вірогідність його розвитку у дитини багато в чому залежить від того, як батьки ставляться до її здоров’я і використовують можливості сучасної медицини. Це однаково стосується як вакцинопрофілактики, так і використання прямих противірусних препаратів.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог