Багатьом батькам знайома ситуація, коли дитина, яка щойно переступила поріг дитячого садка, починає часто і довго хворіти. Низка нескінченних лікарняних у мами, яка щойно відвела дитину до дитячого садочка і вийшла на роботу, додають хвилювань у родині. Однак їх можна звести до мінімуму, якщо знати причини ситуації, що склалася.
Чому дитина часто хворіє?
Дитячий садочок – це те колективне місце, де практично неможливо не захворіти. Якщо до початку відвідування дитячого садочка організм дитини контактував з обмеженим колом мікроорганізмів, то в дошкільному закладі ситуація кардинально змінюється – діти постійно заражаються новими вірусами, знову і знову хворіють, ледве встигнувши оговтатися від попередньої хвороби. Тому «дитсадкова» дитина хворіє частіше, ніж «домашня». Доки організм дитини не перезнайомиться з усіма вірусами і бактеріями, зокрема, найпоширенішими, ситуація не зміниться.
Читайте також: У дитини Covid-19 чи грип? Чекліст для батьків
Коли дитина перестає хворіти?
Статистика свідчить про те, що в перший рік відвідування садочка більшість батьків стикається з проблемою частих відпусток через хворобу дитини. До другого року перебування в дитячому садочку кількість хворих на застудні захворювання дітей знижується до 20%, і тільки 10% дітей часто хворіють надалі.
Читайте також: Як зберегти здоров’я дитини під час епідемії грипу: 5 порад
А все тому, що імунна система дитини поступово вчиться справлятися з хвороботворними агентами, і коли черговий раз дитина опиниться в новому для неї оточенні – піде в школу, буде набагато менше хворіти, ніж однокласники, які не відвідували дитячий садок.
Що робити, якщо дитина часто хворіє в садочку?
Найчастішою причиною високої захворюваності дітей у дитячому садочку часто стають самі батьки. Не секрет, що доволі часто в садочок відводять дітей з початковими ознаками інфекції або не вилікуваними хворобами. Хвора дитина стає джерелом розповсюдження інфекції за кілька годин або навіть днів до появи ознак захворювання. А легкі форми вірусних інфекцій можуть бути абсолютно непомітними для оточуючих.
Бувають ситуації, коли поліпшення самопочуття дитини є приводом для відміни призначеного лікарем лікування, зменшення доз препаратів, що приймаються або самостійної їх заміни на інші, які мамі «більше подобаються». У такій ситуації захворювання виявляється недолікованим.
Читайте також: Вакцинація від грипу у дітей: безпека та ефективність
Основна причина того, що дитина часто хворіє, криється в тому, що вона постійно піддається впливу нових для неї вірусів. Як правило, пік зустрічі з вірусами за часом збігається з початком відвідування дитячого колективу, коли різко змінюється середовище.
Психологічний фактор – ще один момент, який відіграє істотну роль у дитячій захворюваності. Стрес через зміну звичної домашньої обстановки, тривала розлука з мамою, яка раніше завжди була поруч, можливі конфлікти між дітьми, нестабільний стан дитячої психіки – все це створює сприятливі умови для виникнення захворювання.
Як захистити дитину від хвороб у садочку?
- Постійно підтримувати імунітет. У раціоні завжди повинні бути свіжі овочі та фрукти, щоб організм отримував необхідну кількість вітамінів і мінералів.
- Важливо не створювати дитині тепличні умови вдома. Коли вона здорова, потрібно, щоб бігала босоніж по підлозі, робила зарядку вранці й вмивалася ледь теплою водою.
- Щоб запобігти дитячим хворобам у садку, ви повинні привчати свого малюка до основних правил особистої гігієни: мити руки перед їжею і після відвідування туалету, не тягнути брудні предмети до рота.
- Необхідно навчити дитину правилам поведінки у громадських місцях. При кашлі або чханні прикривати рот серветками, а не руками, і відвертатися/відходити в бік.
- Правильно підбирайте одяг для малюка. Він не повинен бути занадто теплим, щоб дитина не перегрівалася і при найменшому протязі не застудилася, або занадто легким.
- Проводьте більше часу з вашою дитиною на відкритому повітрі. І взагалі, намагайтеся більше вільного часу приділяти малюку.
Варто пам’ятати, при появі перших симптомів нездужання звертатися до лікаря, дотримуватися його рекомендацій. Якщо причиною захворювання став вірус, лікар може призначити сироп Флавовір (діюча речовина протефлазід) – препарат з прямою противірусною дією при гострих респіраторних вірусних інфекціях та грипі. Його здатність пригнічувати розмноження вірусів в клітинах безсумнівно допомагає імунній системі здолати інфекцію в організмі.
Для дітей це особливо важливо, бо незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки. Тривалий перебіг ГРВІ, лікування у дітей якого може затягуватися на кілька тижнів, виснажує резерви імунної системи організму.
Діюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, не виснажуючи при цьому імунітет дитини. Особливо це важливо, якщо дитина вже перенесла не одне вірусне захворювання, і наступне загрожує затяжним перебігом і розвитком ускладнень. У будь-якій ситуації не варто відкладати візит до лікаря: адже виявлення захворювання на початку його розвитку і ранній прийом прямих противірусних препаратів стануть запорукою того, що дитячий організм впорається з черговим вірусним агресором.
Сподіваємося, що ці нескладні поради допоможуть захистити вашу дитину в дитячому садочку і полегшать непростий період адаптації.
Галина Бут, сімейний лікар