Smart Mama 2024 Сезон літніх захворювань: вірусні діареї у дітей

Сезон літніх захворювань: вірусні діареї у дітей

Кишкові розлади є незмінними супутниками літнього сезону. Їх не дарма називають «хворобами брудних рук і немитих овочів», адже саме недотримання правил гігієни найбільш часто призводить до диспепсичних порушень. У зоні ризику опиняються маленькі діти, батьки яких не стежать за чистотою рук як своїх, так і дитячих, не миють дитячі іграшки.

Серед безлічі причин розвитку кишкових розладів у дитячому віці велике значення мають віруси.

Віруси, які викликають ураження травної системи у дитини

Вірусів, здатних вражати травний тракт, досить багато. У дітей найбільш частою причиною нездужання є ротавіруси, що викликають кишкові розлади в 40% випадків, а в період сезонного підвищення захворюваності ця цифра може зростати до 70%. Вони є й найбільш частою причиною вірусних діарей (в 56%) у дітей молодше 6-ти років.

Другими за частотою розвитку захворювання йдуть норовіруси – вони являються винуватцями нездужання дітей у 21,18% випадків. Викликати ураження травної системи можуть також ентеровіруси, аденовіруси та реовіруси.

Спричинювати вірусні діареї можуть також коронавіруси, астровіруси, бокавіруси і навіть віруси грипу типу А. Зараження ними відбувається переважно фекально-оральним шляхом, тобто, якщо дитина доторкалася до заражених вірусами предметів або не дотримувалася правил особистої гігієни після відвідування туалету.

Це пояснює той факт, чому маленькі діти, які тільки починають вчитися слідувати правилам гігієни, найбільш уразливі перед вірусами, що вражають травний тракт. Малюки можуть доторкнутися до брудного підгузка, забути помити руки після відвідування туалету, тягнути брудні пальці до рота або «досліджувати» іграшки, до яких торкалися брудними руками інші діти.

Батьки також можуть стати джерелом передачі вірусів дитині, якщо вони ретельно не миють руки після зміни кожного забрудненого підгузка, або при наявності у них кишкових розладів, готують їжу дитині без попередньої ретельної обробки рук.

Іноді віруси, що спричиняють кишкові порушенння, можуть знаходитися в питній воді та продуктах харчування.

Основні симптоми вірусних діарей у дітей

Симптоми кишкових розладів добре відомі, й у батьків не виникає сумнівів у тому, що дитина підхопила інфекцію, якщо з’явилися:

  • біль у животі
  • метеоризм (вздуття)
  • нудота
  • блювання
  • пронос
  • зниження або відсутність апетиту;

Але, досить важко визначити, вірус чи бактерія стали причиною погіршення стану дитини. Підказкою в такому випадку може служити те, що вірусні діареї починаються з раптового та швидкого погіршення стану дитини. Для ротавірусної інфекції характерні поява на початку захворювання таких симптомів, як діарея, лихоманка і блювання. А при реовірусній інфекції, поряд з діареєю, на обличчі й тілі дитини нерідко з’являється дрібний висип, який швидко минає.

Всі спроби розрізнити вірусні діареї за симптомами досить умовні, це може зробити тільки лікар.

При кишкових розладах можуть з’являтися симптоми ГРВІ

Поряд із загальновідомими симптомами кишкових порушень у дітей можуть виникати типові для гострого респіраторного захворювання прояви: кашель, нежить, біль у горлі, підвищення температури тіла. Найбільш часто такі прояви розвиваються при зараженні аденовірусом, коронавірусом, реовірусом і ентеровірусом. І якщо лихоманка вказує на потрапляння в організм інфекційного агента, то катаральні прояви погано зв’язуються з ураженням травної системи.

Читайте також: Дитяча розеола: як допомогти дитині впоратися з вірусом герпесу

Прояви кишкових інфекцій багато в чому обумовлені самими вірусами. Не секрет, що деякі представники не обмежуються ураженням певного органу або системи організму, а діють більш глобально. Наприклад, адено- і коронавіруси здатні викликати гострі респіраторні захворювання та роблять внесок у сезонну захворюваність на застуду. А все тому, що ці віруси однаково здатні розмножуватися як в клітинах, що вистилають дихальні шляхи, так і в клітинах травної системи.

Запалення з боку дихальних шляхів, яке виникає у відповідь на вірусну агресію, проявляється кашлем, чханням, а органів травлення – хворобливими спазмами в животі, нудотою, блюванням і діареєю. Тоді як аденовірус викличе типові прояви застуди, а тільки через кілька днів виникнуть кишкові розлади.

За появи перших симптомів вірусного захворювання важливо не намагатися самостійно впоратися з проблемою, а звернутися до лікаря, особливо якщо захворіла дитина раннього віку. Якщо лікар підозрює у дитини вірус, наприклад аденовірус, як причину нездужання, то може назначити прийом прямого противірусного препарату Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий ектсракт протефлазід.  Препарат варто приймати якомога раніше, оскільки його пригнічуючий вплив на віруси не дозволить ситуації погіршитися та довести її до критичних втрат рідини.

Небезпека вірусних діарей

Основна причина несприятливого впливу вірусної інфекції на дитячий травний тракт криється в тому, що з блювотними масами і діареєю дитина втрачає воду, що у важких випадках загрожує розвитком зневоднення (досить низького рівня води в організмі) і посиленням токсичної дії на організм.

Ситуація ускладнюється, якщо при частому блюванні дитину не вдається нормально напоїти – адже через хвилину вся рідина викидається з організму. Зневоднення значно ускладнює стан дитини, якій може знадобитися невідкладна медична допомога. Найбільш чутливі до втрати рідини немовлята, діти з хронічними захворюваннями і ослабленою імунною системою.

Батьків повинні насторожити такі прояви – сухість у роті та шкірних покривів, плач без сліз, відсутність мокрих підгузків протягом останніх 8-12 годин або значне зниження сечовипускання, слабкий крик малюка, незвична сонливість. Вони свідчать про значне зневоднення організму дитини.

Що робити під час діареї у дитини

При появі блювання і проносу у дитини лікарі рекомендують поїти дитину невеликими порціями рідини. Малюку достатньою буде пити з чайної ложки кожні 10 хвилин, дитині дошкільного віку – з десертної. Метод при дотриманні кратності прийому рідини дозволить заповнити поточні її втрати, що зменшить ймовірність розвитку зневоднення. Але при нестримному блюванні цей спосіб, як і звичайне вживання води, стає неможливим.

Якщо в родині є дитина з кишковими розладами, її необхідно ізолювати від інших членів сім’ї. Всі предмети побуту, дитячий одяг, іграшки, якими гралася хвора дитина, вимагають проведення ретельного знезараження. Щоб захистити дітей від вірусних діарей, необхідно прищеплювати їм гігієнічні навички з раннього дитинства, а також самим дотримуватися їх. Батькам малюків потрібно часто мити руки, особливо після зміни підгузників або догляду за дитиною з діареєю. Використання спеціальних дезінфікуючих засобів не повинно замінювати миття, а бути його доповненням.

Читайте ще: В Україні запрацювала електронна платформа онлайн-моніторингу здоров’я MoniHeal 

Батькам потрібно контролювати, щоб діти не пили некип’ячену воду, продукти харчування були достатньо термічно оброблені, а овочі та фрукти, які вживаються в сирому вигляді – добре помиті.

Літні віруси за своєю підступністю анітрохи не поступаються своїм осінньо-зимовим товаришам. І якщо у дорослих зустріч з вірусом, який викликає кишкові розлади, може проявитися легким нездужанням і швидко минути, оскільки імунітет вже натренований на швидке їх знищення, то у дітей, особливо маленьких, перша зустріч з кишковим агресором може призвести й до реанімації під крапельницею. Щоб не дозволити вірусу розгулятися до таких наслідків, потрібно вчасно звертатися за медичною допомогою і суворо дотримуватися лікарських рекомендацій.

Галина Бут, сімейний лікар