ГРВІ у дітей: особливості лікування | Smart Mama 2024

ГРВІ у дітей: особливості лікування

Зараз найчисленнішою групою вірусів, об’єднаних в одне сімейство, можна впевнено назвати ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції). Їхня кількість досягає 200 типів, і це – не межа.

У це сімейство об’єднано різні за своєю будовою і характеристиками віруси, такі як віруси грипу і парагрипу, аденовіруси й риновіруси, коронавіруси та респіраторно-синцитіальні віруси, метапневмовіруси і бокавіруси, ентеровіруси й багато інших, для яких основним критерієм включення є тропність до дихальних шляхів, тобто вони націлені на ураження респіраторного тракту людини.  Про це пише Грип.ua, посилаючись на  спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz.

Ось чому виникаючі симптоми при захворюванні ГРВІ дуже схожі: часто буває складно визначити, який саме з 200 вірусів став причиною нездужання. Так, підвищення температури тіла, головний біль, загальна слабість і озноб спостерігаються в більшості випадків захворювання. Однак на цьому їхня подібність закінчується.

Різні вірусні інфекції по-різному вражають дихальні шляхи. Відповідно, в однієї людини при ГРВІ буде закладений ніс і турбуватиме нежить, в іншої – болітиме горло й пропаде голос, а в третьої – виникне біль за грудиною, кашель і задишка. Всі ці симптоми ми найчастіше розцінюємо як одну хворобу, хоча по суті це різні вірусні захворювання: риновірусна, парагрипозна й грипозна інфекції.

Читайте також: ВЕСНЯНИЙ ДЕФІЦИТ ВІТАМІНІВ ВПЛИВАЄ НА ІМУНІТЕТ: ЯК НЕ ЗАСТУДИТИСЯ?

Лікарі при встановленні діагнозу більше орієнтуються саме на рівень ураження дихальних шляхів і при констатації ГРВІ будуть указувати, який відділ респіраторного тракту найбільше постраждав від вірусної агресії: гострий риніт, назофарингіт, ларинготрахеїт, бронхіт, бронхіоліт тощо. Існують і вікові особливості ураження різних відділів дихальної системи.

Гострі респіраторні вірусні інфекції у дітей: ускладнення 

Якщо в дітей старшого віку і дорослих респіраторно-синцитіальний вірус вражає переважно верхні відділи респіраторного тракту, то в малюків до двох років він є однією з головних причин розвитку важкого захворювання – гострого бронхіоліту, а також збереження протягом тривалого часу хрипів.

Крім того, вірусна інфекція у дитини може спричинити важкі ускладнення:

  • Риновірус, що провокує розвиток гострого риніту, у дітей раннього віку може вражати й інші відділи повітроносних шляхів аж до бронхів.
  • Невідома багатьом бокавірусна інфекція здатна проявляти себе як бронхіт, синусит, фарингіт, іноді симптоми її схожі на загострення бронхіальної астми, гострий обструктивний ларинготрахеїт зі стенозом гортані й гострий ларинготрахеїт.
  • Метапневмовірусна інфекція викликає захворювання переважно в дітей першого року життя, а її клінічні прояви схожі на гострий бронхіоліт, збудником якого є респіраторно-синцитіальний вірус, але протікає бронхіоліт він швидше й легше. Крім того, якщо дитина в ранньому дитинстві перенесла метапневмовірусну інфекцію, то в старшому віці в неї відзначається високий ризик розвитку бронхіальної астми й рецидивуючого крупу.
  • Ускладнення, що виникають при парагрипозній інфекції, пов’язані з можливістю розвитку бактеріального бронхіоліту та пневмонії. У дітей на тлі парагрипу може виникати гострий стенуючий ларинготрахеїт (помилковий круп). Потрапляння в дитячий організм аденовірусів може бути причиною розвитку ураження очей (кон’юнктивіту), мигдалин (тонзиліту) і середнього вуха (отиту).

Як бачимо, всупереч поширеній думці про те, що ГРВІ у дитини відрізняються легким протіканням і завершуються повним видужанням, це не завжди так. Вірусні респіраторні інфекції не такі вже й нешкідливі, як їх часто сприймають.

Зважаючи на те, що вони можуть викликати віддалені наслідки в дорослому віці, необхідно переглянути погляди на лікування цих захворювань і застосовувати етіотропну терапію, тобто спрямовану безпосередньо на причину захворювання, у цьому випадку – на вірус.

Лікарські препарати широкого спектру прямої противірусної дії

Однак тут одразу виникають питання. Чим боротися проти такої безлічі респіраторних вірусних інфекцій?

У таких випадках під рукою завжди потрібно мати лікарські препарати широкого спектру прямої противірусної дії.

Компанія «Екофарм» представляє спеціальну дитячу лікарську форму препарату для захисту від вірусних захворювань у дітей – сироп Флавовір® на основі діючої речовини протефлазід. Його дія спрямована на виявлені вченими специфічні вірусні ферменти, характерні для всіх збудників ГРВІ, які забезпечують вірусам здатність до внутрішньоклітинного відтворення численної армії свого потомства.

Виявлено, що ці ферменти практично не змінюються, тому що їхня стабільна структура забезпечує синтез ідентичних копій генетичного матеріалу вірусів. Йдеться про такі ферменти, як ДНК– або РНК–полімерази, які є абсолютно у всіх вірусів, що викликають ГРВІ, і не тільки в них.

Інакше кажучи, який би з 200 вірусів ГРВІ не викликав захворювання, пригнічення  ДНК-, РНК–полімераз не дозволить патогену нормально копіюватися, тобто розмножуватися, і викликати  ураження  дихальних шляхів, відповідно й завдати сильної шкоди організму. А це значно полегшує завдання щодо боротьби з вірусами ГРВІ.

Діюча речовина протефлазід – це природні сполуки флавоноїдів, які пригнічують активність ДНК- і РНК-полімераз, тим самим позбавляють вірус можливості наростити достатню кількість копій і викликати захворювання.

Здатність лікарського препарату Флавовір® впливати на фактори, які є не в одного, а у всіх вірусів, що викликають ГРВІ, дозволяє рекомендувати його при наявності будь-яких симптомів ГРВІ у дітей, тобто не витрачати час на діагностику й виявлення конкретного збудника. Цей ефект дуже важливий, оскільки в дітей частою причиною ГРВІ є різні комбінації респіраторних вірусів. Наявність спеціальної лікарської форми у вигляді сиропу дозволяє застосовувати Флавовір® для лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей від народження.

Вікторія Талькод. м. н., професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ, експерт із питань імунології, вірусології та радіобіології