Дитина перехворіла на COVID-19: що варто знати | Smart Mama 2024

Дитина перехворіла на COVID-19: що варто знати

Симптоми, що виникають у багатьох дорослих, які перехворіли на COVID-19, тлумачаться як постковідні та вимагають тривалого відновлювального періоду. Нині вже розроблені та затверджені спеціальні реабілітаційні програми, спрямовані на якнайшвидше відновлення і повернення тих, хто перехворів до нормального життя.

Про те, як пост-COVID-19 проявляється у дітей і як з ним справлятися, заговорили зовсім недавно. У цьому питанні людство пройшло шлях від заперечення захворювання у дітей до глибшого розуміння особливостей перебігу коронавірусної інфекції. Про це пише grippua.

Ця проблема стає все більш актуальною з урахуванням того, що проведення вакцинації від COVID-19 в усьому світі призвело до зміщення показників захворюваності з дорослого населення, яким вакцинопрофілактику проводили в першу чергу, на дитяче.

Чи існують відмінності в наслідках перенесеного COVID-19 у дітей і на що необхідно звертати увагу батькам – розглянемо в статті.

Що  відомо про пост-COVID-19 у дітей

Довгий час в наукових колах велися суперечки про те, чи дійсно коронавірусна інфекція у дітей може мати наслідки у вигляді пост-COVID-19, а дані, які дозволяють це підтвердити, накопичувалися набагато повільніше, ніж у дорослих.

Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ

Крім того, було встановлено, що діти набагато більше, ніж дорослі, страждають від пов’язаних з коронавірусною пандемією змін в звичному для них життєвому укладі. На  психологічному здоров’ї може позначатися навіть наявність хворого на COVID-19 члена сім’ї або близького родича. В цьому випадку не просто розмежувати, коли мають місце наслідки перенесеного СOVID-19, а де вплив змін, пов’язаний з пандемією.

Сьогодні показано, що пост-COVID-19 частіше виникає у дітей, що мають хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, бронхіальна астма та інші алергічні захворювання, а також надмірна вага.

Симптоми пост-COVID-19 у дитини 

Найбільш частими симптомами після перенесеного захворювання у дітей є:

  • підвищена втомлюваність протягом дня,
  • задишка,
  • прискорене серцебиття,
  • відчуття стиснення або біль в грудях,
  • головний біль і запаморочення,
  • больові відчуття і слабкість в м’язах,
  • біль у горлі і животі,
  • висипання на шкірі.

Батьки звертають увагу на проблеми з концентрацією уваги, зниження пам’яті, прояви депресії.

З можливих симптомів також відзначаються:

  • періодичне підвищення температури тіла,
  • порушення сну (безсоння),
  • болі в суглобах,
  • діарея, блювання і
  • гіперестезія.

Крім того, у дітей тривалий час зберігаються порушення нюху і смакових відчуттів, кашель, знижений апетит. Більшість симптомів зникає приблизно через пів року, але такий, як виражена втомлюваність, що впливає на шкільну успішність, зберігається набагато довше.

Мультисистемний запальний синдром у дітей

Більш відомий мультисистемний запальний синдром у дітей, який виникає через 3–6 тижнів після перенесеного COVID-19. Він призводить до серйозних і небезпечних для життя серцево-судинних ускладнень, нерідко вимагає проведення інтенсивної терапії, як у раніше здорових дітей і підлітків, так і тих, що мають хронічні захворювання (ожиріння і бронхіальна астма).

Читайте також: ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ. ЧИ ВАРТО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ

Тому діти, які перенесли мультисистемний запальний синдром, потребують тривалого спостереження кардіолога в зв’язку з ризиком розвитку серйозних захворювань судин серця (розширення і формування аневризм).

 Фактори несприятливих наслідків від COVID-19 у дітей

Важливим є й те, що у деяких дітей і підлітків від початку є ознаки залізодефіцитних, йододефіцитних і вітамін-D-дефіцитних станів, які знижують їх опірність до інфекційних агентів, в першу чергу вірусів. Аналіз даних з коронавірусної інфекції дозволив визначити ключові фактори несприятливих наслідків від COVID-19, серед них виділяються:

  • дефіцит вітаміну D
  • залізодефіцитні стани (анемія, латентний дефіцит заліза).

Крім того, у дітей з дефіцитними станами симптоми після COVID-19 зберігаються більш тривалий період.

Основні рекомендації дітям, які мають симптоми пост-COVID-19

У першу чергу, їм необхідні:

  • повноцінний відпочинок (сон не менше 8 годин на день),
  • прогулянки на свіжому повітрі,
  • помірні фізичні навантаження,
  • збалансоване харчування: свіжі овочі та фруктів, м’ясо, риба, молочні продукти, кисломолочні (кефір, йогурт та ін.).

Дітям, які мають прояви постковідного синдрому, лікарі рекомендують комплексне відновне лікування, яке включає спеціальні фізичні і дихальні вправи, а також процедури, спрямовані на відновлення нейрокогнітівних здібностей.

Як  захистити дитину від наслідків захворювання COVID-19

Однозначної відповіді на це питання поки немає. Причини тривалого збереження симптомів коронавірусної інфекції, так само як і віддалені наслідки COVID-19 поки що чітко не встановлені. Проте, очевидним є той факт, що діти, які мають супутні захворювання, складають групу ризику з формування у них пост-COVID-19, тривалість збереження якого індивідуальна і погано прогнозована.

Читайте також: ІНФЕКЦІЙНИЙ МОНОНУКЛЕОЗ У ДІТЕЙ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ МАМІ

Складнощів додає той факт, що діти можуть переносити COVID-19 безсимптомно або прояви можуть бути вкрай мізерними. Тому батькам так легко вчасно не помітити або пропустити саме захворювання. І при появі пост-COVID-19 списувати типові симптоми на дитячі пустощі та небажання ходити в школу і вчитися.

У такій ситуації батькам необхідно брати до уваги найнезначніші ознаки нездужання у дитини, а від скарг на постійну втому, зміни настрою не відмахуватися як від несуттєвого питання. Необхідно відразу ж звертатися до фахівця, щоб вчасно виявити проблему і визначитися з її усуненням.

За перших проявів гострої респіраторної вірусної інфекції, якщо є підозра на грип чи  COVID-19 у дитини, лікар може призначити етіотропну терапію прямими противірусними препаратами, наприклад сироп Флавовір, що містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід.

На сьогодні, серед противірусних препаратів групи J05A Х для дітей, сироп Флавовір продемонстрував противірусну активність не тільки по відношенню до вірусів, що викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID- 19 (як відомо COVID-19 це одна з різновидів ГРВІ) зі значним пригніченням реплікації вірусу. Серед противірусних сиропів – Флавовір – це  препарат для дітей, що має наукове обґрунтування щодо впливу на SARS-CоV-2. Наказом МОЗ України від 10.09.2021 № 1922 в інструкцію препарату внесені відповідні доповнення щодо SARS-CоV-2.

Читайте також: ЯК ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ ГРИП ВІД ГРВІ

Флавовноїди сиропу пригнічують активність 3СL-протеази коронавірусу, в результаті чого його розмноження всередині клітини стає неможливим. Тому при перших симптомах вірусної інфекції, незалежно від того, це ГРВІ, грип або COVID-19 лікар може призначити сироп Флавовір, щоб не дати можливості вірусу згенерувати величезну кількість копій і викликати важкий стан у дитини.

Таким чином, захворювання COVID-19 у дітей небезпечне не стільки саме по собі, як своїми наслідками. В цьому плані пост-COVID-19 становить особливу загрозу, оскільки в розумінні цього стану ще багато білих плям. Тому важливо своєчасно виявити захворювання і звернутися за медичною допомогою.