Віруси – це найпоширеніші на планеті біологічні агенти мікроскопічного розміру, які живуть у різних організмах та здатні викликати захворювання. Умовою виживання та розмноження вірусу є наявність хазяїна, тобто будь-якого живого організму (людина, тварина, рослина).
Поза клітиною вірус являє собою віріон – неактивну форму, яка може проіснувати в навколишньому середовищі певну кількість часу. Коли вірус потрапляє до клітини, він “зламує” її та починає розмножуватися. Потім він покидає клітину, щоб інфікувати іншу. У процесі виходу клітина гине. Це і є життєвий цикл вірусу. Про це пише MedOboz.
Патогени можуть потрапити в людський організм різними шляхами. Зазвичай це відбувається через…
- … аерозолі
Коли заражена, наприклад, грипом людина розмовляє, чхає або кашляє, вона виділяє в повітря крихітні краплі (аерозолі), що можуть містити в собі вірус. Аерозолі здатні певний час “висіти” в повітрі. Це дає вірусу шанс потрапити до іншої людини – заражений вірусом аерозоль легко вдихнути, заковтнути з повітрям або він може осісти на слизову ока. Вірус грипу може прожити в повітрі 2–9 годин. Мінімізує таке зараження – дистанціювання, носіння хворим маски, підтримання у приміщенні відповідних умов (провітрювання, вологість вище 50%, циркуляція повітря).
- …торкання обличчя брудними руками
Це називається прямий контакт. Він може трапитися, якщо торкатися руками предметів загального користування (кнопки ліфта, банкомат, поручні транспорту, дверні ручки), підхопити з них вірус, а потім торкнутися рота чи очей. У такий спосіб вірус переноситься з поверхні прямо до потрібного йому місця. Залежно від матеріалу поверхні віруси можуть прожити на різних предметах від кількох годин до днів. Наприклад, вірус грипу практично не виживає на шкірі (15 хвилин), на тканині й папері здатен протриматися 10–12 годин, на пластмасі та металі 1-2 дні, а на склі до 10 днів. Щоб не підчепити вірус, треба дотримуватися двох умов: регулярно мити руки та перестати торкатися обличчя руками.
- …сухі слизові
Ніс, очі та горло виконують функцію первинної фільтрації від вірусів, які є в повітрі або заносяться від дотику брудних рук. Крім того, ніс та горло зволожують і нагрівають повітря, поки воно не потрапило до більш чутливих частин тіла. Крихітні волоски та слизова оболонка, що їх устилають, чіпляють патогени та не дають їм просунутися далі в клітини організму. Коли людина тривалий час перебуває у середовищі з низькою вологістю (тобто сухим повітрям), то шар слизової оболонки пересихає. І вже нічого не заважає патогену потрапити всередину.
Читайте також: Вірус змінюється та вбиває: експерт нагадує про небезпеку нових штамів COVID-19
Цим частково пояснюється сплеск ГРВІ та грипу у холодну пору року – люди більше часу проводять в опалювальних приміщеннях, де повітря сухе та нерухоме. Щоб підтримувати слизові в нормальному стані, потрібно слідкувати за вологістю у приміщенні (за потреби зволожити повітря і робити вологе прибирання), провітрювати, пити рідину, за потреби промивати сольовим розчином ніс, а очі зволожувати спеціальними краплями.
- … звичку гризти нігті
Оніхофагія – ця погана звичка гризти нігті, що псує не тільки нігті та зуби, а й підвищує ризик зараження вірусом у рази. Відбувається це мимоволі. Водночас зустрічається як у дітей, так і у дорослих. Трапляється в момент емоційного дискомфорту. Це може спричинити зараження серйозними хворобами, адже під нігтями живе безліч мікробів. Простір між нігтями та шкірою створює ідеальні умови для їх процвітання, оскільки там волого і відносно недоступно для мила чи стерилізаторів. А чим більше під нігтями патогенів, тим більше шансів інфікуватися. Щоб позбавитися цієї звички, треба усвідомити, який тригер її викликає, коротко підстригати нігті та звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря.
Деякі віруси, наприклад, COVID-19 мають ліпідну оболонку, тобто ту, яка складається з жирних органічних молекул. Як відомо, мило дуже добре розчиняє жири. Тож і розчиняє жирову оболонку вірусу, що призводить до його руйнації.
Читайте також:
Кому загрожує ковід цієї осені: експерт назвав групи ризику
Чи можуть віруси затримуватися в організмі?
Віруси можуть затримуватися в організмі на деякий час. Переважно це місця, які не контролює імунна система або не так захищає (спинний мозок, головний мозок, матка, яєчка, очі). Наприклад, віруси грипу та SARS-CoV-2 вражають дихальні шляхи, але можуть мігрувати в інші частини тіла – зберігатися у кишковому тракті та калі. Потрапляють туди шляхом проковтування виділень з носа чи горла.
- Гігієна та запобіжні заходи суттєво знижують ймовірність підхопити і занести в свій організм патоген: дистанціювання, провітрювання кімнати, чхання та кашель у згин ліктя (або паперову серветку), миття та дезінфекція рук.
- Імунна система потребує підтримки і захисту. Мова йде про противірусні препарати – вони здатні зупинити вірус. А враховуючи різноманіття вірусів, цей варіант знадобиться і щоб запобігти зараженню, коли вірус вже подолав захисний бар’єр та проник в організм. Тому у випадку захисту від ГРВІ чи грипу, важливо обирати противірусний препарат, який можна вживати з метою профілактики та лікування, а ще бажано на основі флавоноїдів (це більш дієво та безпечно з погляду уникнення алергічних реакцій). Дітям лікар може порадити сироп Флавовір.
- Вакцинація. Ефективно допомагає організму захиститися від вірусів певного виду. Вакцина “вчить” імунну систему розпізнавати вірус та знешкодити його, перш ніж він почне свою діяльність.