З-поміж 200 типів виділяють віруси, які викликають захворювання найчастіше. До них належать віруси грипу та парагрипу, риновірус та респіраторно-синцитіальний вірус, аденовірус і коронавірус, а також ентеровірус.
Симптоми ГРВІ у дітей
Симптоми при ГРВІ можуть бути різними. Це залежить від того, яким вірусом заразилася дитина та який з відділів дихальної системи уражений. Нерідко причиною розвитку ГРВІ у дитини виступають одразу декілька вірусів, які уражають різні відділи дихальних шляхів. Тому навіть у однієї дитини кожного разу захворювання на ГРВІ може проявлятися різними симптомами, відрізняючись від проявів попередньої застуди.
Основні симптоми ГРВІ:
- Озноб та підвищення температури тіла. Цифри, яких може сягати лихоманка, зазвичай не перевищують 38 – 38,5°С. Проте у деяких випадках це може призводити до розвитку ускладнень, наприклад фебрильних судом, які виникають у малюків при стрімкому зростанні температурних показників.
- Млявість. Виникає при усіх ГРВІ, однак у дітей різного віку може проявлятися по-різному. Якщо дитина маленька, цей симптом майже не помітний для батьків, оскільки навіть при субфебрильній температурі тіла її рухова активність може незначно змінюватися.
Читайте також: П’ять найпоширеніших міфів про алергію
- Виділення з носа (нежить). Найчастішою причиною появи рясних виділень з носа є риновірусна інфекція, при цьому у дитини старшого мати легкий перебіг. Натомість у дітей раннього віку риновірусна інфекція може бути причиною розвитку запалення легенів.
- Чхання і закладеність носа. Є частими проявами ГРВІ у дітей, що пов’язано з розвитком запалення слизової носа внаслідок зараження вірусами.
- Біль у горлі та захриплість голосу. Ці симптоми виникають, коли вірус викликає запальні зміни в стінці горла та поширюється до гортані та уражує голосові зв’язки з розвитком ларингіту. На додаток до цих симптомів дитину турбуватиме біль під час їжі, що позначиться на її апетиті.
- Кашель. Частий супутник ГРВІ в дітей, може зберігатися протягом тривалого часу після перенесеного захворювання. На початку захворювання кашель частіше не супроводжується виділенням мокротиння і тоді його називають сухим. У подальшому він може стати вологим.
- Головний біль. Є проявом синдрому інтоксикації, а його вираженість може коливатися від незначної, наприклад при риновірусній інфекції, до значно вираженої – при грипі. При тяжкому перебігу ГРВІ може бути одним із проявів нейротоксикозу.
Читайте також: Основні правила літнього дитячого відпочинку
- Сльозотеча та світлобоязнь. Може бути як одним з симптомів інтоксикації (грип), так і вірусного ураження очей.
- Почервоніння очей. Часто виникає при аденовірусній інфекції. Це пов’язано з тим, що аденовірус здатен вражати не лише мигдалики та горло, викликаючи тонзилофарингіт, а й очі, зумовлюючи розвиток кон’юнктивіту (запалення слизової очей).
- Біль у вухах. Є відображенням поширення вірусного запалення на слухову трубу (євстахіїт) та середнє вухо (отит). Вважається, що ураження вірусом цих ЛОР-органів є типовим для ГРВІ. Поява таких ознак, як тріск у вухах від час ковтання, біль при настисканні на козелок вимагають особливої уваги, оскільки при неналежному лікуванні ГРВІ, як і при його відсутності, особливо в дітей, враховуючи анатомічні особливості, швидко переходять у бактеріальне ускладнення.
Ускладнення ГРВІ у дітей
Захворювання на ГРВІ у дітей часто призводить до розвитку ускладнень. Серед них окремо виділяють вірусні, причиною яких є збудник ГРВІ, та бактеріальні, які виникли внаслідок приєднання бактерій.
Найчастіші ускладнення ГРВІ у дітей:
- Круп. Виникає при парагрипозній інфекції. Його називають несправжнім на відміну від дифтерійного, або справжнього, крупу. Проявляється нападом задишки із затрудненим вдихом переважно в нічний час, який супроводжується занепокоєнням дитини. Зазвичай виникають такі симптоми, як гавкаючий кашель та зміни голосу – захриплість аж до його зникнення, що вказує на вірусне ураження гортані (ларингіт).
- Пневмонія, може бути як вірусна, так і бактеріальна. Вірусне запалення легенів є типовим ускладненням грипу. З інших вірусів здатних уражати легені вирізняються риновіруси, респіраторно-синцитіальний вірус та метапневмовірус. Бактеріальне запалення легенів зумовлюється бактеріями. Прояви пневмонії полягають у появі таких симптомів, як озноб, лихоманка, задишка, прояви інтоксикації. У дитини частішає дихання, кашель супроводжується незначним виділенням мокротиння, може супроводжуватися ознаками дихальної недостатності (блідість та синюшність слизових очей та рота, червоної облямівки губ).
Читайте також: АЦЕТОНЕМІЧНИЙ СИНДРОМ У ДІТЕЙ
- Середній гнійний (бактеріальний) отит. У дитини викає занепокоєння, біль у вусі, малюк відмовляється від годування через виникаючий під час смоктання біль. До 6-місячного віку на бактеріальне запалення у вусі вказує виникнення болю під час натискання на козелок.
- Синусит. Запалення приносових пазух включає: ураження верхньощелепної (гайморової) – гайморит, лобної – фронтит, пазухи решітчастої кістки – етмоїдит, пазухи клиноподібної кістки – сфеноїдит. На розвиток синуситу вказують збереження закладеності носа та підвищення температури тіла понад 10 днів від початку ГРВІ, діти старшого віку можуть поскаржитися на біль та відчуття закладеності у проекції гайморової пазухи (за щоками). Можливе повторне підвищення температури після її зниження на 5-7 день захворювання та погіршення симптомів ГРВІ (закладеність носа, гнійні носові виділення).
- Бронхіт і бронхообструктивний синдром. Симптомами вірусного ураження бронхів є сильний нападоподібний кашель, поява хрипів, болю за грудниною та задишки під час дихання. У дитини спостерігається підвищена температура тіла, головний біль та інші симптоми інтоксикації.
- Загострення хронічних захворювань, ураження інших органів: серця (міокардит), нирок (гломерулонефрит), мозку (менінгіт та енцефаліт).
Лікування ГРВІ у дітей
Усунення причини розвитку ГРВІ у дитини, тобто вплив на вірус – є основним завданням лікування захворювання. У досягненні цієї мети сьогодні застосовується безліч лікарських засобів, більшість яких не впливає безпосередньо на вірус, а лише стимулює імунну систему дитини краще боротися з ним, або взагалі є замінниками її дії.
В умовах, коли вихідний стан імунітету дитини невідомий, так само як і те, чи достатньо в нього сил для того, щоб самостійно впоратися з вірусом, додаткова стимуляція може не дати очікуваного ефекту або призвести до виснаження захисних сил.
Це питання особливо актуальне в ситуації, коли дитина може хворіти на ГРВІ до 8 разів за один сезон, і стимуляція імунітету щоразу, коли в неї виникли наведені вище симптоми ГРВІ, може негативно позначитися на стані здоров’ї.
Тому доцільніше впливати на сам вірус, а в роботу імунної системи втручатися лише тоді, коли вона сама постраждала від вірусу. Однак з урахуванням того, що видів вірусів, здатних вражати дихальні шляхи при ГРВІ, сягає величезної кількості, можливість впливу на кожен з них видається малоймовірним. Тим паче, що для того, щоб зрозуміти, який саме вірус ГРВІ став причиною захворювання, необхідно провести обстеження для його виявлення, що не робиться в реальному житті. Проте, усі ці віруси мають дещо спільне, а саме ферменти, завдяки яким відбувається їх розмноження всередині клітин людського організму. І саме вплив на них робить лікування ГРВІ цілком здійсненним.
Читайте також: ЯКІ ТИПИ ЛИХОМАНКИ БУВАЮТЬ ПІД ЧАС ГРВІ У ДІТЕЙ: ВАЖЛИВО ЗНАТИ БАТЬКАМ
Таким противірусним засобом з прямим впливом на віруси, що викликають ГРВІ, є сироп Флавовір. Згідно інструкції дозволений від народження, а дозування залежить від віку дитини та визначається лікарем. Дія Флавовіру полягає в блокуванні активності вірусних ферментів, які беруть участь в розмноженні вірусу всередині клітини.
Засоби для зменшення симптомів ГРВІ, або препарати для симптоматичного лікування ГРВІ, до яких належать жарознижуючі, протизапальні, протикашльові, муколітики, судинозвужувальні краплі в ніс, повинні призначатися лише лікарем з урахуванням стану дитини. Сьогодні лікарі вважають, що симптоми ГРВІ є проявами боротьби дитячого організму з вірусом, а намагання зменшити їх може завдати більше шкоди та посприяти розвитку ускладнень. Тому не варто намагатися самостійно впоратися з проявами ГРВІ, краще зосередитися на боротьбі з причиною розвитку захворювання в дитини.
Застосування антибіотиків для лікування ГРВІ не обґрунтовано. Важливо пам’ятати, що вони не впливають на вірус, а тільки на бактерії. Якщо на фоні ГРВІ у дитини розвинулися бактеріальні ускладнення, тоді лікар призначить той антибіотик, який впливатиме на збудник, у відповідних до віку дитини дозуваннях.
Профілактика ГРВІ у дітей
Специфічна і неспецифічна профілактика ГРВІ
Специфічна профілактика проводиться проти одного збудника ГРВІ і наразі розроблена лише для грипу. Йдеться про вакцинацію проти сезонних штамів вірусів грипу, які очікувано будуть викликати захворювання на грип у цьому сезоні. Від решти 200 типів вірусів ГРВІ вакцинація проти грипу не захистить.
Читайте також: ЧИ ВПЛИВАЄ ДЕФІЦИТ ЗАЛІЗА ТА ЧАСТОТУ ЗАХВОРЮВАНЬ?
Тому окрім неї, необхідно дотримуватися заходів неспецифічної профілактики, які можна розділити на медикаментозні та немедикаментозні. З метою профілактики ГРВІ у дитини лікар може порекомендувати противірусні препарати з прямою дією на віруси, наприклад Флавовір. Діюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, укріплюючи при цьому імунітет дитини. Чому це можливо? Тому що Флавовір перешкоджає розмноженню вірусів у клітинах слизової дихальних шляхів і в разі зараження дитячому організму буде легше впоратися з вірусними агентами. Отже застосування Флавовіру в період підвищеної захворюваності на ГРВІ, коли можливість проконтактувати з хворою людиною надто висока, може дозволити зменшити вірогідність розвитку хвороби у дитини, не говорячи про її наслідки у вигляді ускладнень.
До заходів неспецифічної немедикаментозної профілактики відносять:
Уникнення перебування дитини в людних місцях, де є високий ризик зустріти людину з симптомами ГРВІ та заразитися від неї. Важливим є носіння масок в громадських місцях.
Зміцнення імунітету дитини, щоб він мав достатньо сил для боротьби з вірусом і захищав від розвитку ускладнень. Важливо:
- загартовуватися влітку
- фізична активність
- перебування на свіжому повітрі
- повноцінний сон відповідно до віку дитини
- різноманітне та збалансоване харчування
- дотримання правил особистої гігієни та миття рук.
Усе це покращує захист дитячого організму і додає сил у протистоянні з вірусом.
Галина Бут, сімейний лікар