Малюки на штучному вигодовуванні можуть частіше хворіти на вірусні інфекції | Smart Mama 2024

Малюки на штучному вигодовуванні можуть частіше хворіти на вірусні інфекції

Деякі молоді мами, приймаючи рішення про те, як вони будуть годувати свою новонароджену дитину, віддають перевагу замінникам грудного молока. На їхню думку, так набагато зручніше, в сумішах є все необхідне, що замінить мамине молоко, а значить – на здоров’я дитини та її розвиток таке відлучення від грудей не позначиться. До чого насправді може привести таке рішення і в чому полягає значення материнського молока – обговоримо в статті.

Природою закладено, що материнське молоко є не тільки продуктом харчування, в якому вміст основних компонентів (білків, жирів і вуглеводів) чітко відповідає віку і підлаштовується під потреби швидко зростаючого немовляти. Воно ще виконує захисну функцію, стаючи основним джерелом захисних факторів і корисних речовин, які забезпечують пасивний імунітет і впливають на формування власних імунних механізмів дитини.

Читайте також: ІМУНІТЕТ У ДІТЕЙ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19

Позбавлений такого захисту організм малюка виявляється набагато вразливішим до будь-яких інфекційних агентів, оскільки контактуючий з цими самими агентами і виробляючий антитіла проти них материнський організм не може забезпечити ними дитину, бо єдиний спосіб зв’язку – грудне вигодовування – перерваний. А значить, малюк на відміну від своїх однолітків може бути більш схильний до застудних захворювань, з яких на першому році життя найбільш небезпечними вважаються віруси грипу і респіраторно-синцитіальний вірус.

Чому питання адекватного харчування таке актуальне для дітей першого року життя

Насправді, правильне харчування дитини актуальне завжди, так як від нього залежить нормальне формування дитячого організму. Що стосується першого року життя, то в цей період дитина вважається найбільш уразливою з двох причин. По-перше, на цей етап припадає відразу два критичні періоди в розвитку імунної системи: перший – відразу після народження, коли відбувається адаптація організму до нових умов життя, і другий – через 3–6 місяців, що нерідко збігається з відлученням від грудей, коли незрілій імунній системі, яка знаходиться в пригніченому стані, важко самостійно справлятися з інфекційними агентами. По-друге, від характеру вигодовування в цей період залежить формування місцевих захисних бар’єрів всього організму дитини, а це дихальні шляхи і травна система. Саме тому і вимоги до харчування в цей період висуваються дуже високі.

Фактори, що впливають на захворюваність на ГРВІ у дітей першого року життя

Одним з найбільш важливих показників лікарі вважають доношеність дитини, що безпосередньо пов’язано зі ступенем її захищеності материнськими антитілами. Це пояснюється тим, що незрілий імунітет немовляти компенсується отриманими від матері захисними факторами – імуноглобулінами. Сьогодні встановлено, що процес переходу материнських антитіл до плоду найбільш активно відбувається в останньому триместрі вагітності, що відповідає 7–9 місяцям виношування дитини. Очевидно, що народжений раніше визначеного терміну малюк недоотримує материнський захист, що відображається на його здатності протистояти агресивним інфекційним агентам.

Читайте також: Особливості терапії ГРВІ у дітей

Другим важливим фактором є характер та тривалість грудного вигодовування. Наскільки малюк захищений від збудників захворювань, залежить також і від того, як довго мама його годує груддю. Отримані в останні місяці вагітності антитіла починають зникати приблизно через 3–6 місяців. Тому важливим є продовження пасивного імунітету, що може бути здійснено, якщо дитина отримує материнське молоко.

Імуноглобулін А, що входить до його складу, а також лактоферрин, лізоцим і лактопероксидаза, є ключовими захисниками організму немовляти від багатьох захворювань, в тому числі вірусних уражень респіраторного тракту і травної системи. А значить, діти, які перебувають на штучному вигодовуванні або були рано відлучені від грудей, позбавлені підтримки пасивного імунітету і виявляються більш сприйнятливими до гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Коли штучне вигодовування є необхідністю, а коли – примхою мами

Однак не завжди дитина змушена знаходитися на штучному вигодовуванні за бажанням мами, існують випадки, коли воно є єдиним рішенням. Коли виникають такі ситуації? Протипоказання до грудного вигодовування виникають частіше при наявності певних захворювань у жінки, що годує грудьми, і необхідності прийому ліків, які можуть потрапити в молоко і негативно вплинути на дитину. Крім того, існують ситуації, коли годування груддю не може здійснюватися через проблеми зі здоров’ям дитини.

Однак у будь-якому випадку рекомендації дає лікар, це не є рішенням лише мами. Більш того, у багатьох ситуаціях природне вигодовування можна не переривати, якщо лікар вважає, що загрози для малюка немає, або тимчасово перейти на годування зцідженим молоком. Таким чином малюк отримає захисні антитіла від маминої хвороби і в разі власного контакту з інфекційним агентом, наприклад, з вірусом ГРВІ, він зможе з ним впоратися. Після маминого одужання до годування грудьми можна повернутися, і це також обговорюється з лікарем.

Що потрібно знати мамі, яка збирається годувати немовля сумішами

Ставлячи за пріоритет власний комфорт, важливо не забувати і про дитину. Якщо зважити всі плюси грудного вигодовування, одним з вагомих є достатня захищеність малюка не тільки від вірусних інфекцій, але і від алергічних захворювань. Тож, якщо є можливість годувати дитину груддю, не потрібно позбавляти її такої цінної підтримки. А всі хвилюючі маму питання необхідно обговорювати з лікарем, а не на форумах. Тільки так можна отримати вичерпну інформацію з урахуванням ситуації, в якій опинилися молода мама та її малюк.

Читайте також: Вірусний менінгіт у дитини: як вчасно розпізнати 

Необхідно також пам’ятати, що отриманий малюком пасивний імунітет від його мами не запобігає можливості контакту з вірусами ГРВІ, але якщо зараження таки відбулося, то за допомогою готових материнських антитіл організм дитини набагато швидше розправиться зі збудником захворювання. Доброю підмогою в боротьбі з вірусами ГРВІ можуть стати призначені лікарем прямі противірусні препарати, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Дія Флавовіру спрямована безпосередньо на блокування вірусного розмноження в  клітинах дихальних шляхів, що сприяє  незрілому імунітету дитини впоратися із збудниками ГРВІ. Така подвійна підтримка у вигляді маминих антитіл і прямого противірусного препарату сироп Флавовір дозволить малюкові швидше одужати. До того ж, згідно інструкції, Флавовір можна застосовувати від народження.

Таким чином, сьогодні необхідно змінити ставлення до грудного вигодовування, як лише до джерела харчування дитини. Не менш важлива для малюка і його захисна роль від вірусних агресорів.

Ольга Задорожна, педіатриня